Húszéves a tiszántúli lelkésztovábbképző

Jó hangulat, motivált résztvevők és felkészült előadók jellemzik a Tiszántúli Református Lelkésztovábbképző Intézet képzéseit. Fazakas Sándor intézetvezető szerint a lelkésznek egyfajta hidat kell felépítenie az életkérdések és az evangélium között. Ezt a hídépítést segítik az intézet képzései.


Húsz éve alakult meg a Tiszántúli Református Lelkésztovábbképző Intézet. Miért volt rá szükség?

A rendszerváltást követően az egyházaink társadalmi helyzete megváltozott, kibővült a lelkipásztori munkavégzés területe is. Olyan plusz szerepeket kaptak a lelkészek, mint például közoktatási vagy szociális feladatok átvállalása, de reagálniuk kellett a gyülekezeti tagok megváltozott életformájára, életkérdéseinek, kríziseinek a sajátosságaira is.

Fazakas Sándor Fotó: Zelenka Attila

A reformátori tisztségértelmezés szerint a lelkipásztori feladat lényege, hogy bibliai, igei válaszokat adjon az emberek életkérdéseire. A lelkésznek egyfajta hidat kell felépítenie az élethelyzetek és az evangélium között. Ez magas fokú szellemi és lelki kompetenciát igényel. Ennek értelmében a lelkésztovábbképzés is a híd szerepét tölti be a tudományos teológia és a gyakorlati szolgálat között.

Az intézet megalakulása előtt is tartott továbbképzéseket lelkészeinek a Tiszántúli Egyházkerület. Hogyan változott meg a lelkésztovábbképzés az intézményesítés után?

Három fontos szempontot tartottunk szem előtt a lelkésztovábbképzés újrastrukturálásakor. Elsősorban a lelkészek kompetenciáinak bővítését tekintettel a lelkigondozásra, a szociális munkára, az oktatásra és a szolgálat körülményeinek a változásaira. A második szempont olyan előadók felkérése volt, akiknek a szakmai tapasztalata és teológiai látása ezt az igényt kielégíti. Harmadikként a lelkészek részvételét követhetővé és számontarthatóvá tettük. Az elmúlt két évtized alatt kiderült a lelkésztovábbképzések nem csak arra szolgálnak, hogy a résztvevők új inspirációkban részesüljenek, ötleteket ismerjenek meg. Egyfajta preventív lelkigondozói funkciót és közösségépítést is betöltenek a képzéseink azáltal, hogy a lelkészek a mindennapi életből kiszakadnak néhány napra, találkoznak a kollégákkal, átbeszélik és megosztják egymással tapasztalataikat, örömeiket, a kihívásokat, problémákat, amelyekhez szakmai kísérést, teológiai reflexiókat kapnak. Ez nagy hozadéka a lelkésztovábbképzésnek.

IGAZSÁG ÉS ÉLET

Az 1930-as években alapított, de néhány év alatt megszűnt Igazság és Élet című szakfolyóiratot tizenhat éve indította újra az intézet. A kiadvány igetanulmányokkal segíti az igehirdetésre készülést, segédanyagokat nyújt a gyermek- és ifjúsági munkához, a teológiai tájékozódást pedig tanulmányokkal, recenziókkal támogatja.

Az elmúlt húsz év alatt több mint hatszáz lelkipásztor vett részt az intézet képzésein, amely több mint kétezer részvételi tanúsítványt adott ki ez idő alatt.

Egy 2011-es zsinati szabályrendelet rögzíti, hogy egy lelkésznek egy hatéves képzési ciklusban kilencven kreditet kell teljesítenie. Az intézet két-három napos képzésével tizenöt-húsz kreditet szerezhetnek a lelkipásztorok évente. De értelemszerűen további képesítések megszerzése vagy a doktorképzésben való részvétel is továbbképzésnek számít és elismertethető.

Hogyan motiválhatók a lelkipásztorok arra, hogy részt vegyenek egy-egy továbbképzésen?

Egyházi törvényeink szerint a lelkésznek joga és kötelezettsége is a részvétel a továbbképzésben. Tiszántúlon a motivált részvételen van a hangsúly. A képzési kínálatot is a lelkészek visszajelzései és igénye szerint alakítjuk, attól függően, mely területen érzik szükségét a kompetenciabővítésnek, illetve annak, hogy kérdéseikre szakmai és teológiai reflexiókat kapjanak. A mi képzéseink jó hangulatát, varázsát, többletét a motivált résztvevők adják meg, mert aki kiválaszt egy témát és eljön, az a témáért, a kollégákért, az előadókért és ezért a képzési formáért jön, és már várja a következő képzési alkalmat.