János apostol karanténban
Tatai István 1957-ben született Sárbogárdon. 1984 óta a Hatvani Református Egyházközség lelkipásztora, 2008-ban védte meg Az Egyház és Izrael című doktori disszertációját. A jelenlegi a hatodik kiadott könyve a Parakletos Könyvesháznál. Új könyve a Patmoszi karantén, avagy Istennél csendesül meg lelkem. Bátorító üzenetek krízishelyzetben.
Patmosz szigetének neve a bibliaolvasónak A jelenések könyvével forrt össze: János a könyv elején maga határozza meg az írás – és a kijelentések átélése – helyét név szerint. Isteni kijelentést vajon csak el/sziget/eltségben kaphatunk? Akárhogyan is, jól szimbolizálja a teljes odafordulást, önmagunk kiszolgáltatását az isteni üzenet megértésének.

Ha a sziget felől nézzük a karantént, az már nem jelent lényegi változást az állapotunkban, ha viszont a karanténhoz társítjuk Patmosz szigetét, az alapvetően meghatározza az ehhez fűződő konnotációkat. Bár – ha meghatározása szerint – karanténba külsődleges okok miatt kell vonulnunk, ha ez lehetőséget ad arra, hogy alkalmassá váljunk a kijelentés befogadására, akkor magasabb minőséget kap a kifejezés.
Az utolsó fejezet szerint ilyesmire gondolt Tatai István hatvani lelkipásztor, amikor a Parakletos Könyvesháznál idén megjelent kis igehirdetés-gyűjteményének a Patmoszi karantén, avagy Istennél csendesül meg lelkem. Bátorító üzenetek krízishelyzetben címet adta. Bár a borítón szereplő ’karantén’ szó manapság mindenkinek a Covid-járványhoz kapcsolódik, a ’krízishelyzet’ kifejezés tágabbra nyitja a teret, és erre rögvest az első igehirdetés végén ott a kulcskérdés: „A hét szűk esztendő esélyt kínál egy jobb és rendezettebb világ és békésebb családok számára. Vajon tudunk-e ezzel élni, vagy inkább az egymástól rettegés szakadékába zuhanunk?”
A feldolgozott igeszakaszok József történetétől kezdve Jefte lányának tragédiáján át a patmoszi jelenésekig húzódnak. Az igemagyarázó egy-egy eredeti szó kifejtésével, jelentésárnyalatának megmutatásával már ismert Igéknek is jobban kibontja az üzenetét, és élővé teszi egy-egy nagyon is kortárs történettel. De a legkülönbözőbb témájú igehirdetések mind egyfelé mutatnak: válság idején lényegüljön át az elszenvedni kénytelen karantén égre nyíló szigetté az életünkben! Tatai István lelkipásztor a könyv tanúsága szerint ezt élhette át, és ennek gyümölcsét osztja meg az olvasóval.