Nemzedékről nemzedékre

Előfizetek

Fennállásának 300. évfordulóját ünnepli a Törökszentmiklósi Református Egyházközség. A neves alkalom remek apropó volt ahhoz, hogy összegyűjtsék és közszemlére tegyék a gyülekezet tárgyi emlékeit, amelyek sokszor a város első relikviái is egyben. A helytörténeti kiállítás a pandémia elmúltával az új gyülekezeti látogatóközpont része lesz majd a levéltárral, a könyvtárral és a kávézó-könyvesbolttal együtt. A tárlatról és a nagykunsági gyülekezet múltjáról Szabó József lelkipásztorral beszélgettünk.

Valóságos református negyed épült ki az elmúlt évtizedekben a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Törökszentmiklóson, az 1789- ben épült református templom körül. A hajlék közvetlen szomszédságában található többek között az egykori kántori lakásból kialakított lelkészi hivatal a gyülekezeti teremmel, a másik oldalán a Bethlen Gábor Református Általános Iskola és Óvoda egyik épülete áll. A Kossuth utca másik oldalán pedig a valamikori rektori lakás, a város legrégebbi iskolaépülete található, amely szintén a református oktatási intézményhez tartozik.

Szabó József

Az egyházközségnek a kommunizmus évtizedei előtt két parókiája is volt, amelyeket a hetvenes-nyolcvanas években kisajátítottak, majd lebontottak. Az északi, nagy méretű parókia helyén most a város buszállomása működik.

Az állomás mellett található a református iskola két tornaterme, a hagyományőrző egyesület háza, illetve az egykori könyvesbolt, amelynek egyik helyiségében rendezték be a helytörténeti kiállítást. A tervek szerint a 2005 óta működő és a pandémia miatt bezárásra ítélt könyvesbolt épülete a járványhelyzet elmúltával gyülekezeti látogatóközpontként kaphat új feladatot.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!