A bölcs...

Előfizetek

... jelzővel a kézművesektől a csillagjósokig, szülőktől a filozófusokig sok embert illet a Szentírás. Az ószövetségi leírásokat áttekintve gyakran találunk említést hivatásos bölcsekről, akik a királyi udvarokban az uralkodók tanácsadói. Ide tartoztak például az egyiptomi bűvészek, varázslók, csillagjósok. Több esetben csődöt mondott a tudományuk az eseményekkel szemben, különösen, amikor Isten embereivel találkoztak.

Mózes és Áron csodákat tettek a fáraó udvarában, és az egyiptomi bölcsek és varázslók vetekedni akartak velük, de be kellett vallaniuk vereségüket. A mágusok is meg akarták tenni titkos mesterségükkel, hogy szúnyogokat hozzanak elő, de nem tudták. („Ekkor azt mondták a mágusok a fáraónak: Isten ujja ez!” – 2Móz 8,14–15). Dániel a babiloni Nebukadneccar király álmát Isten segítségével értelmezte és magyarázta. Tudománya, műveltsége mellé isteni adományt kapott a víziók, látások és álmok megértésére, így emelkedhetett fel a Babilon összes bölcsének legfőbb elöljárója rangra. Dánielről és társairól olvassuk: „Akármit kérdezett tőlük a király, bölcsesség és értelem dolgában tízszer okosabbaknak találta őket egész országa minden mágusánál és varázslójánál” (Dán 1,20). József rabszolgaként börtönbe kerül, de Isten álomértelmezővé teszi, és a becsületes tanács, a diszkréció, a bölcsesség jutalmaként a fáraó az ország második emberévé tette. „Találhatunk-e ehhez hasonló embert, akiben isteni lélek van? […] Isten mindezt neked adta tudtul, nincs hozzád fogható értelmes, bölcs ember” (1Móz 41,38–39).

A három történet abban egyezik, hogy az idegen udvarok bölcseivel való vitában Isten választott emberei győznek az ő segítségével. A próféta így magyarázza Isten bölcsességét: „A jósok jeleit semmivé teszem, és a varázslókat bolondokká, a bölcseket meghátrálásra kényszerítem, leleplezem, hogy tudományuk bolondság” (Ézs 44,25).„Bölcsességed és tudományod félrevezetett, amikor ezt gondoltad magadban: Csak én vagyok, rajtam kívül nincs más! Pedig utolér téged is a baj, nem tudsz ellene varázsigét. Rád szakad a veszedelem, nem tudod elhárítani. Hirtelen ér utol a nem várt pusztulás. Állj elő varázsigéiddel és sok varázslásoddal, amellyel ifjúságod óta vesződtél, hátha segíthetsz magadon, hátha elriasztod a bajt! […]Álljanak hát elő, és segítsenek rajtad, akik az eget vizsgálják, a csillagokat nézik, akik újhold napján meg szokták mondani, hogy mi történik majd veled” (Ézs 47,10–13). Volt asszony is, akit bölcsnek nevez az Írás, amikor városa megmentése érdekében tárgyalt és cselekedett (2Sám 20,16–22).

(folytatjuk)