LXVI. évf. 16–17. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. E két héten át Vladár Gábor református lelkipásztor, a Magyarországi Református Egyház Doktorok Kollégiumának elnöke osztja meg velünk gondolatait.
-
Példa a világnézetek pergőtüzében
A leányfalui református közösség a Ravasz László-szobor leleplezése mellett emlékházat, egyházi gyűjteményt, rendezvényközpontot is avat. Az intézményt a püspökről nevezik el. Szlávik Róbert gyülekezeti gondnokot kérdeztük.
-
Nincs már szívem félelmére
Mária nem tudta, hová vitték Jézust, a tanítványok nem tudták, hogy az Írások Jézusról jövendöltek, Tamás nem tudott hinni emberi bizonyságnak. Amikor megjelent nekik Jézus, nekünk jelent meg, a mi könnyünket törölte le, a mi félelmünket űzte el, minket hívott meg hitre: boldog életre, feltámadásra.
-
Ne ölj, avagy lehet fegyvert fogni szeretetből?
Istenellenes dolog ölni. Katonaként is azt valljuk, hogy bűn szándékosan kioltani a másik ember életét – mondja Máté Sándor alezredes, a Protestáns Tábori Püspökség püspöki titkára, református tábori lelkész.
-
Legendák és a valóság
A Szilvásvárad fölé magasodó Kerektemplomhoz még az eredeti, 1840-ben épült lépcsősoron lehet feljutni. Néhány éve körbe kellett keríteni a szaporodó vandál tettek miatt. A turisták között igen népszerű helyszín azóta csak kísérővel tekinthető meg. A klasszicista stílusú szívesen választják esküvői helyszínnek a házasulandók szerte az országból.
-
A szenvedéstörténet...
A harmadik napon aztán az Élet győzelmén ámuló, ujjongó, mégis csöndes, bensőséges csodálkozás tölti el a nőket és a férfi tanítványokat, akiknek a Feltámadott megmutatja magát. Azt az érzést nem lehetett leírni. Ezért adnak a híradások csak tényeket. Mit lehet mondani, amikor Isten újat teremt? Elakad az emberi szó. Csak hódolni és imádni lehet a mindenség Urát.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Az elveszett fiú
A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, és közösségi élményt is nyújt, mely erősíti a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják az elmélkedések, melyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszokhoz Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, mely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.
-
Magyar vagyok, magyarnak születtem
Az emberek itt barátságosak, a rendes, tisztességes külföldieket megbecsülték. Az argentin barátaink tudták, hogy magyarok vagyunk. Nagyon hamar megtanultunk spanyolul – tekint vissza Benedek-Micsinay Mária, az Argentínai Magyar Református Egyház főgondnoka, aki mind a nyolc unokáját megtanította az anyanyelvére.
-
Húsvéti körlevél a Magyar Református Egyház minden gyülekezete és intézménye számára
Az Ige üzenete minden helyzetben megerősít minket. Amikor elcsügged a lelkünk, erősítsen meg bennünket az élet reménye.
-
Isten békéje
Nem kellene ennek így lennie, de a békétlen szív előbb-utóbb harcba, háborúba hív. Az igazi békességnek nem a fegyverszünetek vagy a béketárgyalások során kell megszületnie – bár ott is jó, ha megszületik –, hanem a szívben. Az igazi békesség e békétlen világban az Isten békessége.
-
Örömmondás a szabadításról
Az evangéliumok csodás tárházai azoknak a történeteknek és tanításoknak, amelyek megértetik velünk Isten igazságát. Mégis érdemes ráhagyatkozni arra a kíváncsiságra, amit gyerekeknél és az Isten-keresésben úton lévő felnőtteknél meg lehet tapasztalni.
-
Jézus megfeszítése
A kereszten mondott hét jézusi szóból az első, a középső és az utolsó ima. Odafordul azonban elárvult tizenéves tanítványához és síró édesanyjához is – legnagyobb szenvedései közepette gondja van rájuk... Jó szót mond a megtérő latornak: „Bizony mondom neked, ma velem leszel a paradicsomban.” Nincs kétségbeesés, elhagyatottság, betegség, bűn és mélység, amiben ne lehetne meghallani a kegyelem szavát!
-
Jöjjetek el, imádjuk az Urat!
