Válságmenedzsment és spirituális valóság

Előfizetek

Bagdy Emőke szerint a tudomány letaszította a trónról Istent, majd átadta a helyét világunkban a mammonnak, a pénznek. A kulturális környezetünk hazug módon materiálisan határozza meg az élet értelmét. A pszichológus a természeti, politikai, gazdasági válságban is a hitet tartja megtartó erőnek.


Mindenkire másképpen hatnak a rossz hírek, abból pedig jön elénk bőven a telefonunkból. Bagdy Emőke pszichológus azt tanácsolja, lelki egészségünk megőrzéséért legyünk tudatában annak, mit tesz a válság a testünkkel és a lelkünkkel.

Magyarázata szerint lelki életünk különbözősége dacára mindannyiunkban azonos biológiai folyamatok zajlanak a válságban. – A stressztörvény azt mondja: üss vagy fuss! A mellékvesevelő adrenalint termel, a mellékvesekéreg kortizolt, küzdőhormont, ezek védekezésre, menekülésre vagy támadásra készítenek föl. Ha nincs akció, a magas készültségi szint önpusztító erőként károsítja a szervezetet – hangsúlyozza a pszichoterapeuta.

Bagdy Emőke

Úgy véli, nem mondhatjuk gőgösen azt, hogy minket nem érintenek a körülöttünk zajló események, mert akaratunk ellenére is reagál a szervezetünk. Ha a legmagasabb tudatossági szint nem is, a tudattalan válaszolni fog, mert a szervezet egy egész. Elindulnak az intrapszichés, a veszélyeket elhárító belső lelki mechanizmusok, amelyek a lelki bizonytalanságot igyekeznek enyhíteni. – A krízis csúcspillanatában, amikor az új próbatétel előtt tehetetlenül állunk, olyan pánikállapotba kerülünk, hogy szinte elbutulunk, mivel a memória és a szorongásközpont közel vannak egymáshoz, ez a debilizáló szorongás. Senki sem okos a krízis legintenzívebb szakaszában – magyarázza a professor emerita.

SZELLŐZTESSÜNK KI!

A szervezetet nem hagyhatjuk krónikus feszültségállapotban. Ezt segít csökkenteni a szoros napirend; a séta, a sport, mivel a mozgásban elégetjük az akcióra földuzzadt energiánkat. Ne maradjunk egyedül, keressünk valakit, akivel megoszthatjuk a történéseket, mivel a verbális csatornán keresztül oldódik a belső lelki feszültség. A pszichológus szerint igyekezzünk minél hitelesebb ismereteket szerezni a történtekről. – A bizonytalanság a legalapvetőbb emberi szükségletet, a biztonságot veszi el az embertől, még a szeretetnek is előfeltétele. Cselekedeteinket ugyanis nem a realitáshoz, hanem az adott érzelmi állapotunkhoz igazítjuk, ahhoz, hogyan ítéljük meg a helyzetet, ezért felelősek vagyunk azért, mit gondolunk és hogyan érzünk az adott helyzetben – teszi hozzá.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!