Legendák és a valóság

Előfizetek

Nemcsak a megjelenése, hanem a története is egyedi a szilvásváradi református templomnak, ám a helyi lelkipásztor szerint valójában más üzenete van a romantikus teleregénybe illő legendának, amely úgy szól, hogy az eredetileg a katolikusok számára készült templom egy szerelmi csalódás miatt, bosszúból került végül a reformátusokhoz. A klasszicista stílusban épült Kerektemplom a turisták kedvence, amelyet előszeretettel választanak esküvői helyszínnek a házasulandók szerte az országból.

A Szilvásvárad fölé magasodó Kerektemplomhoz még az eredeti, 1840-ben épült lépcsősoron lehet feljutni. Lassan lépdelünk rajta felfelé a gyülekezet lelkipásztorával. Karászi Attila Zsolt kezében valószerűtlenül nagynak tűnik a templom öt méter magas ajtaját nyitó kulcs, amelyet a fejmagasságban található kulcslyukba már nagy rutinnal helyez be. – Azt szoktam mondani a turistáknak, hogy azért én vagyok a lelkész, mert egyedül én értem fel a kilincset a jelentkezők közül – viccel az 1999 óta helyben szolgáló lelkipásztor. Meg kell hagyni, valóban küzdelmes lehet kinyitni a hatalmas ajtókat, ha valaki alacsonyabb növésű.

TIZENHAT OSZLOP

Az 1837–40 között épült templom már messziről is lenyűgöző látványt nyújt harmincöt méteres magasságával és hófehér falaival, négyoszlopos timpanonja pedig azt az érzést kelti a szemlélőben, mintha egy római korból ránk maradt épületet látna. A hatalmas ajtón belépve a klasszikus főhajós alaprajzú templomokhoz szokott szem csak lassan képes befogadni a látványt. A huszonhat méter átmérőjű, szabályos kört követő fal mellett tizenhat dór oszlop tartja a karzatot, a mennyezet pedig huszonkét méter magasan van a fejünk felett.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!