Évszázadok óta őrzi reformátusságát Mezőtúr: két templom, kiterjedt oktatási és szociális intézményi hálózat is szolgálja Isten ügyét. A gyülekezet a hagyományok ápolása mellett nyitott a megújulásra is. – Olyanokat is megszólítunk és hívogatunk, akik csak most ismerkednek Isten Igéjével, és szeretnének közelebb kerülni hozzá – mondja Mihalina László, feleségével együtt a közösség vezető lelkipásztora.
-
Krisztus halálának és megdicsőülésének értelme
Eljön az Isten Báránya, aki magára veszi és hordozza a világ bűneit, és meghal azokért, akiknek a bűnét Isten ráveti. Minden bárány, amelyet az Ószövetség idején a bűnökért feláldoztak, Jézusra mutatott, arra, hogy meg fog jelenni a názáreti, akit engedelmes Messiásként keresztre feszítenek, és nem fog tiltakozni ez ellen, hiszen ez volt Isten akarata.
-
Feltámadt a mi életünk
Amikor a teológián tanítottam Debrecenben, hallgatóimnak gyakran emlegettem, hogy a sok száz éves énekeinket, különösen a húsvétiakat, úgy énekeljük és tanítsuk, mintha „ifjúsági énekek” volnának. Frissen, lélekkel. Ez a lelkész, a kántor, a hittantanár feladata, felelőssége – tudatja Berkesi Sándor zenepedagógus, Liszt- és Kossuth-díjas karnagy.
-
A húsvéti sír csendje
A vallási vezetők diadalának és Pilátus megnyugvásának csendje az óemberi, önző természet bizonyítékai. A tanítványok összetörtségének csendje részben szintén óemberi, önző szempontokra vezethető vissza, de újemberi, a szeretetgyakorlásra utaló jelek is tetten érhetőek benne. A békesség és a várakozás csendje az újemberi természet velejárói.
-
Új alkotmány a Zsinaton
A méltányosság gyakorlásának jó példájaként emelte ki Balog Zoltán, a Zsinat lelkészi elnöke az Ukrajnában dúló konfliktus nyomán kialakult menekültválság és a kárpátaljai gyülekezetek nehéz helyzetének kezelését. A Balatonszárszón tartott ülésen új egyházi alkotmánytörvényt fogadott el a Zsinat.
-
A hit határozza meg a jogot, és nem fordítva
Az ember alkotta szabályok mulandóak, igazodni kell a változó környezethez, amelyben élünk, és ennek meg kell jelennie az egyházi jogi szabályozásokban is. Gyakran módosításokra van szükség, ezt az élet munkálja ki – nyilatkozta lapunknak Szólláth Bernadett ügyvéd, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának új jogtanácsosa.
-
Asszonyok, a feltámadás hírvivői
Az asszonyok nem látták a feltámadást, a titok titok maradt. A feltámadás ténye nem tapasztalati valóság volt nekik, hanem az üzenet tartalma. Elhitték, amit az angyalok mondtak, és azonnal cselekedtek. Nem kezdtek el elmélkedni, hanem nagy örömmel elfutottak, hogy megvigyék a hírt tanítványainak.
-
Maradnunk kell és túlélni
Az elvándorolt örmények közül sokan vágynak vissza Szíriába, és ha körülményeik lehetővé teszik, valóban vissza is térnek, mert úgy érzik, ez a kötelességük: diaszpórájuk az örmény civilizáció fontos ágát képezi, amelyet meg kell őrizni. Szíriában az örmények száma jelenleg 30 ezer körül van.
-
Jézus előtt vagy után?
Odaállt az ítéletre előttünk az Atya elé. Odament az általunk halálnak nevezett állapotba előttünk. És megnyugtató módon nemcsak felborzolta a pusztító halált, hanem feltámadásával le is győzte azt. Ma azt mondanánk, érdemessé vált arra, hogy előttünk menjen. Valójában azonban mindig is ő volt az, aki erre érdemes volt.
-
Az eljövendő boldog idők hírnöke
Mindenkit arra kérünk, hogy imádkozzon értünk, ennek az intézménynek működnie kell. Jelenleg harminckét települést látunk el: a szigetszentmiklósi és a ráckevei járást. Próbáljuk tartani a kapcsolatot az önkormányzatokkal, hívjuk őket, nézzék meg, mit alkotott Isten – hangsúlyozza Kontha Benőné Molnár Piroska, a Majosházai Hospice Ház alapítója.
