Előfizetek

LXVII. évf. 10. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Bogárdi Szabó István református lelkipásztor, korábbi dunamelléki püspök, a Zsinat egykori lelkészi elnöke osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Böjt és szenvedés

    Ha lenne a mai társadalomban szerepe a böjtnek, akkor az a lecsendesedés, az Istenre koncentrálás, a hozzá való megérkezés előkészítése lenne. Rengeteg olyan böjt van az életünkben, amelyet nem mi választottunk magunknak, hanem Istentől kaptuk őket. Ezeket szabad úgy megélni, hogy ő jobban tudja, mint ahogy én akarom vagy tudom.

    Tovább olvasom
  • József böjtje

    Korunk nagy kérdése, hogyan szolgálhat az egyház ateista környezetben, a rosszindulatú többség pillantásainak kereszttüzében. Csak úgy, ha áldás árad ki belőle. Előbb-utóbb felismerték a Józsefből áradó áldást, sőt azt is észrevették, hogy nekik is szükségük van rá. Akkor már ki lehet mondani Isten nevét: „Nem én, hanem Isten ad megnyugtató választ a fáraónak.”

    Tovább olvasom
  • Vezetői határok

    Gyülekezetvezetés a XXI. században (6.)

    A gyülekezet nem az önmegvalósítás tere, hanem a közösségé, ahol együtt élhetjük meg a hitünket. Ha a határok ismertek, világos, ki miért felelős. Így képesek leszünk arra, hogy zavartalanul működő kapcsolatokat hozzunk létre – szögezi le Szalai Zsolt, a Keresztyén Vezetők és Üzletemberek Társaságának elnöke.

    Tovább olvasom
  • Reménységgel teli gondozó egyházközségek

    Az elnéptelenedő falvak gyülekezeteinek megtartására azóta keresi a megoldást az egyház, amióta elkezdődött az elvándorlás a településekről. Nem kifejezetten a XXI. század szülte probléma ez, a jelek már a rendszerváltás előtt látszódtak, de a folyamat a kilencvenes évek után gyorsult fel igazán.

    Tovább olvasom
  • Senki...

    A mai atomfegyverek szintjén már nem egy ember áll egy vagy két másikkal párban vagy párbajban egymással szemben, hanem tömeges, sőt világméretű hatása és következménye van egyetlen rossz döntésnek vagy mozdulatnak. A mesterséges intelligencia által vezérelt fegyverkezés és háború ugyancsak világméretű katasztrófába sodor mindenkit. Túlélője, haszonélvezője nem lehet.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – A bölcsesség befogadásáról

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb értését segíti, közösségi élményt is nyújt, amely erősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, melyek közös gondolkodásra, párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Kivinni az evangéliumot a kulturális térbe

    – Némelyik művész hónapokat gondolkozott és olvasott, hogy megértse, miként kellene kifejeznie az Igék üzenetét. Egyikük megvallotta: annyit olvasta a Bibliát ezekben az időkben, hogy az megváltoztatta a művészetét és életszemléletét – mondja Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára. A református presbiter Elkötelezett polgár címet kapott a Forbes üzleti magazintől.

    Tovább olvasom
  • Én látó ember is vagyok

    Füle Tamás felvételeinek sok egyéb mellett egyik fő érdeme és a nézők számára nyeresége az izraeli Negev-sivatagtól a szíriai Aleppón át az itáliai Arezzóig vándorló, a képek alkotójának mélységes istenhitéből táplálkozó, természetes ökumené. Ő valóban látó ember, de ugyanakkor láttató ember is, olyan egyéniség, amilyenre éppen manapság minden gyakorló keresztyén vagy a hittel még csak ismerkedő embernek nagy szüksége van.

    Tovább olvasom
  • Hamuból élet

    Pusztító vagy segítő szándékból, de ártunk. Nem tudunk nem vétkezni. A bizalmatlanság lángját, indulatot szítunk. A legjobb szándék mellett is képesek torz világot alkotni a szavaink, tetteink, mulasztásaink. A hamu szimbóluma nem más, mint ennek elismerése és egy rövid ideig való viselése. Isten, aki a csontokat is új életre tudta kelteni, a hamuból, az enyészetből is új életet tud támasztani.

    Tovább olvasom
  • Magamat magamnak átadni

    Pieper írja, „unatkozni csak az tud, akinek nincs többé lelki ereje a szabad időhöz”. A munka világa az emberi létezés minden területére igényt támaszt, így muszáj tudatosan időt szánni saját magunkra, szabad időt teremteni, „amely képes a dolgoknak szabad folyást engedni”, Pieper megfogalmazásában „magamat magamnak átengedni”.

    Tovább olvasom
  • Kairoszban

    A segítségnyújtás az egész életét végigkíséri Závodi Emesének: korábban gyermek-istentiszteleteket tartott önkéntesen, folyamatosan végez lelkigondozói szolgálatot. Másfél ezer fiatal önkénteskedésében segített már. Huszonöt évet szolgált az Önkéntes Diakóniai Év programirodájának vezetőjeként, tavaly gyülekezeti lelkész lett. Úgy véli, az önkéntes év nemcsak életeket formál, az anyaszentegyházat is építi.

    Tovább olvasom
  • Hitben élve hitre segíteni

    Először adták át a Molnár Miklós hittanoktatói díjat. Az első kiválasztottak: Bodnár Péterné Bíró Mária és Bóna Zoltánné Molnár Gizella. A kitüntetés emléket állít névadójának, a Református Pedagógiai Intézet egykori lelkész-igazgatójának, a „tudós és tiszteletes” lelkipásztornak, és elismeréssel adózik a ma is kiemelkedően munkálkodó és maradandót alkotó hittanoktatóknak.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Méricskélés

    Menyus összeráncolta a homlokát. Nem egészen értette még ezt a vékadolgot. – Úgy tűnik, magadnak könnyedén megbocsátod azt, amit Sziszinek vagy Gergőnek nem. Hogy a saját vékád vagy kosarad nagyobb. Egyforma mértékkel kellene mérned magadat és a testvéreidet is. Akkor talán nem idegesítenének halálra. És te sem őket.

    Tovább olvasom
  • Március 5. bibliavasárnap

    A Bibliatársulat kiemelt feladata, hogy megismertesse és megszerettesse fiataljainkkal a Bibliát. 2022-ben csak a református oktatási intézményekben közel nyolcmillió forint értékben osztottak Bibliát.

    Tovább olvasom
  • Dávid István

    – Nem lelkész akartam lenni, csak gazdagítani akartam azt a tudást, amelyet a filozófiai tanulmányaim során szereztem. Isten viszont valószínűleg a kitérőket is szakszerűen bekalkulálta. Most, hogy életem e pontjáról a megtett útra tekintek, egyértelmű, hogy itt a helyem.

    Tovább olvasom