Előfizetek

LXVI. évf. 31. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Bogárdi Szabó István lelkipásztor, a Zsinat volt lelkészi elnöke, a dunamelléki egyházkerület korábbi püspöke osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Közösség, technika, forrás

    Az Urat sokféleképpen magasztalhatjuk. A Sófár nyári dicsőítő iskolában megadjuk ehhez a közösséget, a szakmai tudás elsajátításának lehetőségét, és ami a legfőbb, az igei alkalmakat – sorolja Kecskés Áron, az egyik táborszervező.

    Tovább olvasom
  • „És”

    1944 novemberében a visszavonuló németek szétlőtték a szigetszentmiklósi templom tornyát. A német tiszt, akinek parancsba adták a torony megsemmisítését, a háború után lelkiismeretétől indíttatva felvette a kapcsolatot a szigetszentmiklósi reformátusokkal. A német tiszt közössége és a magyar eklézsia között testvérgyülekezeti kapcsolat alakult ki.

    Tovább olvasom
  • Megtalálni, ami emel rajtunk

    Egész életünkön át tanulunk, minden hívőnek és a muzsikusnak is feladata, hogy abban a különleges tudományban gyakorolja magát, amelyet az Újszövetség a lelkek megkülönböztetésének hív. Lelkek beszélnek belőlünk is, a zenéből is – vallja Karasszon Dezső orgonaművész, tanár.

    Tovább olvasom
  • „Kiontott vére kiált hozzám a földről”

    Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága június 24-én hatályon kívül helyezte a Roe kontra Wade-ítéletet, és visszautalta a tagállamok szintjére az abortusz szabályozásának jogát. Ezzel alapvető, öt évtizedes és megingathatatlannak vélt bástya omlott le. Vajon ebben a globálisnak mondható küzdelemben hol találhatjuk meg a magunk szerepét keresztyénként?

    Tovább olvasom
  • Sajátos házirend...

    Úgy jöhetsz, amint vagy, és az lehetsz, aki vagy. Ez az otthonlét lényege. Elfogadnak. Óriási megkönnyebbülés. Nem kell színészkedni, kozmetikázni magadat, elterelni a figyelmet, csak észre ne vegyék, hogy valamit nem tudsz, rosszul tudsz, tévedsz, felsülsz, és szégyenkezned kell. Nem kell többnek látszani. Ide jó hazajönni és megpihenni a külvilág versenyétől, harcaitól kifulladva és megfáradva.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Senki sem

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Töretlen hit és szívós kitartás

    Kós Károly építész, író minden idegszálával otthont akart építeni népének: történelméhez, hagyományához, természetéhez illőt. Nemzetépítőként ezáltal válhatott az elméleti és gyakorlati mindentudás, a hűség és helytállás jelképévé. Első, egész alakos szobrát nemrég avatták Kolozsvárott.

    Tovább olvasom
  • Isten családja

    Az Isten báránya, az agnus Dei által lehetünk az Isten családjának tagjai, egymásnak pedig bárányai és nem farkasai. Mindebből kiderülhet, hogy a Szentháromság ajtaja mindig nyitott, s bárki beléphet rajta. A kérdés csak az, hogyan közelítünk e szent családhoz, a háromságos egy Istenhez.

    Tovább olvasom
  • Turistából zarándok

    Tudom, hogy a reformátusok az Igéből születnek, és így lesznek láthatóvá és elérhetővé. Így lesznek, leszünk számba vehetők, számottevők – statisztikailag is. Szóval, ha református népszámlálási, meg nemzetstratégia és hasonlók, akkor valahogy a gyökerekhez lenne jó visszatérni: az igehirdetéshez. A tiszta, egyenes, jól hallható és tettekkel is artikulált, reformátori igehirdetéshez.

    Tovább olvasom
  • Református liturgikus tér, avagy miért van éppen így?

    XIX. századi hagyomány, hogy fehérre festjük templomainkat. A XVII–XVIII. században virágosak voltak. Az ember örök vágya a díszítés, ezért ornamentális, virágos motívumokat kezdtek el festeni – emlékeztet Fogarasi Zsuzsa, a kecskeméti Ráday Múzeum igazgatója, művészettörténész.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Állatok a Bibliában

    Ha az állatok beszélni tudnának, biztosan elmondanák kölykeiknek és fiókáiknak azokat a bibliai történeteket, melyekben őseik szerepelnek.

    Felicián nem bánta, hogy kemény munka vár majd rá felnőttkorában. Bár még kicsi volt, már érezte izmaiban az erőt, inaiban a kitartást.

    Tovább olvasom
  • Borsos Melinda

    – Nagyon el kell fáradnom ahhoz, hogy teher legyen számomra a munka. Matematikai tudásomat, megoldóképességemet az ügyviteli tevékenységben is jól használom. A nőszövetségi szolgálat önkéntes feladat. Hogy melyik szerzi a legnagyobb örömöt? Számomra mindig az, ha másoknak örömöt szerezhetek, ha segíthetek.

    Tovább olvasom