LXVI. évf. 4. szám
-
Nem csak hallani kell az Isten Igéjét...
Magyarországon folyamatosan fejlődött és meghatározó eseménnyé lett az ökumenikus imahét. Sokszor az az áldásuk ezeknek az alkalmaknak, hogy újabb közös programok, kapcsolódási lehetőségek bontakoznak ki a felekezetek között, kiderül, miben tudnak együtt szolgálni – hangsúlyozza Steinbach József püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke.
-
Egy
Szimbolikus, önmagán messze túlmutató jelentősége van annak, hogy egyek vagyunk, hogy alapvető dolgokban egyet kell érteni, különben nem működik a világ. Kell, hogy legyenek alapok, amelyek nem képezik vita tárgyát. Persze, meg lehet kérdőjelezni mindent, a felvilágosult ember ezt meg is teszi, ezzel olyan sötétségbe taszítva önmagát, hogy lassan már alig lát valamit is tisztán.
-
A kultúra és a keresztyénség járjon karöltve
Kölcsey verse csak a legújabb időkben lett a nemzeti himnuszunk, lassanként mégis nemzeti jelképpé vált – hívja fel a figyelmet Győri L. János irodalomtörténész. A magyar kultúra napja alkalmán beszélgettünk vele.
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Steinbach József református lelkipásztor, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke osztja meg velünk gondolatait.
-
Kihűlni otthon is lehet
A Magyar Református Szeretetszolgálat évről évre meghirdeti tűzifaprogramját, amelyben rászorulóknak szeretnének segíteni. Riportunkban utánajártunk, hova kerülnek a felajánlott fahasábok. Van, akinek a szeretetszolgálat adománya valóban a túlélést garantálja.
-
A lelkesedőt...
... Jézus lehűti, aki pedig vonakodva, szabadkozva halogatja a döntést, azt határozott, sőt kemény szavakkal felszólítja. Az írástudónak fontosak az igazságok és törvények, amiket tanult. Hallva és látva Jézus tanító és gyógyító erejét, nagy odaadással kötelezi el magát: „Mester, követlek, akárhova mégy.”
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Egyszer Keresztelő János is kérdezett
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
Közös fény, közös ima
A napkeleti bölcsek története ihlette a keresztyén egyházak közös évindítását. Az ökumenikus imahét a járvány ellenére is zsúfolásig telt budapesti Deák téri evangélikus templomban vette kezdetét. A rendezvényt hazánkban szervező Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa kezdeményezésére az imahét nyitónapja az üldözött keresztyének vasárnapja.
-
Légy te is a Bárka tábor részese!
Idén is folytatódik a Magyarországi Református Egyház Bárka táborának programja. E rendezvényen az iskolák 1–11. évfolyamából évente több mint 1500 gyerek és kamasz tölti szünidejét a Balaton-parton. A turnusok lebonyolításához elhivatott közreműködőket keresnek.
-
Ahol a csillag, ott a találkozás
A Budapest-Zuglói Református Egyházközség híveit váratlanul érte november végén Szőke Noémi távozása: a lelkipásztor 45 éves korában hazatért Teremtő Urához. A mindig mosolygós lelkipásztor, feleség, anya, tanár, barát pályatársai, munkatársai, barátai szerint egészen különleges, együtt érző, toleráns ember volt.
-
Farsang és böjt harca
Mivel hitünk írott alapjait több ezer éves írások biztosítják, a keresztyén gondolkodás régóta foglalkozik ezzel a kérdéssel: milyen nézőpontból lehetünk képesek megérteni az emberöltők tucatjaival előttünk élt embertársaink világát, életét? Nem fenyeget-e a veszély, hogy minduntalan saját korunk problémáit, feladatait véljük – tévesen – felismerni a régi korok történéseiben?
-
A megsemmisülés határán (2.)
Közel-Keleten a koptok alkotják a legnagyobb keresztyén közösséget. Egyiptom 100 milliós, 90 százalékban muszlim (túlnyomó többségében szunnita) lakosságának nagyjából 10 százalékát teszik ki, és a nagyvárosokban szinte mindenhol jelen vannak. A koptokat azonban rendszeresen megkülönböztetik...
-
Állatok a Bibliában
Ha az állatok beszélni tudnának, biztosan elmondanák kölykeiknek és fiókáiknak azokat a történeteket a Bibliából, amelyekben őseik szerepelnek.
– A fehér galamb mindig is a tisztaságot jelképezte. Ezért ábrázolták fehérnek azt az ősünket is, akit Nóé kiengedett a bárkából. Évszázadokkal ezelőtt is így volt.
-
Csillagpont hetente
Az ünnepek alatt sem állt le a Csillagpont KEDDeste, a Magyarországi Református Egyház Ifjúsági Osztálya által ősz végén útjára indított kezdeményezés. – Fontos közös zenével, énekléssel indítani a programot, hiszen a zene összeköti az embereket és segít közel kerülni Istenhez, kinyitni a szívünket – magyarázza Kovács-Simon Dániel projektvezető.
-
Martoni Molnár Sándor
– A baráti-testvéri világ rendkívül fontos. Nekem is van lelkigondozóm, akihez járhatok a bajaimmal, aki imádkozik velem. Vannak barátaim, akik előtt vallhatok, és a legnagyobb mélységeimet is ismerik. Ez a megmaradásom záloga kritikus helyzetekben, a kegyelem legmegfoghatóbb jele.
-
Adni és kapni
Ma sincsen ez másként, a Názáreti csak azokat tudja megajándékozni a csodáival, Isten irgalmas szeretetével, gyógyító erejével, akik készek elfogadni azt. Az adni és kapni szüntelen megvalósulása nélkül nincs igazán élhető emberi élet. A legnagyobb szegénységi bizonyítvány az, mikor se adni, se kapni nem tudunk.