A mesterséges intelligencia kérdései a keresztyénséghez

Előfizetek

Sokat olvashatunk manapság a mesterséges intelligenciáról és a ChatGPT-ről. Jézus-szimulátorral és olyan vallási irányzattal is találkozhatunk az interneten, amely szerint Jézus a mesterséges intelligenciával jön el. A sokszor hajmeresztő történések, új etikai dilemmák között vajon vannak-e biblikus válaszaink, amelyek mentén világíthatunk? Ballagi Áron, a Széchenyi István Egyetem Automatizálási és Mechatronikai Tanszékének docense, a győri gyülekezet presbitere szerint csak a környezet változik, ha szeretettel, nyitott szívvel, bölcsességgel viseltetünk mások iránt, akkor majdnem mindegy, milyen gépek vesznek körül bennünket.


Robottechnikával foglalkozik, a mesterséges intelligenciát (továbbiakban: MI) felhasználóként alkalmazza. Hogyan magyarázná el az utóbbi lényegét?

Ez gyűjtőfogalom, alapvető célja az emberi intelligencia reprodukálása számítástechnikai eszközökkel. Bizonyos területeinél nem is a pontos utánzás a szándék, hanem olyan, intelligensnek tűnő számítógépes működés létrehozása, amely nagy adathalmazokat szemlézve, nem előre programozott módon, hanem tanulás által következtetéseket von le vagy döntéseket hoz.

Tanulás által?

A mesterséges intelligencia másik célja: emberi, intelligens döntések számítógépes kivitelezése. Életünk során folyamatosan tanulunk, agyunk intelligenciánk leképezésének strukturális eszköze, a mesterséges neurális hálókra épülő rendszerek ezt próbálják utánozni. Tudásunk, amellyel feladatokat hajtunk végre és döntéseket hozunk, tanulás által jelenik meg a szürkeállományunkban a tudomány mai állása szerint.

Ballagi Áron: – Miből gondoljuk, hogy a Szentlélek nem tud az MI útján nekünk információkat adni? Isten mindenhatóságának része, hogy akár a technológiát is fölhasználhatja a terveihez. Fotó: Sebestyén László

Emellett öröklött magatartásformáink is vannak, a mesterséges intelligencia ezzel nem foglalkozik, nem is tud. A gépektől azt várjuk, hogy utánozzák a tanulást, minták alapján sajátítsák el például az autóvezetést, értsenek meg emberi szövegeket, és ehhez ne kelljen óriási programokat írnunk.

Ma a világ legjobb sakkjátékosa mesterséges intelligencia, sőt már vadászrepülőgépet is vezetett. Milyen területeken várható még, hogy az MI felülmúlja az emberi szaktudást, teljesítményt?

Mit jelent felülmúlni? A sakk logikusan fölépíthető játék, irányítható a kimenetele. Emberi korlát, hogy nem vagyunk képesek rövid időn belül száz, kétszáz vagy akár ezer lépést lejátszani a fejünkben, viszont a gép több milliót is elemezhet a legjobb forgatókönyv eléréséért. A vadászrepülőgép-pilóta esete a váratlan eseményekben hozott döntések miatt bonyolultabb. Ahol adathalmazon dolgozva kell nagyszámú lehetőség közül választani, ott az MI jobb, viszont azokban a szituációkban, ahol nem tudásra, hanem intuícióra van szükség, érzés alapján kell dönteni, ott nem fogja utolérni az embert. A gép racionálisan ítél, mi, emberek, sokszor nem így teszünk.

Fotó: Sebestyén László

Harci cselekmény végrehajtásánál az MI hidegen dönti el, miképpen fog maximális pusztítást végezni, míg a pilótát emocionális és hitbeli tényezők is befolyásolhatják. Például ha látja, hogy célpontja egy gyermekkel teli busz mellett van, jó reménységgel nem fog lőni. Ne legyünk álszentek, az emberi tényező lehet negatív is, az előző példa történhet akár fordítva, ám keresztyén ember egészen másképpen cselekszik, ha tudja, hogy a főnökéén túl nagyobb parancsnak kell megfelelnie.

Máris az automatizált drónok szerepénél tartunk, azaz a hadifegyverkezés témájánál, de térjünk vissza az élet naposabb területeire. A ChatGPT minden idők leggyorsabban fejlődő applikációja, jelenleg százmillióan használják a világon, hol vannak a határai, mire jó, és mire nem?

A chatrobotok új generációját képviseli, ezt a mesterségesintelligencia-alapú rendszert óriási adathalmazokon tanították be, mintha milliószámra olvasott volna könyveket, rengeteg embertől gyűjtött volna össze információt. Megérti az összetettebb kérdéseket, és arra meglehetősen összeszedett válaszokat ad. Idáig mindig kitűnt, hogy géppel beszélgetünk, mivel általában sablonosan válaszolt, illetve ismételte önmagát. Mára eltűnt ez a gépiesség, vagy nehezebben vehető észre. Egyik előnye, hogy bármilyen témakörben hatékonyan gyűjthetünk vele információt, meggyorsítja a kutatást, nem kell hosszasan böngésznünk, keresgélnünk az interneten. Kerek, „nyomdakész” válaszai révén már ma is érezhető annak a veszélye, hogy hajlamosak vagyunk a kapott adatokat különösebb ellenőrzés nélkül elfogadni, elhinni és felhasználni, ez főként a fiatalabb korosztályra jellemző. Akár influenszerrobottá is válhat, ami befolyásolásra komolyan alkalmas lehet.

Ma már Jézus-szimulátort is találunk az interneten.

Mosolygunk rajta, de egyáltalán nem veszélytelen, sokakat megtéveszthet. A napokban azt olvastam, hogy Jézus a mesterséges intelligenciában fog eljönni. Ez tévhit, de van már ilyen irányzat is, és még sokféle hasonló várható. Az MI előnye, hogy bibliai és vallási információkkal is tanítható. Hasznos, ha van olyan beszélgető gépünk, amellyel a Bibliáról válthatunk szót. El tudom képzelni, hogy Jézus ilyen formában is el akarja érni az embereket.

Megkérdeztem a ChatGPT-től: ki Krisztus? Úgy válaszolt: „Krisztus a kereszténység alapítója és az egyik legfontosabb személyisége. A keresztény hit szerint ő az Isten megtestesülése, aki az emberiség bűneiért szenvedett és feltámadt a halálból, hogy az emberek megmentésére szolgáljon. A keresztények Krisztus tanításait és az életét követik, és az ő nevében imádkoznak.” Erre gondolt?

Nem is rossz összefoglalás egy géptől. A mesterségesintelligencia-rendszerek háttér-információk alapján tanulnak. Ha többnyelvű Bibliát, bibliamagyarázatot tanul meg, vagy keresztyének megnyilvánulásait, könyveit, akkor a válaszai is jók lehetnek.

A rajz a mesterséges intelligencia segítségével készült (fotor.com)

Lexikális tudása túlszárnyalja az átlagemberét, olyan információkat is kaphatunk, amelyek megszerzésére különben nem jutna időnk, mivel nincs lehetőségünk több ezer könyvet elolvasni a témában. Ebben a tekintetben komoly segítség lehet, viszont ha óvatlanok vagyunk, nagyon félrevezethet.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!