Kéz a kézben

– Aki nálunk végzi a tanulmányait, könnyen megállja majd a helyét az egyházi és a nem egyházi ellátórendszerben egyaránt – fogalmaz Mogyorósi András belgyógyász, egyetemi docens. A Károli Gáspár Református Egyetem Szociális és Egészségtudományi Karának dékánjával az új kar képzéseiről beszélgettünk.


Milyen célkitűzésekkel indult el a Károli-egyetem legújabb kara?

A Magyarországi Református Egyház Zsinata kérte fel a Károli-egyetemet, hogy alapítson Szociális és Egészségtudományi Kart. Az egyik célunk az volt, hogy az egyház szociális és egészségügyi intézményrendszerének is képezzünk olyan szakembereket, akiknek jó szakmai tudásuk és keresztyén szemléletük van. Ha esetleg nem református intézményben dolgoznak majd a nálunk végzettek, az itt szerzett szemlélet mindenhol segíti a munkájukat. Budapesten a Semmelweis-egyetem mellett jelenleg a miénk olyan intézmény, amely egészségügyi felsőfokú képzést nyújt.

Ápolókat, szociális munkásokat, diakónusokat képeznek. Hogyan kapcsolódik össze az egészségügy és a szociális szféra?

Természetes köztük a szoros kapcsolat. Egyrészt a diakónia évszázadokon át elődje volt, és példát mutatott a 19. század iparosítása következtében létrejött szociális munkának. Másrészt az egészségügyi problémák kialakulásának jelentős mértékben oka lehet a szociális helyzet.

Mogyorósi András Fotó: Archívum

Ez megfordítva is igaz: sokan éppen az egészségi állapotuk miatt kerülnek olyan helyzetbe, amely miatt szociális ellátást igényelnek. Tehát a két ágazat eredendően kéz a kézben jár és dolgozik.

A Szociális és Egészségtudományi Kar első helyen áll a tudományos fokozattal rendelkező oktatók arányát tekintve a HVG Diploma 2021 kiadványban a társadalomtudományi képzésterületi rangsorban. Hogyan tekint erre?

Ez visszaigazolása a munkánknak, és megerősíti a további tevékenységünk iránti elkötelezettségünket. Ugyanakkor a karon folyó oktatás színvonalát nemcsak ez, hanem más tényezők is befolyásolják.

Úgy igyekszünk felépíteni az oktatói gárdánkat, hogy a tudományos fokozattal rendelkező tanáraink egyúttal jó gyakorlati szakemberek is legyenek, azoknak a kollégáinknak pedig, akik még nem szerezték meg ezt a fokozatot, a gyakorlati jártasságuk mellett szilárd elméleti tudásuk is legyen.

Mondhatjuk azt, hogy a képzéseik igen gyakorlatiasak?

Odafigyelünk arra, hogy lehetőség szerint a karunk Viola utcai székhelye közelében legyenek a gyakorlati helyeink. Ezek a szociális résznél már eleve adottak voltak, az egészségügyi képzéshez sikerült több kórházzal, köztük a Bethesdával és az Uzsokival is jó kapcsolatot kiépítenünk.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban kapott feladatot a kar?

Az egyetem vezetésével karöltve a mi szintünkön részt veszünk a védekezésben. 2020 márciusában a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos egyetemi teendők megfogalmazásában kaptunk szerepet. Az egyetemünkhöz szervezetileg nem tartozik önálló járó-, illetve fekvőbeteg-intézmény, azaz maga a kar nem rendelkezik betegellátó funkcióval, orvos és ápoló oktatóink viszont közvetlenül is kiveszik részüket a koronavírusos betegek kezeléséből. Bár még csak a második félévüket kezdik az ápolóhallgatóink, voltak olyanok köztük, akik a lakóhelyükön segédkeztek. Tehát a magunk lehetőségei szerint mi is próbáltunk segíteni.

Ha ápoló vagy szociális munkás szeretnék lenni, miért az önök intézményét válasszam?

Igyekszünk magas szakmai színvonalat biztosítani, ugyanakkor a keresztyén szemlélettel talán többet is megtanulnak a hallgatóink, mint máshol. Óriási többlet az, hogy közvetlen oktató-hallgató kapcsolat, családias légkör jellemzi az intézményünket. A hallgatóink olyan élményt kapnak nálunk, amely egész életüknek meghatározó része lesz.

A Szociális és Egészségtudományi Kar jogilag 2019 márciusában jött létre a szenátusi határozattal. Ténylegesen augusztustól indult meg a működése, amikor a tanítóképző kartól átvették a Szociális Munka és Diakóniai Intézetet. Ennek keretében indult el az oktatás szeptembertől, majd az év végén nyilvántartásba vették a diplomásápoló-képzést, amelyen az oktatás 2020 szeptemberében kezdődött.