Előfizetek

LXVII. évf. 13. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Bogárdi Szabó István református lelkipásztor, korábbi dunamelléki püspök, a Zsinat egykori lelkészi elnöke (III. 31-ig) és Csűrös András református lelkipásztor (IV. 1-től) osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • A víz az élet

    Ma több mint másfél milliárd ember nem jut tiszta vízhez a Földön. A víz a szó szoros értelmében minden életnek a feltétele, ahogy a Szentírásban is elsősorban az életet szimbolizálja. A témában Molnár Sándort, a Külső-Kelenföldi Református Egyházközség lelkipásztorát kérdeztük.

    Tovább olvasom
  • Feltámadtak a szelek

    E viharosan változó, bizonytalan világunkban, amikor feltámadtak az életet veszélyeztető különféle szelek, miben, kiben reménykedünk? Jézus figyelmeztette egykori tanítványait és most minket is, jönnek ilyen pusztító szelek, és nekidőlnek a háznak, vagyis az életünknek. A történelemben minden nemzedék kénytelen volt átélni a bibliai kor ősi tapasztalatát: „Minden érhet mindenkit. Ugyanaz történhet az igazzal és a bűnössel, a jóval, a tisztával és tisztátalannal...”.

    Tovább olvasom
  • Engedelmesség, felhatalmazás kontra önállóság

    Gyülekezetvezetés a XXI. században (7.)

    A Keresztyén Vezetők és Üzletemberek Társaságának elnöke, Szalai Zsolt kulcskérdésnek tartja, a szolgálók kinek, mikor, hogyan engedelmeskednek. Úgy véli, a felhatalmazás, felkérés módja a szolgálatra az egész egyház jövőjét meghatározhatja, hiszen a túlzott önállóság kockázatos.

    Tovább olvasom
  • Kortársként jelen lenni

    – Amikor nagyszínpadon, több száz táncossal adjuk elő a programot, akkor mindenki, a szereplők és a nézők is lelki megtisztulásként élik meg a látottakat, kivételes élmény részt venni ebben a kétezer éves történetben – fogalmaz Zsuráfszky Zoltán „Zsura”, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti igazgatója, Kossuth-díjas kiváló művész, a nemzet művésze.

    Tovább olvasom
  • Nikelszky Géza és a János vitéz mesevilága

    „A szecesszió világát is megidéző motívumok segítségével teremtett összhang jellemzi a János vitéz illusztrációit is. Költészet és képzőművészet fonódik meggyőző vizuális egységgé e költői sorozatában” – méltatta Merényi György Nikelszky Géza Petőfi művéhez készített illusztrációit.

    Tovább olvasom
  • A gyöngeség...

    ... lehet néha mentség, bocsánatos lelkiállapot, amelyet elnéző mosollyal fogadunk. De kritikus helyzetekben bűn, súlyos önzés, végzetes gyávaság, ha tehetetlennek mutatkozunk a határozottságra, a döntésre. Bűn az önféltés, ha hatalom- vagy tekintélyféltésből nem merünk kiállni azért, amit helyesnek látunk.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Jézus sírjánál

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Pap Ferenc írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Fontos a felismerés, de még fontosabb a szeretet

    Magyarországon egy évtizeddel ezelőtt még nem volt közismert a bullying fogalma, holott azok a cselekmények, amelyeket takar – jellemzően a megalázás, csúfolódás, kiközösítés és fizikai erőszak – mindig is jelen voltak a közoktatási intézményekben. Az ilyen cselekedetek számottevően nem nőttek az elmúlt tíz év alatt, csupán egyre több cselekményt tekintünk annak.

    Tovább olvasom
  • A legnagyobb gazdagság

    A gazdagság nem csupán a pénzről szól, ezért a szegény is lehet gazdag és szegény, sőt egyszerre mindkettő. Egyszerre vagyunk mindent nélkülözők és mindennel bírók. A gazdagságból mindig hiányzik valami, miként a gazdag ifjúnak az életéből is hiányzott a bizonyosság az örök élet felől.

    Tovább olvasom
  • Baljós jelek?

    Szerepelnek a Szentírásban álmok, jóslatok, próféciák, amelyek bekövetkeznek, de Jónás például hiába várta, hogy az ő emberi morálja érvényesüljön az isteni helyett. A jelenések könyvében erősebb az emberi logika, mely alapján minden a világ pusztulása felé mutat (noha ebben a „pusztulásban” a vég helyett az új kezdet a domináns).

    Tovább olvasom
  • Illett volna belehalnom, de mindig volt emberem

    – A szél gyönyörű dallamokat susog még ezekkel a száraz vesszőkel is. Az Úr csodálatosnak teremtette a természetet, csak sajnos elmegyünk mellette – magyarázza Skripeczky Bertalanné zongoratanár, aki szerint az Úristen nem válogat abban, hova adja a tehetséget.

    Tovább olvasom
  • Múltidéző

    Azt szokták mondani tréfásan: nincs régebbi dolog, mint a tegnapi újság. Azonban a régi újságok, különösen a református sajtóorgánumok, számos olyan gondolatot tartalmaznak, amelyek ma is érvényesek, tanulságosak és jövőbe mutatók. E rovatban ilyen időtálló elmélkedésekből idézünk. Ezzel a régi értékeket őrizzük, és a hagyományokat ápoljuk.

    Tovább olvasom
  • Hol vagy, Hopszli?

    A pásztor sem hagyta őrizetlenül a nyáját, amíg az elkóborolt barit kereste – magyarázta Boldi bá. – Neki is voltak segítői, vagy biztonságos helyre is bezárhatta őket. A Biblia erről nem beszél, mert nem ez a fontos. Hanem az: Isten nem hagyja, hogy elkóboroljunk. Jézus éppen azért jött, hogy megmentse, ami elveszett. Pontosan úgy, ahogyan te is megkerested Hopszlit, és mi is megkerestünk téged.

    Tovább olvasom
  • Remény a reménytelenségben

    Az úton mindenütt lehetett látni a háború nyomait: egyenruhások, katonai járművek, kiépített állások. Plakátok, amelyek a hadseregbe toboroznak, és plakátok, amelyekkel az elesettekre emlékeznek. Halál és félelem jár ebben az országban! Eszünkbe jut Jézus szava: „A világon nyomorúságotok van, de bízzatok: én legyőztem a világot”.

    Tovább olvasom
  • Bibza Gábor

    – A menedzsment Kelet-Európában általában gyenge, sokat kell még tanulnunk. Sokszor nincs rendesen átgondolva egy-egy esemény, hát még egy egész program. Mindez sajnos hatványozottan igaz a helyi közösségekre, gyülekezetre. Erdélyt járva esperesként ezt látom leginkább.

    Tovább olvasom