LXVI. évf. 2. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Steinbach József református lelkész, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke osztja meg velünk gondolatait.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A TESO-k mellé várják a Testvéreket is
Az Erzsébet-táborok egy-egy turnusában TESO-stáb (a Tábori Együttélést Segítő Operatív munkatárscsapat) segíti a munkát. Feladatuk az egész napos programok lebonyolításában való segítség. Schanda Anikót, a református egyház cigány szakkollégiumai képviselőjét, a tábori lelkiség kialakításáért felelős teológushallgatót kérdeztük.
-
Ha megtagadjuk, ő is megtagad minket
Urunk, csak attól óvj meg bennünket, hogy bármikor is megtagadjunk téged! Reménységünk, hogy az Úr nem terhel bennünket erőnk felett, ha pedig erő felett terhelne minket, ahhoz megadja a kellő mennyei erőt is. Ez könyörgésünk tárgya is. Sőt, e bizonyossággal indulunk el az új esztendőben: tudjuk, kiben hiszünk, tudjuk, őneki van hatalma arra, hogy a ránk bízott drága kincset megőrizze.
-
Az iskola, amelyre a világnak szüksége van
Ez a jelmondat áll annak a nemzetközi keresztyén iskolának az alapító okiratában, amelyben Jó András és felesége, Angelika hosszú évek óta misszionáriusként tanítanak. Andrást négy éve az általános iskolai tagozat igazgatójává választották. A jelmondat nemcsak a bentlakásos iskolában tanuló diákok életére hat, hanem hatalmas változások gyújtópontja is.
-
Lelkesedés, motiváció, grillcsirke
Fontos, hogy a dolgokat összefüggéseiben lássák a gyerekek. Azt szoktam mondani: a biológia a természettudományok királynője, mert ahhoz, hogy egy végtelenségig összetett életjelenséget a diákok megértsenek, egyszerre kell a fizikát, kémiát, matematikát használni – vallja Horváth Zsolt, a Gödöllői Református Líceum Gimnáziuma biológia–kémia szakos tanára.
-
Az imádság...
Jézus maga nem imádkozott nyilvánosan. Magányosan félrevonult, egyedül beszélt a mennyei Atyával. A Gecsemáné-kertben kérte a hármas belső tanítványi kört, hogy virrasszanak és imádkozzanak vele párhuzamosan, de távolabb ment tőlük, egyedül tusakodott akkor is. Kérdés, hogy Jézus imádságaiban egyáltalán részt lehetett-e venni. Annyira bensőségesek voltak, hogy ahhoz ember nem tudott volna csatlakozni. Nagycsütörtök éjjele bizonyította ezt: a virrasztók elaludtak.
-
A heti bibliai részhez – Rejtve
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
„Istennek dicsőség, egymásnak segítség!”
Az önkéntes tűzoltóság gondolata az árvizek kapcsán fogalmazódott meg bennem, hiszen akkor kétkezi munkával is segítettük a bajbajutottakat – tekint vissza Zsukovszky Miklós derceni lelkész-esperes. Az igaz hitből fakadó irgalmasság szép példáját gyakorolják azok a bátor helyi férfiak, akik az ő vezetésével megalapították a Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóságot.
-
Újévi sorok
A három bölcs és a betlehemi csillag gyakori vándormotívum Joszif Brodszkij orosz–amerikai Nobel-díjas amerikai költő, esszéíró lírájában. Már élete „szovjet” korszakában sok karácsonyi művet írt; ezek számát amerikai évtizedeiben gyarapította. A születés ünnepéhez kapcsolódó költeményeinek gyűjteménye, a Karácsonyi versek Soproni András fordításában jelent meg, közvetlenül karácsony előtt.
-
Műesztendő
Gyerekként néha föltettem magamnak a kérdést, hogy vajon hol lakik az Isten, mert az túl egyszerű válasznak tűnt, hogy az égben vagy a templomban – hiszen az ég olyan messze van, túl a madarakon, és ha itt lakik, a mi templomunkban, akkor ki van a szomszéd faluéban?! Azt nem értettem volna, hogy egyszerre több helyen, hogy egyszerre mindenütt. Ma is felteszek efféle kérdéseket...
-
Úti cél: a remény!
„A szeretet babonás portéka. Akivel jót teszünk, azt megszeretjük, pusztán azért, mert jót teszünk vele.” Ez a Kosztolányi-idézet fogad a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma kiállításán. Gyermekek tízezreinek élete vett jobb irányt a két világháború közötti, nyugati országokba indított gyermekvonatok hatására. Az akcióban a református egyház is kiemelkedő szerepet vállalt – ezt is bemutatja a tárlat.
-
Állatok a Bibliában
Ha az állatok beszélni tudnának, biztosan elmondanák kölykeiknek és fiókáiknak azokat a történeteket a Bibliából, amelyekben őseik szerepelnek.
– Már akkor is tartottak házi galambokat, olyannyira, hogy a szegényebbek az Úrnak galambot vagy gerlét vittek áldozatul, ami valószínűleg fehér volt. A fehér galamb másutt is szerepel a Bibliában...
-
Jelentés az európai keresztyénellenességről
Egyre súlyosabb a nyugat-európai országokban a keresztyénellenesség – hetven százalékkal nőtt a keresztyénellenes gyűlölet-bűncselekmények aránya Franciaországban és Németországban 2019 és 2020 között – írja a keresztyének ellen irányuló európai intoleranciát és diszkriminációt monitorozó, bécsi székhelyű OIDAC új jelentése.
-
Nem hiszel Istenben? Pedig lehet, hogy jobban tennéd…
Azok a gyerekek, tinédzserek, akik hetente legalább egyszer istentiszteleten vettek részt, jobb pszichológiai egészségnek örvendtek, a mentális betegségek kockázata pedig náluk alacsonyabb.
-
Bardócz Csaba
– Mindig erőt ad a Péld 17,22: „A vidám szív a legjobb orvosság, a bánatos lélek pedig a csontokat is kiszárítja.” Amikor valami rossz történik, abban is igyekszem meglátni a jót, legyen szó akár a járványról. A helyzeten nem tudunk változtatni, de kihasználhatjuk a lehetőségeket.