Semmiképp se lazítsunk!

Hetente kezelnek koronavírus-fertőzés után kialakuló többszervi gyulladás miatt betegeket a református Bethesda Gyermekkórházban. Milyen tünetekre kell figyelni a szülőknek, és mit tegyenek, ha valamelyiket észlelik? Mikos Borbála orvos-igazgatót, az intenzív osztály vezető főorvosát kérdeztük.


Mennyire súlyos a többszervi gyulladás, amely koronavírus-fertőzés után léphet fel?

Maga a súlyos gyulladásos többszervi tünetegyüttes az orvostudományban ismert, nem csak a koronavírus-fertőzés után léphet fel. A mai ismereteink szerint azért alakul ki, mert az immunrendszer elveszíti a kontrollt, működése szabályozatlanná válik, a kiserekben képződő apró vérrögök rontják a szervek vérellátását. A betegség a bizonyítottan Covid-fertőzésen átesett gyerekek nem egészen egy százalékánál fordul elő. Lefolyása attól függ, hogy a gyulladásos folyamat hatására mennyire romlik a szervek oxigén- és vérellátása.

Olyan gyerekeket is érinthet ez a kórkép, akik tünetmentesen estek át a koronavírus-fertőzésen?

A Bethesdában szerzett tapasztalataink alapján a diagnózis egyik nehézsége, hogy az érintett gyerekek tünetmentesen vagy banális tünetekkel vészelik át a fertőzést, így később a lázas állapot és az azt kísérő tünetek alapján fel sem merül a többszervi gyulladás gyanúja.

Mikos Borbála

Ez a szövődmény nálunk az utóbbi hónapokban hetente egy-egy új gyermeknél igazolódott, a legfiatalabb egy nyolc hónapos kisbaba volt. A legtöbb betegünk a hat-kilencéves korosztályból került ki.

Ők intenzív osztályra kerülnek?

A gyerekeket jellemzően az intenzív osztállyal szoros együttműködésben a gyermekgyógyászati osztályok látták el. Voltak azonban súlyos állapotú betegeink, akik légzés- és keringéstámogatást, az életfunkciók folyamatos monitorozását, ezért intenzív osztályos elhelyezést igényeltek. Az eddigi kezelések hatásosak voltak, haza tudtuk engedni a gyerekeket, de folyamatosan ellenőrizzük őket. A kórházi kezelések időtartama változó, a legrövidebb három napig, a leghosszabb csaknem két hétig tartott.

A szülők milyen tünetekre figyeljenek a gyerekük esetében?

Makacs láz, orrfolyás-orrdugulás, az íz- és szagérzékelés elvesztése, erős hasi fájdalom, hányás, hasmenés, haspuffadás, kötőhártya-gyulladás, a nyaki nyirokcsomók megduzzadása, bőrkiütés, aluszékonyság, nehéz ébreszthetőség, fáradékonyság, erős szívdobogás, mellkasi fájdalom vagy nyomás, gyors szívverés, szapora légzés, esetleg ízületi és végtagfájdalom, a kéz- és lábfej megduzzadása, kisgyermekeknél az étvágytalanság, a táplálás elutasítása – ezek olyan tünetek, amelyek utalhatnak más betegségre, de akár lehetnek ennek a súlyos állapotnak az első jelei.

Mit tegyen a szülő, ha valamelyiket észleli?

Természetesen nem minden gyermeknél jelentkezik minden tünet, de ha felmerül a gyanú, ne várjon, hanem forduljon orvoshoz, inkább legyen banális betegség a tünetek hátterében, minthogy későn, súlyosabb állapotban kerüljön a gyermek kórházba. Gondoljunk erre, hiszen a gyermekünk áteshetett a koronavírus-fertőzésen tünetmentesen vagy enyhe influenzaszerű tünetekkel! Kérem a szülőket, ne ijedjenek meg, de legyenek éberek, azonnal keressék fel orvosukat! Semmiképpen se lazítsunk mindennapjainkban a járványügyi szabályok szigorú betartásán, hiszen így védhetjük meg leghatékonyabban gyermekeinket és másokat is a vírus terjedésétől.

MEGLESZ DÖNCI UTÓDJA

Csaknem négyszáz adakozónak és egy autó-nagykereskedőnek köszönhetően hamarosan új kisbusza lesz a Bethesdának. Adventben lapunk is beszámolt róla, hogy a kórház mikrobuszát, Döncit nyugdíjazták. Egy nagylelkű felajánló vállalja azt is, hogy tizenöt éven keresztül szervizeli az autót – osztotta meg velünk az örömhírt Bencze János diakóniai igazgató, a Bethesda alapítványának vezetője, majd kifejezte a kórház köszönetét mindenkinek, akit megérintett a felhívás, és támogatta a kezdeményezést.