Gödör István

Előfizetek

Ötvenegy éves, gyülekezeti szolgálata mellett pályázatírással foglalkozik hivatásszerűen. Házas, felesége Csontos Zita, akivel a pasaréti gyülekezetben ismerkedett meg. Gárdonyban élnek hat gyermekükkel, akik közül a legidősebb 12 éves, a legfiatalabb nemrég múlt hat hónapos.

Felnőttként tette le életét Krisztus keresztje alá. Mi késztette útkeresésre?

Szüleim szeretetben és egy bizonyos fokú református vallásosságban neveltek, ünnepeken templomba is eljártunk, de a családunk életén akkor még nem volt érezhető a hit jelenléte. Egyszer egy kárpátaljai misszió érkezett Dunaszentgyörgyre, ifjabb Zimányi József tartott evangelizációt, amelynek hatására édesanyám és a testvérem megtért. Eleve furcsa volt megélni ezt a változást: anyu minden szombaton veszekedett velünk a ránk bízott, de el nem végzett házimunkák miatt, de miután megtért, „elsimultak” a dolgok. Eltűnt a feszültség, jobbak lettek a családi kapcsolatok. Viszont én nem voltam ott az evangélizáción, nem tudtam átélni.

Később sikerült?

Az útkeresésem a középiskolában kezdődött, ahol azt tanították, hogy a majomtól származunk. Engem nagyon terhelt a gondolat, hogy én akkor csak majomszármazék vagyok. Feszült voltam ettől a gondolattól, abnormális létállapotnak tartottam. Foglalkoztam ezotériával, jártam jósnőnél, keresgéltem mindenféle úton azt a békességet, amelyet csak Isten tud megadni – ezért nem találtam. Az igazi talajvesztés a főiskola után kezdődött. A majomtól származás gondolata még mindig nyomasztott, és a munkahelyeimen sem találtam meg a békességet, félévente váltottam azokat. De aztán huszonhét évesen elmentem én is egy evangelizációra Budapesten, amelyet szintén Zimányi József tartott. Egyszerű prédikáció volt a bárkáról: bent vagy-e a bárkában vagy nem. Akkor, ott teljesen nyilvánvaló volt nekem, hogy én nem vagyok benne a bárkában, és így elveszem. Akkor lett nyilvánvaló az is, hogy Isten létezik, aki azon az evangelizáción megmutatta magát, mintegy bemutatkozott nekem.

Ekkor ért véget az útkeresés?

Még nem. Elkezdtem olvasni a Szentírást, és elkezdtem templomba járni, ekkor már önszántamból, belső elhívásból. Rengeteg könyvet olvastam el, de nem találtam meg az igazi békességet, mert Jézussal nem tudtam mit kezdeni. Elveszett állapot ez, amikor az ember már látja magát Istenben, és ijesztő dolgokkal szembesül megváltás nélkül. Közben bekapcsolódtam a pasaréti református gyülekezet életébe.

Gödör István Fotó: Kalocsai Richárd

Cseri Kálmán lelkipásztor ekkor Óbudán tartott evangelizációt, ahol pontosan és szépen leírta a megváltás lényegét, a jelentőségét. Ez szíven ütött. Ezen az óbudai evangelizáción tértem meg. Megértettem végre, hogy Krisztus személyesen engem is megváltott. Nem általánosan, hanem nekem, Gödör Istvánnak is személyes megváltóm lett az Úr.

Mi változott meg önben ezután?

A megtérésnél az ember el tudja fogadni azokat a dolgokat, amiket Isten kijelent a Szentírásban. Belső békességre találtam, és ráadásul egyértelművé vált számomra, hogy nem a majomtól származom. Amit harmincéves koromig kerestem, azt itt megleltem, és ettől kezdve még intenzívebben ástam bele magam az Igébe. Pasaréten nagyon jó közösségbe csöppentem, és jó volt megtapasztalni, hogy van sok hasonlóan gondolkodó ember.

Miután Isten megmutatta magát, ön pedig befogadta, egyre több feladatot vállalt a gyülekezetben.

Pasaréten lettem ifivezető, majd nem sokkal Horváth Géza beiktatása után felkértek presbiternek is. Negyedik gyermekünk születése után Isten Gárdonyba küldött bennünket. Itt új otthonra, új közösségre találtunk. Azóta presbitere vagyok a gárdonyi gyülekezetnek, ahol a feleségemmel együtt a házaspári szolgálatra kaptunk elhívást, emellett a Bibliai Házassággondozó Szolgálat (BHSZ) munkatársai vagyunk.

Milyen problémákkal küzdenek ma a házaspárok?

Leginkább azt látom, saját útkeresésemhez hasonlóan, hogy mindenfelé keresik az utat, de Istent nem keresik igazán, pedig számtalan ígéret kapcsolódik ehhez! Ha tudnák, hogy csak Jézusnál van igazi megbocsátás, békesség és öröm! Az Isten-férfi-nő háromszögben ha a két fél közeledik Istenhez, akkor egymáshoz is közelednek. Ez az alapja a házassággondozásnak is: egyénileg kell Istenhez közelebb kerülni, akkor lesz jobb a házasság és lesznek jobbak a kapcsolatok is.