Előfizetek

LXVI. évf. 43. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Kustár Zoltán teológus, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanszékvezető professzora osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Önvezető drónok és a Biblia

    – Missziónk a REFORMula játékos formája által szeretne részt venni a jövő református értelmiségét formáló szolgálatban – mondja Németh Balázs református egyetemi lelkész, a Mérnökmisszió megálmodója. Ezúttal a fiatalokat hívja mérnöki és bibliai gondolatok összefűzésére.

    Tovább olvasom
  • Arcodat/arcomat keresem, Uram

    A kórházlelkész fő feladata a lelkigondozói beszélgetések vezetése a betegek, a munkatársak és a hozzátartozók között. Meghallgatni a szenvedő történetét, segítőtársként mellette állni, fájdalmát közösen Isten elé vinni. Életet formáló ajándék, amikor Isten odafordított arcát és a benső békességet mindketten megtapasztalhatják.

    Tovább olvasom
  • Közös úton

    A mi küldetésünk, hogy Isten szájává váljunk, felelősen Igét hirdessünk. A bennünket elküldő Úr mellett eltörpülnek a műemlékek, az egyháztörténeti események, mert Jézus személye a lényeges, akiben a megváltásunk van – vallja Fekete Károly. A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke a közelmúltban ökumenikus delegáció tagjaként utazott a Vatikánba, s ott Ferenc pápával találkozott.

    Tovább olvasom
  • „A múlt a jövendő tükre”

    – A lehetetlen mindig azt jelenti, hogy itt kezdődik Isten pályája, Isten útja. Öntudatlanul is eljuthat egy nép ehhez a határvonalhoz: megkísérli a lehetetlent, leteszi Isten kezébe a sorsát. Ezt tartom ötvenhatban rendkívülinek és döntőnek – vélekedik Dienes Dénes egyháztörténész.

    Tovább olvasom
  • A zsidókhoz...

    ... írt levél valójában nem levél, bár annak látszik a befejezése. Az első mondatok azonban érzékeltetik, hogy tanító céllal született, mondanivalója hathatós és nagy vigasztalás a nyomorúságok és üldözések idején. Mindenféle szenvedés, nehézség, elkeseredés vagy elszürkülés idején is aktuális biztatás, bátorítás a hitben maradásra.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – „Ne keményítsétek meg a szíveteket”

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Református lelkipásztor a kistarcsai internálótáborban

    A törvénytelenül internált mártír lelkipásztor Debrecenben végezte a teológiát. 1925-ben választotta meg lelkészének a Tisza bal partján fekvő Révaranyos református gyülekezete. A görögkatolikus többségű falu közéletében aktívan részt vett. „Családját nagyon szerető, igazán jó ember volt” – emlékezett vissza rá lánya.

    Tovább olvasom
  • Az ittben, a mostban

    – Tanítványok vagyunk attól is, hogy a missziót, a krisztusi küldetést folyamatosan végezzük, Jézust követő életünket felmutatva teszünk másokat is azzá. A tanítva tanulunk mondás nálunk is érvényes. A misszió egyházunkat is megerősíti. Ebben is szükséges megújulni. Ez mindenkor összetartozott a diakóniával, nem lehet a kettőt szétválasztani – vallja Radvánszky Ferenc kárpátaljai református lelkipásztor, mentálhigiénés szakember.

    Tovább olvasom
  • A jövő három pillére

    Kivételek mindig vannak, akik már kellő időben tudatosan építik a jövőjüket. Nyelveket tanulnak, sportolnak, tanulmányi versenyekre járnak. Őket valamiért nem szédítik meg a világban látható trendek. Talán mert megvan a saját elképzelésük, amelyből nem engednek. No meg a biztos szülői háttér, amely biztatja, segíti, formálja világképüket. Ők néhány év múlva egyetemistaként térnek majd haza.

    Tovább olvasom
  • Nemzeti szalag a kabáton

    Pap László, a teológia dékánja október 24-én gyalog indult el zuglói otthonából a Ráday utcába, miután telefonon értesült: a teológusok közül többen is megsérültek. A forradalom és szabadságharc idejének Ráday utcai épülete központi helyszíne volt a budapesti teológusok ’56-os cselekedeteinek. Áldozatvállalásuk, hűségük ma is példa.

    Tovább olvasom
  • A kollégium a diákjaiban él tovább

    – Hatalmas megtartó és összetartó erő a Bethlen Gábor Kollégium. Amíg létezik és erőt sugároz, a térségben is van magyar jövő – vallja Szőcs Ildikó igazgató. A négyszáz éves nagyenyedi intézmény vezetőjével az újraindulásáról, az épületek felújításáról, az iskolában zajló oktatásról beszélgettünk.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Állatok a Bibliában

    Ha az állatok beszélni tudnának, biztosan elmondanák kicsinyeiknek azokat a bibliai történeteket, melyekben őseik szerepelnek.

    A halacskák eltátották a szájukat: – Isten törődik velünk? Számontart minket? – Hát hogyne tartana! – bólogatott Polli néni. – Különben nem gondoskodna rólatok nap mint nap.

    Tovább olvasom
  • Van élet a szórványban

    Küküllőalmás és Somogyom gyülekezete első alkalommal szervezett magyar napot. Megszólaltak a felújított és automatizált harangok. – A harangok százévesek, azt jelzik, hogy Istenünk hívása, szava el nem múlik, nem kopik, kitartóan velünk van – hangzott el az eseményen.

    Tovább olvasom
  • Birinyi Márk

    – A Molnár Mária nevét viselő fogyatékosotthon vezetésére a harmadik ciklusomra kaptam megbízást az Úristen kegyelméből. Az első értekezleten a Krisztus-test példáját hoztam, hiszen mindannyian egy test tagjai vagyunk. A szolgálatban mutassuk meg egymásnak a hitünket a mindennapokban! Ezzel az intézmény krisztusi arcát is ábrázolni tudjuk.

    Tovább olvasom