Péter-Szarka László

Előfizetek

A Debreceni Református Egyetemi Gyülekezet egyik lelkésze, az egyetem Böszörményi és Kassai úti campusain szolgál. Sok minden köti Debrecenhez, hiszen a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában tanult, és itt, a cívisvárosban végzett előbb informatika–kommunikáció szakon, majd a hittudományi egyetemen. Ráadásul a teológián ismerkedett meg a feleségével, Péter-Szarka Zsófiával, akivel két csodálatos kisgyermeket nevelnek, Benjámint és Lizettet.

Lelkészcsaládból származik. Hogyan emlékszik vissza a gyermekkorára?

Harmadik gyerek vagyok a négyből, mentségemre szolgáljon, hogy az első fiú. Hétéves koromig Nyíregyháza mellett, Kemecsén laktunk, ahol a szüleim szolgáltak. Szép gyermekkorom volt, mindig összeverődött a Béke tér gyermekserege (testvérek, szomszédok) a parókia nagy udvarán, és csak játszottunk és játszottunk kint, a szabadban.

Péter-Szarka László Fotó: archívum

Mesét is közösen néztünk hol nálunk, hol másnál bezsúfolódva a szobába, a tévé előtt. Aztán jöttek a szeghalmi évek, ezekre szintén hálás szívvel emlékszem vissza, onnan kerültem a debreceni refibe, ahol új, meghatározó fejezet indult az életemben.

Egyetemi lelkészként szolgál. Hogyan telnek a mindennapok?

Változatosan, mert a szorgalmi és vizsgaidőszakok dinamikája váltakozik. A szorgalmi időszakban tudok a legtöbb gyülekezeti taggal személyesen találkozni. Ilyenkor a prédikációkra való készülés, az egyetemi istentiszteletek és a különféle közösségépítő vagy új embereket elérő programok szervezése mellett időt szakítok a személyes beszélgetésekre is. Van szabadon választható egyetemi kurzusom is, amelyet bármelyik szak hallgatói felvehetnek. A közeli református középiskolákban is szolgálunk időnként egyetemi lelkész munkatársaimmal például rendhagyó hittanórákon és vallásórákon, évkezdő csendesnapokon. A jegyesbeszélgetéseket kimondottan élvezem, bár ezek sem mindennaposak. Az egyetemi gyülekezetben végzett missziót országos, sőt Kárpát-medencei szinten fontosnak tartom, hiszen sok fiatallal foglalkozunk, akik az otthonról való elköltözés vagy más miatt eltávolodtak a saját gyülekezetüktől, vagy akiknek egyáltalán nem volt korábban egyházi kötődésük. Szekuláris társadalmunkban ez nem meglepő.

A Csillagpont ifjúsági fesztivál szervezésében is tevékenyen közreműködött az elmúlt években. Miért fontos találkozási pont ez a rendezvény?

Igen, a saját gyülekezeti programjainkkal már jó néhány Csillagponton jelen voltunk. Ezenkívül két találkozón a fő témával foglalkozó munkacsoportban is dolgoztam, illetve 2019-ben a reggeli áhítatokat szerveztem és konferáltam a rendezvényen önkéntesként. Azért fontos a Csillagpont, mert óriási élmény több ezer fiatalnak együtt Istenről hallani és vele személyesen találkozni. Azonkívül, hogy szabadon és kulturáltan szórakozhatnak a diákok, és a kedvenc zenekaraikat élőben is meghallgathatják, lelkileg épülhetnek. Sokan hitre jutnak, új kapcsolatokat építenek. Meghatározó egy tizen-, illetve huszonéves számára mindaz, ami ott történik, hiszen a saját nyelvükön, az ő stílusukban szólal meg az evangélium.

A kétévente megrendezett Csillagpont már fogalom, a fő célja az, hogy olyan fesztivál legyen, amely fiatalok tömegének válik lelki otthonává, ahol fel lehet töltődni, hogy aztán világítsanak a hitükkel, formálódó életükkel a saját környezetükben. Olyan alkalom, ahol többen megélhetik a nagy találkozást, amikor eléri őket az élő Krisztus az ő Lelke által. Mindemellett a Csillagpont együttműködési platform is a Kárpát-medencei ifjúsági szervezetek és missziók számára, ahol közösen szolgálhatunk, és építhetjük Isten országát.

Melyek azok a célok, amelyeket meg szeretne valósítani szolgálatában?

A gyülekezetben 2021 őszén kitűzött ötéves célunk a lelki megújulás elősegítése és a vezetőképzés volt, jelenleg ezt tartjuk szem előtt. Ehhez több út is vezet, amelyeket hároméves célokban határoztunk meg, ilyen például a tanítványképzés, a lelkigondozás és a Szentlélekre való folyamatos ráhagyatkozás. De mondok közeli célt is: tervezünk (könnyűzenés) dicsőítő istentiszteleteket indítani az egyik egyetemi campuson azzal a kettős szándékkal, hogy elérjük az egyházon kívül lévőket (sokszor az eltávolodókat), és a gyülekezeti tagjainkat szolgálatba állítsuk.

Ön szerint mi az egyház legfontosabb üzenete ma?

Az, hogy Krisztus már megszerezte áldozatával a békességet, mindazt, amire nagyon vágyunk, és amire szükségünk van. Csak erre a szerető Istenre lehet teljesen ráhagyatkozni ma is.