Előfizetek

LXVI. évf. 51–52. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. E két héten Kádár Ferenc református lelkipásztor osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • „Az ajándékozó bővelkedik”

    Idén kiemelt figyelmet kapott a Kárpátalján maradó testvérek támogatása, decemberig meghaladta a félezer tonnát a tárgyi adomány. Dobis-Lucski Zsófia, a Magyar Református Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője foglalta össze az év eredményeit.

    Tovább olvasom
  • A békesség a hála gyümölcse

    A külső körülmények változása hangsúlyosabbá teszi az élet értelmének a keresését. Ebben a helyzetben még értékesebbé válhat a karácsony valódi üzenete. Isten Igéje azt tanítja, hogy a „magasságban és szentségben lakó” meglátogatta az embereket, és nem vendégnek jött ünnepi napokra, hanem Jézus Krisztusban velünk van minden napon a világ végezetéig.

    Zán Fábián Sándor kárpátaljai református püspök adventi írása

    Tovább olvasom
  • Életrendezés adventben

    Nézz körül Isten Igéjének világosságában! Ne kizárólag az értelmed és az érzelmeid mondják meg, milyen állapotban készülsz az ünnepre, mit kellene másként csinálni, hanem tekints bele abba a tükörbe, amelyben nemcsak azt látod meg, ki is vagy valójában, hanem azt is, hogy Isten szeretete által ki lehetnél. Megláthatod, hol van a helye, az értelme azoknak az ajándékoknak az életedben, melyeket tőle kaptál.

    – Balog Zoltán dunamelléki református püspök adventi gondolatai

    Tovább olvasom
  • Nincs e Földön maradandó városunk

    A Budapest-Hold Utcai Református Egyházközség fennállása 160. évfordulójához közeledik. A szeretetszolgálat és a kereső emberek befogadása ma is sarokkövei a református közösségnek. – Nálunk minden korosztály megtalálja a számára leginkább megfelelő alkalmat. Nyitottan fordulunk azok felé, akik közöttünk próbálnak otthonra találni – mondja Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke.

    Tovább olvasom
  • A végső...

    ... kérdések is előtörnek adventi és karácsonyi estéken, ha végre elcsöndesedünk. Több világosságot ad a gyertyaláng, ha fényénél Istent kérdezzük a titkokról: mi végre vagyunk a világon, és miért tévesztjük el a célt? Miért ne féljünk, ha félünk az élettől, a haláltól és mindattól, ami közben van? Tőle kérjük a békességet, különben elveszünk. Föltörnek jajok is: Jézus, Isten Fia, ne aludj! Kelj föl, tegyél valamit, mert elveszünk!

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Újíts meg bennünket!

    A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, melyek együtt gondolkodásra, párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszokhoz Szetey Szabolcs írt jegyzetet, mely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • 250 éves az Ó, érthetetlen kegyelem

    Ez az örömének, az Amazing Grace (Ó, érthetetlen kegyelem) a történelem legismertebb keresztyén himnusza, megtérők dadogva kimondott imádsága, utolsó bűnvallás a halál kapujában. Az ének hat versszaka a kegyelem története a megtéréstől a halálig, amelyet átsző a gondviselés és a béke reménysége.

    Tovább olvasom
  • Karácsonyi körlevél a Magyar Református Egyház minden gyülekezete és intézménye számára

    Imádkozzunk az igazságos békéért Európában és bárhol a világon, s különösen is hordozzuk imádságunkban és segítő szeretetünkben a háború sújtotta Ukrajnában élő kárpátaljai testvéreinket!

    Tovább olvasom
  • Mínuszos

    Mintha a hiányoknál jobban semmi nem határozná meg a ma emberét. Talán a legőszintébb volna nem is „hogy vagy”-gyal, hanem „neked mi hiányzik”-kal kezdenünk a beszélgetést a köszönés után. Mintha egy nagy mínuszjel fonna körbe mindent. Deficit közösségből, bizalomból, erőből. Persze van, aki ezt a hiányt optimizmusba öltözteti akkor is, ha hiteltelen.

    Tovább olvasom
  • Messze és közel

    A megérkezéshez közel kell lépni. Istenhez úgy jutunk el, ha közel engedjük magunkhoz. A csillag csak az épülethez vezet el, ott még ajtók vannak, amelyeken be kell menni. Nem a csillag a templom dísze, hanem az úrasztali Szentírás, a kézben szorongatott Biblia, a prédikációban élővé váló isteni szó, az Igéből fakadó testvéri áldás és tett.

    Tovább olvasom
  • Elfogadónak szocializálódott gyülekezet

    – Református identitással gondolkodni, beszélni: részünkről üzenet másoknak. A gályarab prédikátorok nápolyi szenvedését nem feledtük el, szenvedésközösségük élő valóság – magyarázza Veres Péter Attila, a móri gyülekezet lelkipásztora.

