LXVI. évf. 11. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és - értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Lányi Gábor református lelkipásztor, teológus, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara Egyháztörténeti Tanszékének docense osztja meg velünk gondolatait.
-
Kívül háború, belül béke
Kérem, figyeljék álláshirdetéseinket. Örömmel várjuk azokat a gyülekezeti tagokat vagy fiatal önkénteseket, aki hosszabb távon is velünk maradhatnak. Különösen fontos, hogy egyházi kötődésűek is jöjjenek, mert a lelki támaszra is óriási az igény – hív fel Juhász Márton, a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítványának ügyvezető igazgatója.
-
1848. március 15.
Az 1848–49-es forradalomról és szabadságharcról református egyházunkban akkor emlékezünk meg méltón, ha nem feledkezünk meg arról, amit a Protestáns Egyházi és Iskolai Lap utolsó megjelent számában (1848. december 31.) olvasunk: „A protestáns egyház szabadságát csak e nemzet szabadsága biztosíthatja, ha ki nem vívjuk ezt, bizonyosan elveszítjük amazt is.”
-
A szeretet összeköt
Ez nem a mi háborúnk, és nem is lesz az soha, mert nekünk nincs háborúnk. Mi nem ilyen háborúkat akarunk vívni, mi a lelkekért küzdünk. Ti, akik itt maradtatok, fontosak vagytok. Akik pedig elmenekültek innen, azok otthonról hazajöttek, és szeretnénk, hogy visszataláljanak ide – mondta Balogh Zoltán, a Dunamelléki Egyházkerület püspöke, a zsinat lelkészi elnöke Kárpátalján.
-
…ez alkalom lesz nektek a tanúságtételre…
Nagyon sok csodát éltem meg itt. A jelenlegi helyzet, az elmúlt napok, a mögöttünk levő hét esztendő nem volt könnyű, de Isten velünk volt; hiszem, ma is és holnap is velünk lesz – fejezi ki reményét Zán Fábián Sándor kárpátaljai püspök.
-
Az intimitást...
... tanulnunk és tanítanunk kellene, mert egyáltalán nem magától értetődő ennek szintje és mértéke különböző kapcsolatainkban. A hosszú karantén után a közeli rokonok is csak lassan oldódtak föl egymás társaságában. A gyülekezeti táborban is tapasztaltuk, hogy óvatosan közelítettünk egymáshoz.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – A két testvér
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Pap Ferenc írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
A projekt neve: Szolgálat
Bemutatjuk egyházunk szolgálatvezetőit (3.)
A legjobban talán azt szeretem a munkámban, hogy rengeteg területtel találkozunk, mindig más színét ismerjük meg egyházunknak, és olyan programokat indítunk, amelyek valóban értéket és közösséget teremtenek – hangsúlyozza Kósa Mónika, a Magyarországi Református Egyház Pályázati és Beruházási Szolgálatának vezetője.
-
Hol van Isten a háború idején?
Ha azt kérdezzük, hol van Isten a történelemben, miben mutatkozik meg az ő hatalma, jó, ha tudjuk: Isten az ő hatalmát üdvösségünkre nézve jelentette ki. Ez azt jelenti, létem igazi alapja a feltámadott Jézus Krisztussal való végső és elpusztíthatatlan közösségben van még ennek a földi létnek a törékenységében is. Igen, most is, háború idején is megszólít bennünket a húsvéti evangélium...
-
Elég neked az én kegyelmem!
Nemsokára az otthonát is megnyitotta az Ige iránt érdeklődők előtt. Minden héten többen jöttek a házból és a környékről, másokat is hívtak, és együtt voltak az Ige körül. Látva Isten iránti háláját élete sokféle terhe, különösen betegsége, fájdalmai között is, sokkal „könnyebb” életem menetében tőle is tanulom a hálaadást.
-
Dicső nap volt ez!
Jókai Mór így írt Huszonöt év múlva című publicisztikájában: „A kezdet magas komikum, a vége mély tragikum. Egy csoport gyermek, ki belekap a sors gépezetébe, egy csapat poéta, ki politikát csinál, s aztán tízezrei a csatatéren elesett hősöknek, koszorúzott alakok a bitófán. És mégis dicső nap volt ez! Mert a népet ez szabadítá fel, s a nemzet millióit ez tette honpolgárokká, a verejtékük által áztatott föld uraivá...”
-
Isten kétféle kijelentése
A keresztyén teológia Isten kijelentésének kétféle módját különbözteti meg: az általános és a különleges kijelentését. Ezekben ugyanaz a Szentháromság Isten, az Atya, a Fiú és a Szentlélek szól önmagáról meg a vele való viszonyunkról. Mégis szükséges és hasznos ez a különbségtétel, mert más módokon, mást és más következménnyel mond el bennük.
-
Háborúról gyerekeknek
Sokat imádkoztunk együtt a háborúban érintett emberekért – mondja Hajdú Erzsébet tanácsadó szakpszichológus. – Az imádság által nem csupán szülő és gyermek tud beszélgetni, hanem Istennel közös kommunikáció kezdődik, ami megnyugvást hoz gyermek és felnőtt számára.
-
Múltidéző
Azt szokták mondani tréfásan: nincs régebbi dolog, mint a tegnapi újság. Azonban a régi újságok, különösen a református sajtóorgánumok, kiadványok számos olyan gondolatot tartalmaznak, amelyek ma is érvényesek, tanulságosak és jövőbe mutatók. E rovatban ilyen időtálló elmélkedésekből idézünk. Ezzel a régi értékeket őrizzük, és a hagyományokat ápoljuk.
-
Állatok a Bibliában
Ha az állatok beszélni tudnának, biztosan elmondanák kölykeiknek és fiókáiknak azokat a bibliai történeteket, melyekben őseik szerepelnek.
– És a samaritánus állata csacsi volt? – kérdezte izgatottan Tóbiás. – Annak kellett lennie. Más állat nem nagyon tud végighaladni azon a meredek hegyi úton.
-
Mi történik a bor körül? – BORUM
A BORUM többségében szőlészgazdákból álló, nagyjából százhúsz fős társasága minden étkezésnél másképp rendeződött az alsóörsi tornacsarnokban elhelyezett hosszú asztalok mellé. Több lelkész és egyházi vezető is volt köztük, nem csak a szőlőről esett szó: határon inneni és túli gyülekezeti kapcsolatokat melegítettek fel az asztalok körül. A BORUM nem csupán találkozó, hanem borverseny is.
-
Sajtos Szilárd
– Mindig katona akartam lenni. Minden bátorságomat összeszedve felhívtam a tábori püspököt: szeretnék tábori lelkész lenni. Segédletével a Zrínyi Nemzetvédelmi Egyetem Felsőoktatási Tagozatának hallgatói állományába kerültem, itt azokat képezték, akik civil egyetemen tanultak, de később tiszti beosztásba kerültek, mint a jogászok vagy orvosok. Én voltam az első és egyetlen teológus.