Irán újra forrong
A nők nyilvánosan elégetik fejkendőiket, és fürtökben vágják le hajukat a tiltakozás jeleként. Lázadás tör ki, majd tűz pusztít Irán egyik le hírhedtebb börtönében, az Evinben. A közel-keleti ország kurd régiójában aktivisták riadót fújnak a biztonsági erők egyre fokozódó fellépése miatt. Szomorúság, düh és gyász. Két hónapja tartanak a Mahsza Amini halála miatt kirobbant utcai tiltakozások, és úgy tűnik, a feszültség megállíthatatlanul fokozódik. Sokak szemében elérhető célnak tűnik a szigorú iszlám rendszer megdöntése. Férfiak és nők, fiatalok és idősek a „Nő, élet, szabadság!” jelszóval kiáltanak demokratikus változásokért.
Országszerte kormányellenes tüntetések zajlanak, amióta Teheránban, rendőrségi őrizetben meghalt a huszonkét éves Mahsza Amini. Az ország nyugati, Kurdisztán tartományából a fővárosba érkező nőt az erkölcsrendészet tartóztatta le szeptember 13-án a metró bejáratánál. Szerintük megsértette az Iszlám Köztársaság 1981 óta érvényben lévő kötelező hidzsábtörvényét, mert a fejét takaró kendő alól előbukkantak a hajfürtjei. Szemtanúk beszámolójából tudjuk, Aminit megverték a rendőrségi furgonban, nem sokkal ezután kómába esett, és három nappal később meghalt egy teheráni kórházban. Temetésén a nők levették a hidzsábjukat, és kurd nyelven a „Dzsin, Dzsiján, Azádi”, azaz a „Nő, élet, szabadság!” szavak skandálásával emlékeztettek a perzsa állam elnyomása elleni hosszú küzdelmükre.
Az esetről kiszivárgott felvételek gyorsan elterjedtek a közösségi médiában, aktivisták, hírességek, reformpárti politikusok elkeseredett reakcióját váltva ki. Többek között Teherán, Tebriz, Meshed, Izsfahán, Siráz és még a híres síita szent város, Kom lakói is az utcára vonultak, szembeszállva a biztonsági erőkkel. Több embert halálra ítéltek a tüntetésekkel összefüggésben. Emberi jogi csoportok becslései szerint közel tizenhatezer embert tartóztattak le, közülük mintegy háromszázötvenet vádolnak halállal büntetendő cselekményekkel. A biztonsági erőkkel való összecsapásokban már legalább háromszáz tüntető vesztette életét.
A hatóságok blokkolták az Instagramot, a WhatsAppot, és az ország nagy részén elvágták vagy lelassították a hozzáférést az internethez és a mobilszolgáltatásokhoz. Ebrahim Raíszi iráni elnök az állami televízióban sugárzott interjúban a tüntetéseket a Nyugat által folyamatosan szított, nagyrészt erőszakos akcióknak minősítette.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!