    Tovább olvasom
  • Mennyit ér az ember?

    Mennyit ér az, aki e sorokat írja, és mennyit az Olvasók egyen-egyenként? Erre a kérdésre a legmegdöbbentőbb választ a Bibliában találjuk. „Úgy szerette Isten a világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örökélete legyen”. Istennek mi valamennyien, külön-külön olyan értékesek vagyunk, hogy egyszülött Fiát is kész volt ideadni értünk.

    Tovább olvasom
  • A menny bátorító üzenete

    A magát kívülállónak gondoló ember is megtapasztalhatja, hogy Isten közeledik hozzá, közeledésével új erőtérbe helyezi az életét és gazdagítja minden életösszefüggését. A felemelő történés másik megszívlelendő üzenete pedig a mindenkit – így minket is – bevonó többes szám: „Ne féljetek!”

    Tovább olvasom
  • Ugye nagyon egyedül vagy?

    – Kegyességet gyakorló családban nőttem fel, ahol minden második szó a hit körül forgott. Számunkra az volt a természetes, hogy Bibliát olvasunk és imádkozunk – tekint vissza mondja Bogárdi Szabó István teológiai professzor, a budahegyvidéki gyülekezet lelkésze. A közelmúltban Károli-díjjal ismerték el a munkásságát.

    Tovább olvasom
  • Karácsony van újra

    A nemkívánatos vendég sorsa sohasem irigylésre méltó, Jézus mégis maradt. Sőt, nemcsak elhozta, hanem itt is hagyta ajándékát, ahogyan Zakariás ezt megénekli: Isten könyörülő irgalmát. Ez volt az az ajándék, amelyre nekünk, embereknek a legnagyobb szükségünk volt és van azóta is. Enélkül nem lehet teljes az életünk, helyettesíteni vagy kiérdemelni azonban nem tudjuk.

    Tovább olvasom
  • Teljes életre törekedve

    Cegléden, a Molnár Mária Református Fogyatékos Ápoló-Gondozó Otthonban szívesen fogadják a látogatókat, nagy-nagy szeretettel és örömmel vezettek be minket is saját világukba, melynek során képet kaptunk az itt lakók életéről, foglalkozásokról és a gondozói csapat odaadó törődéséről.

    Tovább olvasom
  • A biztonságot rejtő ajtó

    Nincs olyan ember, aki ne vágyódna belépni a biztonságot rejtő ajtón. A hajléktalan lelkünkbe születik Jézus, ő a kulcs az Isten országához. Nem mondott le rólunk az Atya, nem fárad bele, hogy szeressen, öleljen, tanítson, újra és újra talpra állítson bennünket, lemosogassa a ránk ragadó bűnkoszt, mert annyira szeret.

    Tovább olvasom
  • Újabb ajándék Spurgeontől

    Charles H. Spurgeon három áhítatoskötetet írt: a reggelit, az estit és a magyarul jól ismert Isten ígéreteinek tárházát. Karácsonyra a Reggel és Este jelent meg magyar fordításban. A kötet az év minden napjára tartogat reggeli és esti olvasnivalót. Bubenyák Mátéval, a Fundamentum Keresztyén Kiadó Egyesület alapítójával, e kötet gondozójával beszélgettünk.

    Tovább olvasom
  • Angyali köszöntés

    Az örök Fiút angyali seregek sokasága szolgálta a mennyekben, és az Atya jobbján ült, nem volt soha senki dicsőségesebb nála. Ő mégis emberként született meg Betlehemben. Egy egyszerű családban nőtt fel, élte a vándorló tanítók számkivetett életét, gyógyított és tanított. Tette mindezt dicsőségvágy nélkül, mert az Atya dicsőségét építette. És ezzel hozta el a békét is.

    Tovább olvasom
  • Békesség legyen a földön!

    „Nem perel mindvégig, nem tart haragja örökké” – idéz a Bibliából –, egyszer véget ér ez a háború is, és visszatérhetünk a békés életünkhöz. Kovácsné Marton Erzsébet kárpátaljai református újságíróval az orosz–ukrán háborúról, hitről, reményről és a béke iránti vágyról beszélgettünk.

    Tovább olvasom
  • Ünneprontó

    Ez a mai kritikus helyzet arra jó, hogy kijózanítson bennünket. Mert tegyük fel a kérdést: ha nem volna a közelünkben háború, ha nem volna Covid, migráció, energiaválság, akkor minden rendben lenne? Akkor az ember élete maga lenne a színtiszta boldogság, örökélet plusz két nap? Nem inkább arról van-e szó, hogy a világ mai zűrzavaros állapota ismét és újra rámutatott az önmagában vett emberi lét végső megoldatlanságára?

