Mondd a nehezen mondhatót!

Előfizetek

Géher István László egyetemi docenssel, a Károli Gáspár Református Egyetem tanárával Nemes Nagy Ágnes születésének 100. évfordulója alkalmából tanításról, kreatív írásról, költészetről, a költőnő istenképéről, istenes verseiről, a „nehezen mondhatóról“ beszélgettünk.

Éppen 18 éve, 2004 februárjában kezdtem megbízott előadóként dolgozni a Károli-egyetemen, 2006 őszétől pedig teljes állásban tanítok itt. Egyik legizgalmasabb tantárgyam, a kreatív írás specializáció hét éve kezdődött, hályogkovács-mesterség ez, akkor jó, ha tökéletesen keverednek benne a gondosan felépített és az ösztönös elemek – indítja a beszélgetést Géher István László.

– Mint a jó költészetben, a munka a tudatos és a tudattalan megfelelő arányaitól függ – ahogy T. S. Eliot írta: „A rossz költő ott tudatos, ahol tudattalannak kellene lennie, és ott tudattalan, ahol tudatosságra van szükség.“ Igen ám, de honnan tudjuk, mikor, mennyire és hogyan legyünk tudattalanok? Ez a „ne gondolj a fehér elefántra“ teljesíthetetlen követelményéhez hasonló, illetve az „azt mondja egy krétai, minden krétai hazudik“ paradoxonát idézi.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!