A keresztyén teológia értelme

Előfizetek

Kedves Olvasóink! Hit – vallás címmel új, havonta jelentkező rovatot indítunk, amelyben teológiai alapfogalmakat igyekszünk közérthetően és tömören körüljárni. Célunk, hogy mindenkihez közel vigyük a keresztyén teológiát és vágyat ébresszünk annak tanulmányozására. Az első írás egészen gyakorlati és ismeretterjesztő módon szól a keresztyén hit alapelemeiről.

Mivel az érthető bibliai-teológiai igazságok formálják egyházunk olvasó tagjait, tisztáznunk kell, hogy mi az értelme a keresztyén teológiának. Az értelemkeresés nyomán meg fogjuk látni, hogy kinek is van szüksége erre. A teológia görög eredetű összetett szó (theosz=Isten, logosz=beszélni, mondani). Tükörfordításban az Istenről való beszédet jelenti. Általános értelemben minden vallási rendszernek megvan a maga teológiája. Ezért egészen pontosan most a keresztyén teológia értelméről szólunk.


A HELYES ISTEN-ISMERET LÉTFONTOSSÁGÚ

A keresztyén teológia minden közhiedelemmel ellentétben nem spekulatív, hanem gyakorlati tudomány. A középpontjában az áll, hogyan lehet az életünk tökéletessé, teológiai szóhasználattal élve hogyan üdvözülhetünk. A Bibliában az üdvösség kizárólag Istenhez kötött. Jézus egy alkalommal a következőt jegyzi meg: Mt 7,21.

„Nem mindenki megy be a mennyek országába, aki ezt mondja nekem: Uram, Uram, hanem csak az, aki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát.” (Mt 7,21)

Jézus szerint a tökéletes élethez Isten akaratát kell cselekednünk. Értelemszerűen ehhez előbb meg kell ismernünk ezt az akaratot. Ha feltesszük azt a kérdést, hogy mi Isten akarata, akkor már nyakig benne vagyunk a teológiában. Az igaz Isten-ismeretnek tehát egészen gyakorlati következménye van. Mindez a megismeréssel, az Istenről szóló helyes beszéddel kezdődik.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!