LXVII. évf. 51. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Karsay Eszter nyugalmazott református lelkipásztor, egyetemi oktató osztja meg velünk gondolatait.
-
Életútkísérés református módra
Már a korai fejlesztésben kapcsolatba tudunk lépni az ellátást igénylő gyermekekkel és családokkal, így hosszú úton tudjuk őket kísérni – mondja Siteri Erika gyógypedagógus, a Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény vezetője.
-
Megízleltük!
Ahogyan a még csak várandós Mária magasztalásban, hálaadásban ujjong, úgy élhetjük meg mi is a hála és a várakozás, a magasztalás és a bizakodás kettősségét, számolva az előttünk lévő napokat, a nekünk adott időt nemcsak az idei karácsonyig, hanem a nagy, végső találkozásig.
-
Adventi kérés
Benne van az adventi hívásban, kérésben – a jövel, Uram, Jézusban – a jelen is, amelyben élünk. Várjuk, hívjuk, szükségünk van rá – jövel, Uram, Jézus! Hiszem és szent meggyőződésem, nélküle értelmetlen és céltalan az emberi élet. – Pásztor Dánel tiszáninneni püspök adventi gondolatai.
-
Az év mérlege
A lelkészekre és szolgálatukra irányult a figyelem a lelkipásztori hivatás évében. – Ami egy embert alkalmassá tesz a szolgálatra, az nem elsősorban a teljesítmény vagy a képesség, hanem a jellem. Bárki taníthatja a Bibliát, de csak a hiteles ember tud úgy élni, hogy az esendőségével együtt is példamutató legyen – vallja Gér András zsinati tanácsos.
-
A keresztyén szabadság napjainkban
A keresztyén szabadságot koronként és kultúránként más és más fenyegetések érték. Bár mindig megőrzi a korábbi tartalmat is, koronként képes újakkal kiegészülni azzal, ahogyan ezekre reagál.
-
Semmi...
... nem az, aminek látszik. – Nincs objektív híradás, mindent színeznek az érzelmeink, a pillanatnyi érzéseink vagy az előítéleteink. Szomorú megállapítás ez: semmi nem az, aminek látszik. De ösztönözhet is jótékonyan arra, hogy vizsgáljuk meg a dolgokat és jelenségeket, még alaposabban vegyük szemügyre, mielőtt ítéletet hozunk emberekről és a viselkedésükről.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Az imádság heti gondolatait osztjuk meg, melyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – A próféták sorsa
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. Az e heti bibliai szakaszhoz Hodossy Takács Előd írt jegyzetet, mely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
A megbocsátás ereje a közösségben
A Nagylétai Református Egyházközség meghatározó csoportjai a presbitérium, az énekkar, a kisgyermekes családok köre és a nappali klub. A helyi reformátusok együtt járnak el nyaralni, számos európai országba látogattak el. Az utazások családiasabbá formálták a közösséget. Naponta több mint háromszáz létavértesi lakosnak segítenek – tudjuk meg Hadházi Tamás lelkipásztortól.
-
Útitársak
Istennek a „veled vagyok” kijelentése is azt üzeni nekünk, hogy ő nem alattunk vagy fölöttünk, előttünk vagy mögöttünk, hanem mellettünk van, tehát nem alá- vagy fölérendeltségről van itt szó, ő kísér bennünket!
-
Az advent lényege
Az Apró Csodák Református Óvoda közösségi oldala a lényegre hívja fel a figyelmünket: advent napjain minden este olvassunk el egy-egy fejezetet Lukács evangéliumából. Így megismerve Jézus életét, pontosan tudjuk majd, kinek a születésére emlékezünk karácsonykor.
-
Béke helyett állandósult ideiglenesség
Az ember minél inkább belemerül egy témába, annál zavaróbbak számára a leegyszerűsítő magyarázatok – magyarázza a református identitású, félig szír, félig magyar származású elemző. Az Izrael és a Hamász közötti véres konfliktusról és a nyugat-európai bevándorlóországok helyzetéről is kérdeztük.
-
Anyanyelvi kapuőr
A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.
-
Újság, rádió, tévé és az internet
Istennek is voltak futárjai, akik az üzeneteit vitték el az embereknek. Nem akármilyen futárok, hanem mennyei lények: az angyalok. Persze Isten csak a fontos ügyekben küldte el az angyalokat az emberekhez. És nem feltétlenül királyokhoz, uralkodókhoz vagy gazdag emberekhez, hanem azokhoz, akiket valamilyen különleges feladattal akart megbízni.
-
Könyörülő Istenünk van
Németh Gyula nyugalmazott veszprémi esperes, egykori balatonkenesei lelkipásztor kilencvenévesen hazatért teremtő és megváltó Urához. – Őrajta valóságosan, minden hamis rajongás nélkül látszott a szolgálat öröme, ami életének értelmet, tartalmat, gazdagságot, boldogságot ajándékozott, és őáltala sokan megtapasztalták a krisztusi örömöt – hirdette Steinbach József püspök a koporsónál állva.
-
Baksa Dávid
– Kárpátalján most sok településen van missziós lehetőség, különösen azokban a városokban, ahol eddig is többségben voltak az ukrán anyanyelvűek, mint például Csapon, Minajban, Ungváron vagy Munkácson. Úgy látom, elérkezett az ideje, hogy ezen a területen is egyre jobban gyakoroljuk ezt a szolgálatot.