A cél terv nélkül csupán kívánság

Kiváló üzletember, jó csapatépítő, okosan bánik a befektetésekkel: Mészáros László az Amerikai Egyesült Államok leggazdagabb emberei közé küzdötte fel magát a semmiből. Nyugdíjba vonulása után úgy döntött, szeretné itthon is átadni a tapasztalatait. A MICE Alapítvány egyedülálló képzési programjával középiskolás és egyetemista fiatalokat készít fel az etikus vállalkozásra. Ebben a tanévben a református egyház oktatási szolgálatának segítségével harminc diáknak adtak lehetőséget, hogy térítésmentesen tanulhassanak.


Miért akart magyar fiatalokat felkészíteni az üzleti életre?

Bár Amerikában élek, a szívem örökre Magyarországon maradt. Amikor nyugdíjba mentem, eladtam az Intelnek az utolsó vállalatomat is. De hogyan tovább? – tettem fel magamnak a kérdést. Néhány buffalói egyetemi tanár barátommal azon tanakodtunk, mit adhatnék a pénzen kívül a fiataloknak.

Mészáros László: – Valami olyat akartam tenni, ami társadalmilag hasznos, és segíti a magyar fiatalokat. Fotó: Sebestyén László

Ezekből a beszélgetésekből született meg a MICE-program ötlete. Valami olyat akartam tenni, ami társadalmilag hasznos, és segíti a magyar fiatalokat.

Miért vált ez ennyire fontossá?

Amikor kamaszként 1956-ban útnak indultam Amerikába, nekem senki sem segített. Vajon mi mindent tudtam volna elérni akkor, ha valaki útmutatót ad az élethez, az üzlethez? Nyelvtudás és pénz nélkül érkeztem Amerikába, de volt bennem akarat, és Isten megsegített. A képzésünk célja a fiatalok önálló életre nevelése, hogy felismerjék az önmeghatározás, a kockázatvállalás, a kitartás és a tudatosság fontosságát.

Hogyan fogadták a képzési programjának az ötletét?

Szinte mindenki kinevetett: miért kellene etikus vállalkozásról papolni? Amerikában is nagy a korrupció, a saját bőrömön tapasztaltam, hogy nehéz becsületesen vállalkozni. Pedig milyen jó lenne, ha azok a gyerekek, akik most az üzleti életről tanulnak, már másképp tudnák vezetni a saját vállalkozásukat, mint a szüleik, akik – fogalmazzunk így – muszájból csaltak! A kurzusunk 2003-tól fut Magyarországon nagy sikerrel, már több mint kétezren végezték el.

Mi az üzleti életben a siker titka?

A siker alappillére a hit. Az ember higgyen abban is, hogy Isten segíti majd őt a pályáján. Nekem az volt az erősségem, hogy vészhelyzetben mindig bekapcsolt a problémamegoldó képességem. Azt is megtaláltam, mire van szüksége az embereknek. Egyedül azonban semmi nem megy, szükségesek a jó társak, akik együtt gondolkodnak veled. Tervezni kell, elsajátítani a stratégiai gondolkodás alapjait. Meg kell tanulni, hogyan bánjunk másokkal, tisztelni kell a munkatársainkat, a partnereket. Könyvet is írtam arról, hogyan vezetett el az utam a Szilícum-völgyig.

Mi szükséges ahhoz, hogy egy fiatal kiteljesedhessen a hivatásában?

Nem biztos, hogy a gyerekek képesek önmagukban felfedezni a tehetséget. A programunk segít rátalálniuk a saját útjukra. Emlékszem, az egyik fiatal azt mondta, hogy orvos akar lenni, és ennek semmi köze az üzleti ügyekhez, de ezt tévedés, mert neki is el kell sajátítania az alapokat. Az elszánt és rátermett fiatalokat segíteni kívánjuk abban, hogy felismerjék, miben tehetségesek, minek örülnek, és bátorítjuk őket, hogy fogjanak hozzá álmaik megvalósításához. Aki részt vesz a programon, a végére biztosan tudni fogja, melyik terület érdekli igazán. Az oktatóink között neves tanárok, elméleti szakemberek, sikeres üzletemberek is vannak. A diákjaink találkozhatnak olyan vállalkozókkal, akik nagy cégeket építettek fel, és szívesen megosztják a jó gyakorlatokat. Persze nem áltatok senkit, kitartás nélkül semmi nem megy, de hiszem, hogy a kemény munka meghozza a gyümölcsét.

AZ ALAPÍTÓ

Mészáros László 1939. április 11-én született Csornán. A semmiből küzdötte fel magát az Egyesült Államok leggazdagabb emberei közé. A Voice Technologies Group alapítója, az Intel alelnöke. A Meszaros International Center of Entrepreneurship (MICE) létrehozója. Életéről Sikerre születtem címmel könyvet írt magyar nyelven is.