LXVII. évf. 44. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. E héten Csűrös-Varga Vanda református lelkész (X. 31-ig) és Czanik Péter ny. református lelkipásztor (XI. 1-től) osztják meg velünk gondolataikat.
-
Védőhatás
– Ha van megtartó, szerető környezet, amely a vallásukat megélő családokra többnyire jellemző, ennek lehet védőhatása – mondja Hirsch Anikó. A Bethesda-gyermekkórház mentálhigiénés osztályának vezetője a közelmúltban vehette át a Batthyány-Strattmann László-díjat.
-
Az evangélium, ahogy a protestánsok látják
Hol hallasz egyedül igaz módon, őszintén, tisztán, féltő és irgalmas szeretettel magadról és a világról, életről és halálról? Hol szól hozzád Isten? Egyedül a Bibliában. Nem egy szerző által, hanem körülbelül negyven, sokszor egymást sem ismerő ember, ezerötszáz év folyamatában, különböző földrajzi helyeken rögzíti: így szól az Úr! Így szól ma hozzád is!
-
Ez a hit dolog nem lutri
Gödör Zita és István élete Istenben lelt közös alapra, így vállaltak hat gyermeket. Mindketten a Bibliai Házassággondozó Szolgálat munkatársai, a Gárdonyi Református Egyházközség tagjai. Úgy vélik, bárhogyan igyekezhetnek megteremteni saját és gyermekeik biztonságát, az igazi oltalom csakis Isten jelenlétén múlik.
-
Egységes, modern, karakteres
Az új református korálkönyv úgy próbál egységes lenni, hogy egy-egy énekhez több nehézségi fokozatú letétet is kínál a kántoroknak. A gyűjtemény szerkesztése időigényes, a letétíróknak pedig szem előtt kell tartaniuk, hogy az orgonajáték nem lehet öncélú: a gyülekezeti éneklést kell segítenie.
-
A temetésről...
Az egyházi temetés nem szolgáltatás, nem megrendelés kérdése, nem engedhetünk emberi elvárásoknak. Isten Igéjét hirdetjük és a feltámadt Jézus Krisztus ígéretét, hogy aki hisz őbenne, ha meghal is, él. Az általános, sablonos, személytelen prédikáció joggal felháborítja az embereket.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Mindent az evangéliumért!
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz Győri István írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg mélyebb megértéséhez.
-
Van jövője az öregnek is
A legnagyobb vétek üres, korszerűnek látszó tanácsot adni az idősnek, és elhallgatni előle a bibliai örömhírt és vele azt, hogy van jövője a lepergett földi életű öregnek is, akit a szenvedés előkészíthet a kegyelem megragadására!
-
Tanuljunk és játsszunk együtt gyermekeinkkel!
Miklya Luzsányi Mónika és Miklya Zsolt könyve, a Levélszárnyak igazi kincsesbánya mindazoknak, akik szeretnének gyermekeikkel együtt tanulni, szórakozni és elmerülni a nyelv és irodalom varázslatos világába.
-
Akciós-e a kegyelem?
A legértékesebb dolgokat Istentől ingyen, ajándékba kapjuk! Aki igent mond Jézusnak, és belép az örök élet dimenziójába, az már nem rohan többé bomba üzletek felé. Annak ugyanis örök élete, azaz korlátlan mennyiségű ideje és öröme van.
-
Útmutató példák
A példamutató személyek és tettek utat mutathatnak nekünk abban is, milyen megoldásokat válasszunk egy-egy helyzetben. Különösen manapság van nagy szükségünk a múlt tapasztalataira, amikor egyre több válsághelyzettel találkozunk a világban.
-
A szeretet szintézise
Nem érzem magam túlságosan optimistának, ám azt remélem, hogy eljön majd az idő, amikor visszatér az ember a tiszta forráshoz, újra értékelni kezdi a klasszikus nagyokat – teszi ezt azért is, mert telítődik a bóvlival, az értéktelennel, a nívótlannal. A művészet biztos pont, fogódzó, segít abban, hogy jobbá váljunk, élhetőbbek legyenek mindennapjaink – vallja Szilágyi Imre grafikusművész.
-
A kettétört Pápai Páriz Ferenc-emléktábla
Ne gondoljuk, hogy ez a kegyetlen emléktábla-rombolás nem több egyszeri eseménynél. Hiszen ma sem ritkák a Pápai Páriz Ferencéhez hasonló sorsok. Ha valaki lubickol a zajos-felületes szereplésekben, bármi is a hivatása, gyakran árnyékba borítja az önzetlen, csöndes szolgálatokat.
-
Múltidéző
Nincs régibb egy tegnapi újságnál – tartja a tréfás mondás. Pedig a hajdani lapok, a református sajtóorgánumok, kiadványok számos megfontolandó, ma is igaz, érvényes, tanulságos, sőt jövőbe tekintő gondolatot kínálnak. Időálló régi elmélkedésekből olvashatók citátumok e rovatban. Idézésük értékőrzés, hagyományápolás.
-
Az a csodálatos kürtszó
Az ószövetségi időkben is sokféle zeneszerszámot használtak a zsidók, volt egy szent hangszerük is, a sófár. Egyszerűen kürtnek nevezhetnénk, de nem hasonlított ahhoz, amilyennek ma ismerjük e hangszert. Kosok szarvából készült, nem fújhatta meg akárki, csak a papok vagy a léviták, akik a vallási ceremóniákat végezték.
-
Egy bibliagyűjtő és -kutató emléke
Ötvös László országosan ismert és szakmai berkekben is elismert kutató volt. Száznál több bibliakiállítást rendezett határainkon belül és kívül (utóbbiakat elsősorban a Felvidéken, a Királyhágómelléken és Erdélyben, illetve Brüsszelben is). Gondozásában nyolc jelentős magyar nyelvű Biblia jelent meg hasonmás kiadásban.
-
Cserna Gáborné Edit
– Azt nem állítom, hogy a mentorálás során már tömegek tértek volna meg, és hogy naponta mondom el az evangéliumot, de gyakran eljön az a pont, amikor nem tudok mást mondani: „Nekem is csak egyetlen reményem van, és az nem földi perspektíva.” Más hívők is vannak az egyesületben, előfordult, hogy közösen tettünk bizonyságot.