Előfizetek

LXVII. évf. 17. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Csűrös András református lelkipásztor osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Ajándék a szabadult szenvedélybeteg

    A szenvedélybetegek akkor tudnak igazán elindulni a gyógyulás útján, ha őszinték – hangsúlyozza Hodánics Tamás, a Kecskeméti Kékkereszt Csoport segítője, kórházlelkész és addiktológiai konzultáns a témáról készült interjúban.

    Tovább olvasom
  • Húsvét után

    Üzenet húsvét után: Jézus nem hagyja az övéit. Utánuk megy, megszólít. Nem aláz meg, nem oktatja ki a tanítványait. A döntést rájuk bízza, komolyan veszik-e vagy sem. Ő helyettük nem veti ki a hálót, ezt rábízza a hitükre. A parton tüzet rak (pedig akkoriban egy rabbi nem rakott tüzet a tanítványainak). Ő szolgálni jött, nem főnököt játszani.

    Tovább olvasom
  • Együtt szolgálunk – egymásra találunk

    A felzárkóztatási programok célja: a bölcsőtől az egyetemig végigkísérni a roma gyerekeket és fiatalokat, hogy a társadalom teljes értékű tagjaiként sorstársaiknak jó példát és segítő jobbot nyújthassanak. Az Összetartozunk – roma integrációs napon áttekintették a felzárkózási, integrációs eredményeket, törekvéseket.

    Tovább olvasom
  • „Ne cigányozzál!”

    Volt passiójáték, szó esett a romák társadalmi felzárkóztatásáról, a tizenegy keresztyén roma szakkollégium jelentőségéről és eredményeiről, a nevelőszülőknél felnövő gyermekek és a nevelőotthonokban élő társaik tanulási motivációjáról, a roma női identitásról az Összetartozunk címmel szervezett roma integrációs napon.

    Tovább olvasom
  • Tekintsünk rájuk erőforrásként!

    Szívügyem, hogy minél több roma keresztyén végezze el a teológiát, és legyen lelkipásztor – egyebek között ezt mondta Balog Zoltán püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke az Összetartozunk című roma integrációs napon készült interjúban.

    Tovább olvasom
  • Mitől roma a roma?

    A cigány kultúra elemei, a tánc, a zene, a színvilág, a szimbólumok, a festészet, az irodalom – a költészet – a többségi társadalom előtt többnyire ismeretlenek, utóbbiak a vándorló cigányság között szájhagyomány útján terjedtek – magyarázza Maszlag Fanni szociológus. Úgy véli, a vallás és a kultúra a cigány identitás megtartó dimenziói a legfiatalabb generáció körében.

    Tovább olvasom
  • Krisztus követésének ára

    Az egészségügyi centrumban egyedül dolgoztam orvosként, a könnyebb állapotú betegeket felcserek látták el, hozzám a súlyosabb esetek kerültek. Százezer ember tartozott a körzetünkhöz. Az állandó túlterheltség miatt megesett, este, imádkozás közben aludtam el – tekint vissza Keszi Krisztina tizenkét évi zambiai orvos-misszionáriusi szolgálatára.

    Tovább olvasom
  • Az akarat...

    ... szó nem kifejezetten tartozik a keresztyén szótárhoz. A hívő nevelés már kicsi korban letöri, megnyirbálja a gyerek követelőzését. Sokan keresztyén erénynek vélik az akaratgyöngeséget, az Úrra hivatkozva: ő tudja, mit akar, nekünk nem kell akarni. Így viszont manipulálhatóvá válhatunk mások, esetleg magukat keresztyénnek valló emberek kezében is, akik nagyon is tudják, mit akarnak.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Kelj fel!

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Vasárnaponként nem kampányolt

    Päivi Räsänen keresztyéndemokrata képviselőnő számára feszültségekkel teli, intenzív kampányidőszak zárult le, hiszen egyáltalán nem volt biztos, hogy 28 év után folytathatja a munkáját a törvényhozásban. Amikor azt kérdezték tőle, győzni fognak-e a szabadságjogok Finnországban, Räsänen bizakodóan válaszolt.

    Tovább olvasom
  • A magyarságkutató beszédtanár

    Amióta a művelődéstörténeten belül szerves műveltségünket tanítom, kutatom, egyetlen kérdéssor izgat: kik vagyunk, milyenek vagyunk, s miért éppen ilyenek vagyunk mi, magyarok? Vizsgálódásaim folyamán a „miért?” megválaszolása a legnehezebb, legösszetettebb feladat – vallja Ozsváth Sándor művelődéstörténész, magyarságkutató.

    Tovább olvasom
  • Kinek számít az életed?

    Ha jól belegondolsz, sokan figyelnek rád. Szem előtt vagy. Munkahelyen, családban, alkalmi találkozások során, közösségben. Rövidebb-hosszabb beszélgetések során. Szóval kinek számítasz? Reggel, napközben és este, és igen, még éjszaka is. Ki az, aki a szívében, a lelkében hordoz téged? Egy-egy imádságra és ölelésre.

    Tovább olvasom
  • Költészet és vallás

    A Krisztus-hívők szent könyve, a Biblia maga is irodalmi alkotás – át- és átszövik az emberi lélek nyelvi formába öntött érzékeny és tiszta megnyilvánulásai. Ilyen költői természetű szövegek a zsoltárok, az Énekek éneke versei vagy Mária öröméneke, a Magnificat. És lírai, vallomásos jelleget hordoz minden imádság – és viszont: évezredeken át az Istenhez forduló, gondolatait és érzéseit szavakba öntő emberi tevékenység jelentette magát a költészetet.

    Tovább olvasom
  • Újrafonni a halászhálót

    A nyugati ember a tudatmanipuláció – amelynek eszközrendszere a szélsőséges tanokat befogadó egyetemektől a filmcsatornákon át a sajtóig és a közösségi oldalakig terjed – hatására már klímaapokalipszist vár, nem bibliai próféciákon alapuló végidőket. Krisztusi abszolút igazság helyett antikrisztusi abszolút igazság hódít – véli Pocsaji Miklós lelkipásztor.

    Tovább olvasom
  • Thália egyetemes papja, E. Kovács Gyula

    Az egyetemes papság rokonszenves és sokak által gyakorolt elve egyházunkban közismert, az már kevésbé, hogy előfordult egyház- és színháztörténetünkben az a nem mindennapi eset, amikor ennek gyakorlója országos hírű színész volt. Méghozzá az 1839-ben született, 1899-ben meghalt teátrista, E. Kovács Gyula.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Álmatlanság

    Fontos a segítés is. Nekünk is van testvérgyülekezetünk azokon a területeken, ahol a háború folyik. Éppen most szervezünk gyűjtést nekik. Ha gondolod, válogassátok át anyukáddal a ruháidat, játékaidat, és amit szívesen elküldesz a menekülteknek, azt hozzátok be a gyülekezetbe, eljuttatjuk nekik.

    Tovább olvasom
  • Varga Béla

    – A mi élő vizünk Jézus, ha elfogadjuk, szolgálatunkkal és Jézus szeretetével mi is termést hozhatunk. Így lehet boldogságunk és örök életünk. Ezért boldog a lelkem, hogy én hozzá tartozhatok, hogy a kertjében dolgozhatok.

    Tovább olvasom