    Tovább olvasom
  • Istennel a hétköznapokban

    Számomra nagyon fontos kérdéssé vált, hogyan építhetnénk hidat a hívők és nem hívők világa között. Alapvetően nagy kérdés ez a hídverés! – tudatja Siba Balázs református lelkipásztor, egyetemi tanár. Hétfőtől szombatig című könyve igen népszerű lett az elmúlt hónapokban. Kötete apropóján beszélgettünk vele.

    Tovább olvasom
  • „Csak” egy kicsi bárány?

    Nagy Gáspár karácsonyköszöntő kötetéből kiragyog egy olyan költemény, amely egyenesági rokona az 1931-ben ötödikes, dóczista Szabó Magda rendhagyó, a maga idejében nagy port kavart irodalomdolgozatának: Munkácsy Mihály Ecce homo! című világhírű festményének ihletésére a mellékszereplők egyikét, a kiskutyát tette meg a szakrális témájú kép főszereplőjének – egy szabályos református gimnazistától a legkevésbé sem várt módon.

    Tovább olvasom
  • Nem változunk meg egy csapásra

    Földesi András jogász Jézus történetét olvassa fel szenteste, miközben tíztagú családja körbeállja a karácsonyfát. – Adventben mindennap felolvasok az üdvtörténet eseményeiből, ehhez jut egy kicsinyke kép, amelyet kiszíneznek a gyerekek, majd felakasztjuk a karácsonyfára – osztja meg velünk felesége, Földesiné Kertész Ilona magyar–angol szakos tanár. Úgy véli, a az ünnepre a közös zenélés hangol leginkább, kétszeres imádkozásként.

    Tovább olvasom
  • „Bepólyálta, és a jászolba fektette...”

    A kétezer éves keresztyén hagyomány nagyjai is csak sejtések szintjén próbálták értelmezni, mi is történt a betlehemi jászolban. Isten Fiának születése zavarba ejtő, mert minden emberi bizonyosságkeresési vágyat kielégítetlenül hagy. Máté és Lukács gondoskodtak róla evangéliumaikban, hogy az Ige emberré létele körülményeit a lehető legföldközelibb színekkel lássuk.

    Tovább olvasom
  • Ezer nemzedéken át

    – Sokat tehetnek a családokért a lelkészek, mert egyszerre találkoznak az egész családdal a kazuális eseményeken. Még a családterapeuták többsége sem találkozik egész családokkal, csak a család egy részével – magyarázza Fodorné Ablonczy Margit. A Családpasztoráció című könyv szerzőjét arról is kérdeztük, a kazuális alkalmak miért alkalmasak arra, hogy rendezzék a családi kapcsolatokat.

    Tovább olvasom
  • Mi lenne velünk karácsony nélkül?

    …tettem fel a kérdést egyszer egy hittanórán, s ragyogó választ kapva rájöttem: a válaszadó azt mondta, amit hallani akartam. Meggyőződésem, hogy személyesen is fel kell tennünk újra és újra: nekünk magunknak, nekem magamnak mit jelent a karácsony?

    Tovább olvasom
  • Az egyetlen reménység

    A kultúránkban a karácsonyhoz tartozó kép a család, a szeretet, az összetartás, a nagy ajándékozás. Ilyenkor akár hosszabb ideig is együtt vagyunk, és felszínre bukkannak a rejtett feszültségek, a családokban lappangó titkok – mondja Thoma László református lelkipásztor.

    Tovább olvasom
  • Vonzások

    Adventkor is két irányba halad a világ. Amit látunk, az a mi utunk: megyünk előre a terheinkkel, és ezek nem is mindig veszteségeket jelentenek. Gyakran becses terheket hordozunk, olyan dolgokat, amelyek nehézzé teszik az életünket, de fontosak számunkra. Pontosan ebben a helyzetben szólal meg Isten úgy, hogy szembejön és tehermentesít.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Adventi mesék

    Mária fáradt volt. Nagyon fáradt. Már több mint egy hete, hogy elindultak Názáretből, hogy a népszámlálásra Dávid városába, Betlehembe érkezzenek. József családja innen származott, de már nem éltek itt rokonaik. Nem volt hol megszállniuk.

    Tovább olvasom
  • Molnár János

    – Tudom, vannak, akiknek egyik pillanatról a másikra születik hitélményük, de vannak, akiknek ez hosszú folyamat, én az utóbbihoz tartozom. Sok vívódással, és bár a kételkedésen már régen túl vagyok, a hitem szilárd, az erőssége, az Istennel való kapcsolatom intenzitása valamelyest mégis hullámzó. Mint minden kapcsolaté.

    Tovább olvasom