Sajtódíjat kapott Miskolctól az Európa Rádió

Előfizetek

Hagyományosan március 15-én, a magyar sajtó napján adják át Miskolcon a polgármesteri hivatal sajtódíját, amelyet idén az Európa Rádiónak és alkotóközösségének ítéltek oda. A sajtódíj történetében most fordult elő először, hogy nem egy személy, hanem egy egész kollektíva munkásságát ismerte el a város.

Néhány évvel ezelőtt a város hasonló díjjal jutalmazta munkatársunk, Tóth Éva munkáját. Akkor is nagyon büszkék voltunk, most talán kicsit még büszkébbek lehetünk – mondja Sike Gábor ügyvezető-főszerkesztő, aki Kojsza Péter főszerkesztő-helyettessel együtt vehette át az oklevelet Veres Pál polgármestertől.

Az átadón elhangzó indoklás szerint „az Európa Rádió teljes kollektívájának ítélték oda a díjat azért a magas színvonalú, értékteremtő munkáért, amelyet a Tiszáninneni és a Tiszántúli Református Egyházkerület közös fenntartásában működő, miskolci központú, de Debrecenben, Nyíregyházán, Sátoraljaújhelyen és Mezőkövesden is fogható médium munkatársai műsoraik készítése során nap mint nap végeznek”. – A legjobb mégis azt volt hallani, hogy rádiónk „a mostani zűrzavaros és zajos időkben is a tiszta, emberi hangot képviseli” – emlékezik vissza Kojsza Péter. – A mi értelmezésünk szerint egyrészt a minőségi újságírásért kaptuk a díjat, valamint azért, mert kiegyensúlyozottan tájékoztatjuk a miskolciakat a helyi ügyekről – teszi hozzá a főszerkesztő-helyettes.

– Bár felekezeti rádióként működünk, mégis kiemelten fontos nálunk a közszolgálatiság, ugyanis a református keresztyéneknek ugyanúgy szüksége van hiteles információkra a világról, az országról és a városról, ahol élnek, mint a nem keresztyén hallgatóknak a református impulzusokra – véli Kovács Zoltán, a rádió programigazgatója. – Törekszünk arra, hogy valóban helyi témákról szóló műsorok is készüljenek a hitéletiek mellett, tartalmaink elkészítésénél pedig a legmagasabb színvonalat igyekszünk elérni. Ennek visszaigazolását is látjuk a miskolci sajtódíjban – teszi hozzá a programigazgató, aki szerint ha nem is ilyen módon, de a többi vételkörzetből is jó visszajelzéseket kapnak.

Kovács Zoltán azért elmondja azt is, hogy lassan „magányos harcosokká” válnak, mert azokban a városokban, ahol fogható az adásuk, megszűnőben van a helyi rádiózás, alig akad közszolgálati adó. A programigazgató szerint az Európa Rádió azért is különleges, mert református fenntartású, és ez meg is határozza a „hangjukat”.

Sike Gábor és Kojsza Péter, Veres Pál polgármester (balról) társaságában

Felnőtté váló rádió

Az Európa Rádió sugárzása 2001-ben indult a miskolci frekvencián, a református egyház 2005-ben vette át a médium fenntartását. – Ez pedig azt jelenti, hogy idén vagyunk tizennyolc évesek – mondja Kojsza Péter. Bevallja, hogy ő is csak nemrég jutott erre a felismerésre, és úgy véli, méltó módon kellene majd megünnepelni a református rádió nagykorúvá válását. – Talán nem is véletlen, hogy éppen idén kaptuk meg ezt a díjat. Az pedig, hogy Miskolc szerint rádiónk tiszta hang egy zajos világban, pontosan leírja, milyenek vagyunk.

Sike Gábor úgy látja, a munkatársi közösség már az induláskor magáévá tette a keresztyén elveket, értékrendet, amely a legtöbbször megegyezik az ott dolgozók saját értékrendjével. – Nem gondolom, hogy ha máshol dolgoznék, más ember lennék, vagy máshogy szólnék a hallgatókhoz. Az Európa Rádióban éppen az a jó, hogy teljesen őszintén önmagad lehetsz. Aki nem ilyen értékeket képvisel, az nem dolgozik nálunk – mondja az ügyvezető-főszerkesztő.

Közszolgálati, keresztyén rádió lévén, az Európának nem célja, hogy a hallgatottsági felmérések élén szerepeljen. – Ezt fontos tudatosítani. Nekünk nem lehet ez a célunk. Ezért nem is játszunk gyakran aktuális slágereket, vagy ezért nem foglalkozunk gyakran a legnépszerűbb témákkal. Nem akarunk ilyen harsányak lenni. Az „emberi hang” nekünk éppen ezt jelenti. Úgy hisszük, hosszú távon ennek van értéke – jelenti ki Kovács Zoltán. Ezért van nagy jelentősége annak, hogy az Európa Rádió újabb tíz évre megnyerte a debreceni 94,4 MHz-es frekvencia használati jogát.