Püski Dániel

Előfizetek

Lelkészcsaládból származik. Kíváncsi és kísérletező, szenvedélyes és racionális, nyitott és elkötelezett. Geográfus diplomás református lelkész, férj, apa, tanító, tréner. Tizenegy évig a Debreceni Egyetemi Gyülekezetet vezette, most a debrecen-úrréti gyülekezetet plántálja. Feleségével és három gyermekükkel szeretnek utazni, olvasni, családi körben lenni.


Mikor érezte az elhívást, hogy lelkipásztor legyen?

Habár lelkészcsaládból származom, sokáig a földtudomány érdekelt. Az első diplomám geográfus. Sőt, még akkor is sokkal inkább arra éreztem elhívást, hogy kutatói pályán keresztül szolgáljak, amikor elkezdtem a teológiát. Egyetemi éveim alatt formálódott ki bennem az elhívásom a lelkészi szolgálatra, amikor a földrajz szakon a nem keresztyén évfolyamtársaimmal beszélgettem.

Évekig egyetemi lelkészként szolgált. Hogyan emlékszik vissza erre az időszakra?

Így: frissen tart, nem enged besavanyodni, új és új feladatok elé állít.

Püski Dániel Fotó: Derencsényi István

Gyönyörű időszak és próbatétel volt az akkor visszakapott, még felújítás előtti állapotában lévő debreceni egyetemi templomot újra megtölteni élettel. Az eltöltött évtized alatt a közösség és a szolgálati csapat is többszörösére nőtt.

A gyülekezetplántálás gyönyörű feladat: hogyan indult és alakul a debrecen-úrréti gyülekezet sora?

Mélyen foglalkoztat, személyesen izgat az a kérdés, hogy mi az, amire a Lélek hív és indít bennünket az egyház megújulásának munkálásában. Az egyháztörténet, a teológia, a külföldi példák abba az irányba vittek, hogy meglássam: ennek az egyik eszköze lehet a gyülekezetplántálás. A mai gyülekezetalapításokkal ugyanis új korszakba lépünk. Az újonnan létrejövő közösségek egyik fő célja éppen az, hogy kutassa ezeket az utakat, az egyház előőrse legyen. Egyházunk jól működött az alapvetően vallásos, hierarchikus, kisközösségi kultúrában, manapság azonban egyre inkább individualista, demokratikus, városias valóságunk sok tekintetben másfajta megközelítést igényel. A debrecen-úrréti gyülekezet megalapítása mögött is ez a látás van. Szeretnénk keresni azokat az új utakat, amelyek elérik a várost, és megújult, evangéliumi lelkületet hoznak. Nem mondom, hogy könnyű volt az elmúlt időszak, hiszen egy indulófélben lévő gyülekezetet elképesztően megvisel egy kétéves világjárvány. Akik korábban is elkötelezettek voltak, azok még jobban megerősödtek, de az éppen kialakulóban lévő érdeklődői kört sajnos jobban megviselte a bezártság. Az elkövetkező időszak legnagyobb feladata, hogy velük tovább erősítsük a kapcsolatot.

Az ön nevéhez is kapcsolódik az INTRO kurzus. Meséljen erről egy kicsit!

Az INTRO fő célja, hogy elősegítse a preevangélizációt. Városi, szekuláris közegben egyre inkább azt látjuk, hogy sokan kíváncsiak lennének a keresztyén hitre, de még nincsenek kész egy Keresztkérdések vagy Alpha jellegű hosszabb sorozatra. Szívesen belekóstolnak a keresztyénségbe, hogy megnézzék, mennyire logikus és releváns számukra. Egy néhány alkalomból álló kötetlen és informális légkörű beszélgetéssorozat erre jó lehetőséget teremthet. Azt reméljük, hogy az elkészített videók (habár nem tökéletesek) jó lehetőséget kínálnak ilyen típusú beszélgetésekhez.

Melyek azok a missziói célok, amelyeket meg szeretne valósítani szolgálatában?

A gyülekezet erősödése és növekedése most az elsődleges célom, de minden olyan kezdeményezésre, együtt gondolkodásra és akcióra nyitott vagyok, amely az egyház megújulását szolgálhatja. Néhány hete indítottam el a johirketelkedoknek.blog.hu oldalt, hogy segítsek válaszokat találni keresőknek és tanítványoknak. Ezen a felületen elsősorban olyan kérdésekre igyekszem rövid, frappáns válaszokat adni, amelyek tapasztalatom szerint a legtöbbször előjönnek, ha nem keresztyénekkel beszélgetünk. Például: miért lenne szükségem megváltásra, vagy lehet-e egy racionális ember keresztyén?

Mi lehet ma az egyház legfontosabb üzenete?

Jézus Krisztus evangéliuma egyszerre logikus és érzelmekkel és törődéssel teli. Egyszerre szentséggel és tökéletességgel teli és kegyelmes és alázatos. Egyszerre válaszolja meg a világ örök nagy elméleti kérdéseit és végtelenül gyakorlatias és személyes. Egyszerre releváns a legmaibb kérdéseinkre nézve és terjed ki saját személyes életünkön túlra is. Ezt a jó hírt kell vonzóvá, átélhetővé, megérthetővé tennünk.