A televízió...
... műsorai között gyakran lehet hátborzongató hangeffektusokkal elkészített ördögűző filmre bukkanni. A gonoszság, a démoni erő vonzza az embert, kísérti, noha fél tőle, de nézi, összezavarja, nem tudja, hogyan kezelje. Nemcsak a természet ereje félelmetes, amint a tapasztalt halászok, tanítványok átélik a viharos tavon (Mk 4,35kk), hanem az emberben működő, föl-fölbukkanó démoni erők, amelyek rettenettel töltenek el.
A téboly, a megszállottság hétköznapi szavak lassan kikoptak a szóhasználatunkból, pedig küzdünk néha megfoghatatlan, emberalatti jelenségekkel. Ma már többet tudunk az emberi lélek rejtett mélységeiről, a tudattalan világ ijesztő késztetéseiről, amelyek olyanra kényszerítik az embert, amit tudatosan nem akarna. A gadarai megszállott esetét, akit tisztátalan lélek szállt meg, lehet allegóriaként is kezelni, másként könnyedén félre is toljuk azzal, hogy ma már ilyen nincs. Semmi közünk hozzá (Mk 5,1–20). Pedig van: metaforája annak, amikor az embert valami fékezhetetlen (szabadság)vágy hajt, szaggatja a bilincseit, korlátait és a szabályokat, még a természet, a biológia törvényeit is, mert úgy érzi, azok megkötözik őt. Értelmezhetjük a gadarai megszállottat annak megjelenítőjeként, hogy ilyen az ember, amikor kiszakad Isten rendjéből, elszakad Teremtőjétől, a síri világban kószál, elszakad embertársaitól. Pusztítja mások életét, a sajátját is, nem lehet megfékezni, önmaga ellen támad, identitását elveszítve vagy soha meg sem találva sebeket ejt magán, nem tud normális életet élni, mert nem fogad el semmilyen normát magára nézve. Vétkezik önmaga ellen, rombolja kapcsolatait. Sok formája lehet a démoni megszállottságnak.
Nem kell Gadarába hajózni vagy filmet nézni ahhoz, hogy ördögi helyzeteket lássunk, istentagadó, gonosz beszédet halljunk. Látunk olyan embereket, akik már-már felismerhetetlenné tetováltatták a testüket, újabban arcukat is. Vajon mit akar ez üzenni nekünk? Nézzetek ide! Vagy inkább: ne nézzetek ránk! Ne akarjatok megismerni, nincs rajtunk egyetlen azonosítható vonás sem! Provokál, zavarba hoz. Talán ez a cél? Ne tudd, hogy ki vagyok, mert én sem tudom! Naponta halljuk, olvassuk, hogy extrém emberek megbotránkoztató helyzeteket provokálnak, hogy kitűnjenek, eltérjenek a mindennapi, elődeiktől örökölt, megszokott normáktól, viselkedéstől. A harmónia ellenségei, a szétdobáló, a káosz követői? Ne ítéljünk! Néha egy emberen belül van ilyen és olyan lélek is. Nem tévéműsor ez, hanem a való életünk küzdelme.
Jézusnak van hatalma kiűzni, mert legyőzte a gonoszt.