Jelentés az európai keresztyénellenességről
Egyre súlyosabb a nyugat-európai országokban a keresztyénellenesség – nem kevesebb mint 70 százalékkal nőtt a keresztyénellenes gyűlölet-bűncselekmények aránya Franciaországban és Németországban 2019 és 2020 között – írja a keresztyének ellen irányuló európai intoleranciát és diszkriminációt monitorozó, bécsi székhelyű OIDAC legújabb jelentése. A jelentés szerint két ideológiai alapállás táplálja az európai keresztyénellenességet: az egyik a szekuláris intolerancia (liberális vallásellenesség), a másik az iszlámból kiinduló ellenérzések.
A keresztyénellenesség sokféle módon manifesztálódik, a jogi és szóbeli keresztyénellenességtől a templomrongálásokig, de sajnos papok megtámadása és meggyilkolása is előfordult. A jelentés öt országra koncentrál: Németországra, Franciaországra, Spanyolországra, Svédországra és az Egyesült Királyságra, mert a központ adatai szerint ezekben a legsúlyosabb a helyzet. Mind a vallásszabadság, mind a lelkiismereti szabadság, a szólásszabadság és a szülői jogok hanyatlóban vannak ezekben az országokban – olvasható a jelentésben. A keresztyénellenesség a keresztyének életének négy területét érinti a leginkább: az egyházi közösségi életet, a keresztyén oktatást, a munkahelyet és a politikát.

A jelentés a kifogásokra is reagál, jelezve, hogy: a kortárs európai keresztyénellenesség nem belkeresztyén (felekezetközi) konfliktus eredménye; nem pusztán „privilégiumok” elvesztéséről van szó; a többséget is lehet diszkriminálni, ráadásul a hívő keresztyének ma egyértelműen kisebbséget alkotnak Európában (míg a kulturális keresztyének többségben vannak).