Trianon és Munkács

Előfizetek

Jankovich Mihály József azt hihette 1919. szeptember 11-én, hogy az összeomlott világ darabjaiból végre elkezdhet valami újat építeni. A munkácsi főgimnázium igazgatója intézménye tanévnyitóját vezette, amikor egy csehszlovák tisztviselő kihívta az ünnepségről, és lesújtó hírt közölt vele.

A korábbi ígéretekkel szemben minden tanintézményben azonnali hatállyal megszüntetik a magyar nyelvű oktatást, és leváltanak minden tanárt, aki nem tudja vagy nem akarja vállalni a ruszin nyelven való tanítást. A döntést közölték a tornateremben összegyűlt diákokkal és szüleikkel, akik a döbbent csend után felálltak és elénekelték a Himnuszt. Méltósággal teli gesztusukkal egyszerre tiltakoztak az önkényes lépés ellen és búcsúztak a magyar nyelvű oktatástól.

A történetet Király Zoltán néhai lelkipásztor Trianoni trauma Munkácson, különös tekintettel az 1920-as évek helyi nyelvjogi küzdelmeire című posztumusz kötetében olvastam. A Benke György és Király Ildikó szerkesztette, a Berzsenyi Könyvkiadó által Kaposváron megjelentetett kötet 2018- ban látott napvilágot, de aktualitásából semmit sem veszített. Az 1981-ben elhunyt Király Zoltán egykori bodroghalászi tiszteletes a szemtanú hitelességével és a történész alaposságával mondja el nekünk, milyen is volt Trianon alulnézetből.

Szarvas László illusztrációja

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!