A legjobbak között a Károli

Javított tavalyi helyezésén, így a hetedik legjobb lett a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) a HVG Diploma 2021 rangsorában. Kiemelkedően magas a tudományos fokozattal rendelkező tanárainak aránya, akik ráadásul hűségesek az intézményhez, sokan közülük évtizedek óta a KRE-n tanítanak. Az egyetem református ösztöndíjat is alapított, a gyülekezetükben aktív hallgatók félmillió forint támogatást kaphatnak. Február 15-ig még lehet jelentkezni az egyetemre. Czine Ágnes rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettest kérdeztük a részletekről.

Mit jelentenek a Károli-egyetemnek a különböző intézményi rangsorok, listák? Hitelesnek tartja azokat?

Minden évben várjuk ezeket a rangsorokat, az egyetemek és a felvételizők is figyelik, hogy mely intézmény, melyik szak milyen helyet foglal el azokban. A rangsor hiteles, hiszen az Oktatási Hivatal Felsőoktatási Információs Rendszerének és az Emberi Erőforrások Minisztériumának elküldött statisztikai adatok alapján készült.

A HVG Diploma 2021-es összesített rangsora szerint a Károli a hetedik legjobb egyetem, míg tavaly a tizedik helyen végzett, holtversenyben a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel. Mi történt?

Minőségi ugrás az idei helyezés, nagyon örülünk a látványos előrelépésnek. Úgy látom, az elmúlt évek, évtizedek munkája beért mára.

Czine Ágnes Fotó: Archívum

Ne feledjük, olyan egyetemek vannak a lista első felében, amelyek akár több száz éves múltra tekintenek vissza, míg a Károli Gáspár Református Egyetem csak huszonnyolc éves.

A Károlin listavezető a Bölcsészettudományi Kar (BTK), valamint a Szociális és Egészségtudományi Kar a tudományos fokozattal rendelkező tanárok arányában. Az Állam- és Jogtudományi Kar első az oktatók kiválóságában, a BTK is negyedik ebben a mutatóban. Ezek meggyőző adatok arról, hogy a református egyetemen felkészült tanárok várják a hallgatókat. Mi a titkuk?

Objektív adatok ezek is. Oktatóink kilencvenhét százalékának van tudományos fokozata, ráadásul a Hittudományi Karon ez a szám száz százalék. A nálunk oktatók folyamatosan képzik magukat, publikálnak, kutatnak. Számos tanárunk a Magyar Tudományos Akadémia által adható tudományos fokozattal is bír. Az egyetemnek van megtartó ereje, és ez minden karra érvényes. Sok oktató évtizedek óta nálunk tanít. Nagy jelentősége van egyébként a minden karunkon működő kutatóműhelyeknek, ahol együtt kutathatnak a hallgatókkal, és egymást motiválják.

Vannak olyan mutatói az egyetemnek, amelyeket a lista nem tud mérni, de fontosak a Károlinak?

Hiába van egyre több hallgatónk, még mindig a családias hangulat jellemzi az egyetemet. Fontos számunkra a református keresztyén erkölcsiség, a közösség, a hit és annak megtartó ereje.

Február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatási intézményekbe. Miért ajánlja a Károlit a most felvételizőknek?

A statisztikai adatok mellett fontosnak tartom elmondani, hogy oktatóink nemcsak szakmai értelemben kiválóak, hanem azért is, mert szívügyüknek tekintik a tehetséggondozást. Intézményünkben koncentrált, alapos elméleti tudást és mellé gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek a hallgatók. Felhívom a figyelmet az ösztöndíjainkra is, kiemelten a Református Ösztöndíjra, amelyet azért alapítottunk, hogy a nem hitéleti képzésben részt vevő, de hitük iránt elkötelezett, gyülekezetükben aktív református hallgatóink felsőoktatási tanulmányait támogassuk. Az ösztöndíjat elnyerők tíz hónapon keresztül havonta ötvenezer forint támogatást kapnak.

BŐVEBBEN A REFORMÁTUS FELSŐOKTATÁSRÓL

Megjelent a Magyarországi Református Felsőoktatási Tájékoztató. Ez a több mint százoldalas kiadvány a négy hazai református felsőoktatási intézményt, azok képzéseit, életét mutatja be, segítve ezzel a felvételizőket a választásban. A tájékoztató megtalálható a Reformatus.hu portálon.