LXVII. évf. 5. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. E héten Vladár Gábor professor emeritus, a Magyarországi Református Egyház Doktorok Kollégiumának elnöke (I. 31-ig) és Hodossy-Takács Előd, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanára (II. 1-től) osztja meg velünk gondolatait.
-
Mennyi az annyi?
Ahogyan Jézus mondja: „Mert ki az közületek, aki tornyot akar építeni, és nem ül le előbb, és nem számítja ki a költséget, hogy telik-e mindenre a befejezésig?” Ezért az önfenntartás vagy a céladakozás gyülekezeti ügy. Hosszas missziói tervezgetésekkel válnak világossá a prioritások – tudatja Nyilas Zoltán északpesti esperes. A gyülekezeti költségvetésről beszélgettünk vele.
-
Sáfárkodj okosan!
Az első korinthusi levél szerint ,,...a sáfároktól elsősorban azt követelik, hogy mindegyikük hűségesnek bizonyuljon...”. A hűséges sáfárkodás alapja a gazda és a gazda akaratának ismerete. Hogyan juthatunk ennek az ismeretnek a birtokába? A Biblia által Isten bemutatkozik nekünk, mint gondviselő, megváltó, ítélő Úr. A hűséges sáfárkodás pedig akkor kezdődik, amikor az ember meghozza a döntést: Istenhez és az ő akaratához szabja életét.
-
Reformátusok a Balaton fővárosában
Családias légkört szerettünk volna teremteni, olyan közösséget kovácsolni, ahol mindenki ismeri a másikat. Szerető és befogadó gyülekezetre találtunk itt, igyekeztünk úgy forgolódni, mintha otthon volnánk: feleségem erdélyi, én Kárpátalján születtem – tudatja Bartha Béla, a Siófoki Református Egyházközség lelkésze. Nejével, Bartháné Tatár Imolával 2007 óta szolgálnak a Balaton-parti városban.
-
Felelősség és döntésmegosztás
Gyülekezetvezetés a XXI. században (5.)
A vezetésben a felelősséget és a döntésmegosztás is meg kell előznie a helyzetfelmérésnek – állítja Tomka János, a keresztyén vezetés főiskolai tanára. Lelkészek, politikusok és üzletemberek között számtalanszor szembesült azzal, hogy a vezetés nehéz, néha paradox tevékenység.
-
Vigasztalásra...
... vár az egész világ. A lehangoltság és bizonytalanság fogságában vergődünk, ezek az érzések rátelepültek az emberre. Hogyan tervezzen hosszabb távra, akár egy évre előre? Ki tudja, mi történik a háborgó Európában, a gazdaságban? – Balga és gőgös öncsalás, ha Istentől is függetlenítjük az életünket, mert úgy véljük, bírjuk és nem lankadunk, közben lassan feléljük minden tartalékunkat.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Jézus meghívása
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Pap Ferenc írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
Krisztusban részesedni életforma
A Dizseri Tamás szeretetszolgálati díjat alapító négy szervezet, a Magyarországi Református Egyház Zsinata, a Dunamelléki Református Egyházkerület, a Hold utcai református gyülekezet Protestáns Fóruma és a Bethesda Kórház Alapítvány évente egyszer ítéli oda a kitüntetést azoknak, akik életművükkel, munkájukkal a szeretetszolgálat terén kiemelkedő teljesítményt nyújtanak.
-
Keressünk újra közös utakat
Istentisztelettel kezdődött a düsseldorf-kaiserswerthi templomban a Rajnai Egyház legfőbb döntéshozó testületének ülése. A zsinat a közeli Theodor Fliedner Gimnáziumban az oktatásról tanácskozott. Mindkét helyszín magyar vonatkozása, hogy a budapesti német ajkú gyülekezetbe és a Bethesda-kórházba először innen érkeztek diakonisszák.
