A gép véleménye?
A ChatGPT 2022 végén forgatta fel a világot. A szoftver sikerének titka, hogy szövegeket generál kérdéseinkre válaszként. A program a korábbiakhoz (úgynevezett botokhoz) hasonlóan automatizált választ ad szinte bármilyen kérdésünkre, de feleletei sokkal pontosabbak az eddigieknél, és igényesebb megfogalmazásuk.
Az OpenAI fejlesztette mechanizmus működésének alapja, hogy hozzáfér az interneten fellelhető adatokhoz, hihetetlen gyorsasággal képes azokat pásztázni és felhasználni, vagyis felvetéseinkre a web minden tudását latba vetve válaszol – kritika, valódi értelmezés nélkül. Amikor arra kértem a programot, mondja el egyszerűen, mi a ChatGPT, azt válaszolta: „Olyan okos számítógépes program, amellyel beszélgetni lehet. Tud válaszolni a kérdéseidre, segíthet megérteni dolgokat, vagy csak szórakoztathat.”
Az, hogy a szoftver felforgatta a világot, nem túlzó kifejezés. Hosszas disputák kezdődtek arról, mi lehet a felsőoktatás sorsa, ha a diákok a mesterséges intelligenciára bízzák beadandóik elkészítését – ami nem a valóságtól elrugaszkodott gondolat, tekintve, hogy a chatbot írt már négyesre értékelt diplomamunkát a világ egyik legelismertebb üzleti képzésén, a Wharton Universityn –, vagy hogy miképpen lehetne csökkenteni többek között az egészségügyben az adminisztrációs terheket – tudva azt, hogy a program külön felkészítés nélkül is letette már az orvosi szakvizsgát.
A program fogadtatása vegyes. Egyes laikus vélemények szerint a ChatGPT és az utána következő, hasonló fejlesztések sosem lesznek képesek megalkotójuk, az ember helyét tartósan, kielégítő módon átvenni. Mások úgy vélik, a tudományos forradalom újabb mérföldkövéhez érkeztünk, hamarosan megérhetjük, hogy emberek veszítik el munkájukat azért, mert a gépek pontosabban, szebben, jobban végzik el azt. Persze nem új keletű ez a félelem, már a gőz- vagy cséplőgéppel kapcsolatban is megfogalmazta ezt az emberiség. Érdekes ugyanakkor, hogy a fejlődés ellen ágáló belső hang napjainkban csendesebb: többnyire önként adunk át mindenféle információt a programoknak, és játszva osztjuk meg feladatainkat a gépekkel – talán éppen azért, mert a régvolt embereinek félelme alaptalannak bizonyult. Sok évtizedes tapasztalatunk, hogy bármilyen vívmány terjedt el a világon, a feladataink szinte csak gyarapodtak, ezért logikus lenne azt feltételezni, hogy a ChatGPT és a hozzá hasonló újítások sem írják át az életünket annyira, mint azt eleinte gondoljuk. A bizalmatlanok erre azt mondják, a zsigeri ellenállás sosem volt indokolatlan, mert a technológia valóban elveszi a munkánkat, csak épp sokkal tovább tart a feladatok átszervezése, mint azt eleink gondolták.
A szakmabeliek véleménye is megoszlik arról, mit jeleznek az újdonságok. A kutatók egyik része szerint a mesterséges intelligencia bár válaszol a kérdéseinkre, azok tartalmát, mélységét és árnyalatait nem feltétlenül érti. Más kutatók azt állítják, a szellem kiszabadult a palackból, mert a mesterséges intelligencia – mivel hozzáfér az internet minden tartalmához – már magától tanul, így az ember által sosem látott összefüggésekre bukkanhat rá anélkül, hogy akár csak értenénk, milyen logikát követve szerzi és ontja a gép az újabb és újabb információt.
Természetes, hogy az egyházat sem kerülheti el a ChatGPT-láz. Százszámra találni cikkeket a neten arról, miképp vetheti be egy gyülekezet vagy egy lelkipásztor a technológia legújabb vívmányát munkája során. Az első cikk, amelyet kidob a kereső, tíz felhasználási módot javasol, például azt tanácsolja, kérjünk a robottól egyéni bibliaolvasó-tervet, keresztyén tematikájú verseket vagy éppen ötletet arról, miről legyen szó vasárnap a közösségben.
2023 februárjában a Magyarországi Szabad Ökumenikus Közösség adta hírül, hogy a dömösi templomban „a gépi testvér a legmagasabb szinten megfelelt”, amikor prédikációt kértek tőle. A gyülekezet a téli vasárnapon a mesterséges intelligencia által fogalmazott igehirdetést hallhatott, amelynek végére még imádságot is kreált a program. Ironikus módon az igehirdetés arról szólt, hogy Isten üzenetének bárki lehet a közvetítője.

Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!