Áldás, népesség
Valóban szép, igaz és elgondolkodtató Sípos Ete Álmosné született Takács Sarolta élettörténete, amely a Reformátusok Lapja ez évi 3. számában olvasható. Az ismert néhai lelkipásztor 83. életévében járó özvegye elmondja: amikor csődbe jutott az életük, és megszületett szívében Jézus, felismerte, hogy nem önmegvalósításra kell törekednie, hanem azt kell engednie, amivé Isten akarja őt tenni. Visszapillantva hosszú életére úgy látja: „A csőd, a problémák, a sok feladat, a betegségek, az ellenségek, a veszteségek mind áldásomra lettek.” A portréból kiderül, hogy férjével tizenegy gyermeket neveltek fel, s már negyvenhat unokája és tizenhat dédunokája van.
Milyen nehéz, mégis milyen áldott lehet tizenegy gyermeket felnevelni! Hazánkban egy nő élete során átlagosan csak másfél (azaz egy vagy két) gyermeket hoz világra és nevel fel. Demográfiai szaknyelven a teljes termékenységi arányszám 1,5 körül ingadozik, de minimum 2,1-re kellene emelni, hogy megálljon az 1981 óta tartó népességfogyás. Ez azt jelenti, hogy az évi kilencvenezer körüli újszülöttnél legalább tizenöt-húszezerrel többnek kellene világra jönnie. Hogy ez nem lehetetlen, az is bizonyítja, hogy az 1950-es évek első felében, az úgynevezett „Ratkó-korszakban” évente több mint 200 ezer gyermek született, de még az 1970-es évek közepén is megközelítően ennyi.
A magyar kormány 2010 óta elkötelezetten a gyermekvállalást ösztönző gazdaság- és társadalompolitikát folytat, s évről évre több forrást, idén már a GDP hat százalékát fordítja a családtámogatási intézkedésekre, ami egész Európában példátlan. A cél, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen, és a gyermekvállalás, -nevelés ne jelentsen extra anyagi-pénzügyi terhet a családoknak. Az erőfeszítéseknek köszönhetően az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt a házasodási és a gyermekvállalási kedv is. Az is reménykeltő, hogy a magyar társadalom fizikai és mentális állapotát felmérő Hungarostudy 2021 vizsgálat szerint a magyarok a házasságot tekintik az ideális együttélési formának, a fiatalok még mindig legalább két gyereket szeretnének, a pozitív szülésélmény pedig hozzájárul a további gyerekek vállalásához.

Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!