-
Elismerték őket
A Raoul Wallenberg Egyesület, a legrégebben működő kisebbségi emberi jogi egyesületek egyike 15. alkalommal ismerte el a hátrányos helyzetben élők érdekében dolgozó civilek munkáját. Raoul Wallenberg svéd diplomata húszezer ember életét mentette meg 1944–45 között. A róla elnevezett díjban reformátusok is részesültek: Szabó Gábor nagykőrösi lelkész és Tóth László, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumának tanára.
-
Mesterséges prédikáció
Amit a mesterséges intelligencia soha nem fog tudni, az az, amitől emberek vagyunk: a gyarlóságunk. Ha ő épít golyópályát, ott a lendület tökéletesre van számolva, nincs igazítandó. Ha ő prédikál, az lehet helytálló és logikus, de nem megindító. És bár hallottam készületlenebb prédikációkat annál, amit az AI három másodperc alatt összerittyentett, van pár szempont, amelyben elvérzik.
-
Áldás, népesség
Hazánkban egy nő élete során átlagosan egy vagy két gyermeket hoz világra, és nevel fel. A teljes termékenységi arányszám 1,5 körül ingadozik, de legalább 2,1-re kellene emelni. Hogy megálljon az 1981 óta tartó népességfogyás, az évi kilencvenezer körüli újszülöttnél tizenöt-húszezerrel többnek kellene világra jönnie. Ez nem lehetetlen, hiszen az 1950-es évek első felében évente több mint 200 ezer gyermek született, és az 1970-es évek közepén is közelítően ennyi.
-
Testvériskolai közösségünket Istennek köszönhetjük
Kapcsolatot épített a budapesti Lónyay Utcai Református Gimnázium és Kollégium egy dél-koreai gimnáziummal. – Felejthetetlen élmény volt! – kezdi beszámolóját a testvériskolák kölcsönös látogatásáról Varga Júlia Tímea angol nyelv és irodalom szakos tanár, az együttműködés mentora.
-
Gróf Tisza Lajos, a kősziklára építő főgondnok
Idősebb Tisza Lajos Bihar vármegye főispáni helytartójaként vállalt meghatározó szerepet a dél-alföldi politikai életben. Ő és felesége frigyét Isten hét fiú születésével áldotta meg. A házaspár gyermekei közül ketten a politikai feladatok ellátása mellett a Magyarországi Református Egyház egy-egy egyházkerületének főgondnoki teendőit is odaadással végezték.
-
A lepra elleni harc világnapja: január 29.
A szűrések fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Cél, hogy ez minél korábban történjék! A betegség késői diagnosztizálása mindig fájdalmas – noha gyógyszerrel ugyanúgy lehet gyógyítani, de addigra már kialakulnak károsodások a testen. A szűrés és gyógyítás minél korábbi stádiumban viszont azt jelenti a betegnek, élete további részében talán senki nem is tud majd arról, hogy ő leprafertőzött volt! Ez a legnagyobb győzelem!
-
Múltidéző
Azt szokták mondani tréfásan: nincs régebbi dolog, mint a tegnapi újság. Azonban a régi újságok, különösen a református sajtóorgánumok, kiadványok számos olyan gondolatot tartalmaznak, amelyek ma is érvényesek, tanulságosak és jövőbe mutatóak. E rovatban ilyen időtálló elmélkedésekből idézünk. Ezzel a régi értékeket őrizzük, és a hagyományokat ápoljuk.
-
Nőjél már!
– Ha megpiszkálnád a magocskádat, lehet, hogy éppen elpusztítanád. Mert már mocorog benne az élet, és ha erőszakkal megbolygatod, akkor megsérülhet az a kis csíra, az a pici hajtás, ami elindult, hogy utat törjön a földön át a fény felé. A hited is így növekszik Isten országa felé. Nem lehet erőltetni, nem lehet meggyorsítani. A növekedést az Isten adja.
-
Kilin-Szikszai Andrea
– Azt mondtam, hogy nem mehetek szembe Isten akaratával. Most úgy érzem, hogy helyemen vagyok, és ez az a szolgálat, ahol tényleg megtaláltam azt a küldetést, azt a feladatot, amelyet Isten rám bízott.