Refo Cafe, Kolozsvár

Előfizetek

Újabb vendéglátóipari egység próbál törzshelyévé válni a kolozsvári magyaroknak. A református egyház által működtetett Refo Cafe július 5-én nyílt meg a protestáns teológia épületének földszintjén, az egykori Bocskai tér 13. szám alatt. A működtetők remélik, hogy a kávézóval bővített könyvesbolt közösségformáló térré válik a kincses városban.

Mindazoknak, akik már ismerték Kolozsváron a protestáns teológia alatti Biblos Könyvesboltot, július elejétől kellemes meglepetésben van részük: az ízlésesen kialakított, tágas térben új kávézó fogadja őket. A 2017-ben megfogant ötlet megvalósításának – amelynek gazdája Dávid Zoltán, a Misztótfalusi Kis Miklós Sajtóközpont igazgatója – egy évvel később már neki is láttak. Ám az évek során rengeteg nehézségbe ütköztek. S ha a vírust, az építkezést, a háborúval járó gazdasági válságot viszonylag könnyen át lehetett hidalni, az időközben megváltozott törvények, a különböző hatóságok, a bürokrácia, a polgármesteri hivatal által gördített folyamatos akadályok igencsak megnehezítették a helyiség megnyitását.

Hogy csak egy példát említsünk: a volt Bocskai téren nyílt helyiség reklámozása céljából bármilyen apró felirat, reklám, zászló fel- vagy kifüggesztése külön engedélyezést – beleértve építkezési engedélyt, rajzokat, terveket stb. – feltételez, ami ismét hónapokat, az eddig tapasztaltak alapján inkább éveket jelent. – Szeretnénk, ha ez a hely találkozási pont lenne az irodalmat kedvelők, a pihenni vágyók, a kávézók vagy éppen az egymásnak találkát adók, beszélgetni vágyók számára – fogalmazott a megnyitón Dávid Zoltán, aki elmondta, az irodalom és a társasági tér összekapcsolásával oázis jöhet létre a nyüzsgő kolozsvári életben, ahol megpihenhetünk. A működtetők ugyanakkor szeretnék, ha e nyüzsgés a kávézó mindennapjaiba is belopná magát.

Retro Cafe- Kolozsvár

Az elképzelés szerint a kávézó kommunikációs csatornája is lenne az egyháznak, ahol meg lehetne szólítani azokat, akik az egyháztól már távolabb élnek, de egy-egy kiadványt, újságot azért szívesen elolvasnak, megvásárolnak. A helyiség iratterjesztő-könyvesbolt részén református könyvek mellett megtalálhatók katolikus, evangélikus és unitárius kiadványok is, jelen vannak az erdélyi kiadók (mint például az Ábel, a Kriterion, az Exit, a Koinónia, a Polis), valamint magyarországi keresztyén könyvkereskedések (a Kálvin és a Harmat Kiadó, a Parakletos Könyvesház, a KIA – Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány), több mint tizenhatezer termék közül válogathat az érdeklődő.

A kávézó megnyitása jelzi, hogy a református egyház nemcsak a templomfelújításokban, iskolák építésében érdekelt, hanem az élet minden területére kiterjedő intézményrendszer kiépítésében is. Ezt a gondolatot már Kató Béla püspök fogalmazta meg. Elmondta: egy kisebbség úgy maradhat meg, ha erős intézményrendszert, jól körülhatárolt bástyákat hoz létre. Ehhez tartozik a Refo Cafe is, amely megmutatja az oda betérők számára a magyar református önazonosságot.

A püspök szerint jó lenne, ha e kávézó felzárkózna a többi jól ismert kolozsvári helyiség közé. – Fontos a termékbőség, a kávé minősége és nyilván az ára is, de ugyanilyen meghatározó lesz a hely szellemisége is – mondta a püspök, aki reméli, hogy a Refo Caféban minden korosztály megtalálja helyét, a fiatalok mellett a nyugdíjasok is. A megnyitón elhangzott: jó lenne, ha a kávézás és a könyvvásárlás mellett az emberek leülnének egymással társalogni. Az elképzelések szerint a helyiségben különböző irodalmi esteket, könyvbemutatókat is tartanak majd, a Refo Cafe reggel 7-kor nyit, és este 8-ig várja vendégeit. A megnyitó végén Kató Béla püspök arra kérte a jelenlevőket, használják és népszerűsítsék a helyet, és – adjunk egymásnak találkát itt.