-
Húsvéti tanítványok
A húsvét kijózanít, hogy az életünket igazán meghatározó események nem a képzeletünkben, nem tudatmódosult állapotban, nem is virtuális térben, hanem a fizikai valóságban történnek. Abban a valóságban, amelyből olyan sokan menekülnek a szerelem mámorába, a függőségek módosult állapotába, a sorozatok és alternatív történetek bűvkörébe.
-
Udvardi Erzsébet három húsvéti látomása
A jelenet középpontjában Jézus látható. Fehér arca, finom, fehér keze, hófehér öltözéke szinte világít a tanítványok színes köntöseinek, köznapi, „vacsora közbeni” arcainak körében. Előtte egy pohár vörösbor, kezével megérinti a kenyeret, de látszik rajta, ez számára nem lakoma, hanem búcsúzás (ha nem is végleges!), attól a közösségtől, amely élete céját és értelmét megértette.
-
Szomorú gyülekezet és az öröm hírnöke
A húsvét nagy áldása abban van, hogy túlmutat a földi ember életén, és reménységet ad az örökkévalóságra. A halál legyőzhető, mert Jézus Krisztus legyőzte. Ez lehet a mi reménységünk. Akkor is, amikor látjuk a földönfutó embereket, akik elveszítették az otthonukat. Akkor is, amikor megállunk a fiatal katonák ravatala mellett, és lerombolt országot látunk.
-
Prédikáló szépség az Ormánságban
Örökségünk: a prédikáló mennyezet I.
Háromrészes összeállításunkban a teljesség igénye nélkül mutatjuk meg, merre induljon az olvasó, ha kazettás templomokra szeretne bukkanni; utánajárunk, hogy a hazatalálás érzésén és a szép látványon túl mit kaphatunk a festett mennyezetkazettáktól; olyan művészt is bemutatunk, aki a mai napig foglalkozik kazettás mennyezetek készítésével.
-
Közük van a mennyhez
Örökségünk: a prédikáló mennyezet II.
Háromrészes összeállításunkban a teljesség igénye nélkül mutatjuk meg, merre induljon az olvasó, ha kazettás templomokra szeretne bukkanni; utánajárunk, hogy a hazatalálás érzésén és a szép látványon túl mit kaphatunk a festett mennyezetkazettáktól; olyan művészt is bemutatunk, aki a mai napig foglalkozik kazettás mennyezetek készítésével.
-
Ma is készülnek festett mennyezetkazetták
Örökségünk: a prédikáló mennyezet III.
Háromrészes összeállításunkban a teljesség igénye nélkül mutatjuk meg, merre induljon az olvasó, ha kazettás templomokra szeretne bukkanni; utánajárunk, hogy a hazatalálás érzésén és a szép látványon túl mit kaphatunk a festett mennyezetkazettáktól; olyan művészt is bemutatunk, aki a mai napig foglalkozik kazettás mennyezetek készítésével.
-
A feltámadás mai szemmel
Mi sokszor annyira szeretnénk segíteni, és kedvesen biztatjuk egymást: „Ne félj!” De tudjuk, hogy valójában nem áll hatalmunkban békességet adni. Jézus viszont feltámadott, élő Úrként meg tudja ezt tenni! Nekünk is, most is, a mi félelmeink között ugyanúgy! Jézus sebei hitelesítik a tőle kapott békesség ígéretét. Olyan sokatmondó, hogy Jézus azonnal megmutatja tanítványainak testén a szögek helyét: Látjátok? Ez értetek történt.
-
Anyanyelvi kapuőr
XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.
-
Állatok a Bibliában
Ha az állatok beszélni tudnának, biztosan elmondanák kicsinyeiknek azokat a történeteket a Bibliából, amelyekben őseik szerepelnek.
– Hurrá! – ugrándoztak a kisbárányok. – Jézus megmentett bennünket! – És minden embert, aki hisz őbenne – bólintott Beáta mama. – Ezért a legnagyobb ünnepünk a húsvét.
-
Kovács Zsolt Levente
– A „jótett helyébe jót várj” népmesei motívum nemcsak az életben, de az egyházban, Urunkkal szembeni elvárásainkban sem működik. Az érdemteológiai kísértések, vagy az Istent kényszerítő ösztönök olykor a kegyességünk gyakorlását is átszövik, máskor pedig „meglankadnak a kezek, megroskadnak a térdek”, és olykor megrestül a személyes kegyességem is életeseményeink sodrában.