Pap Ákos
Negyvenéves, nős, négy gyermek édesapja. Tizenhat éve református lelkész. Magyarvalkón él és szolgál. Lelkészi diplomát a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben szerzett, Kolozsváron. Gyülekezeti szolgálatán kívül az ifjúsági munkában is tevékenykedik, a fiatalok segítenek megőrizni lendületét, feltölteni lemerülő elemeit, megedzeni kitartását.
Hogyan találkozott először Isten megszólító szavával?
Keresztyén családban nőttem fel, jó és követendő példát láttam otthon. Korán megtalált az Isten üzenete. Hétéves koromban egy misszionárius jött a gyülekezetünkbe, az megkapó és maradandó élmény volt. Elhatároztam, hogy én is misszionárius leszek. Bár ez a szándék az évek során változott, az érzés mégis mindig elkísért, hogy ez az én utam.
Amikor a teológiára felvételizett, édesapja, Pap Géza az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke volt. Ez milyen hatást gyakorolt a döntésre és a teológiai évekre?
A vallásos családi háttérnek köszönhetően belenevelkedtem a keresztyénségbe. Döntésemben mindenképpen közrejátszott, hogy édesapám is lelkipásztorként szolgált, de a négy testvérem közül kizárólag én követtem az ő hivatását.

Egyenes út vezetett a teológiára, bár eleinte nehézségekbe ütköztem. Komoly küzdelem volt elérni, hogy az emberek különválaszszanak engem édesapám személyétől. Meg kellett harcolnom, hogy önmagam lehessek.
A magyarvalkói gyülekezet lélekszáma nem sokkal több kétszázötven főnél. Milyen nehézségekkel jár a szolgálat az ilyen kis gyülekezetekben?
Ehhez hasonló kis közösségekben nehéz szolgálattevőket találni, így a legnagyobb nehézséget a munkatárshiány jelenti. Örömmel dolgozom a saját csendességemben, nem esik nehezemre az egyéni feladatok elvégzése, viszont tudok és szeretek csoportban, közösen munkálkodni is. A szolgálatok terén, ahol néhány segítő kézre vagy szájra van szükség, akadályokba ütközöm. Mindenhol van néhány segítő ember, de a munkatársképzés hosszú folyamat. Talán majd csak az utódom látja meg, ahogy a plántálás munkája beérik.
Milyen küldetést lát az ifjúsági munkában? Miért a fiatalok?
A Kalotaszegi Református Egyházmegyében én vállaltam, hogy ifjúsági előadóként koordinálom a fiatalok közötti szolgálatot. Erőt adó szerep ez, hiszen segít nem elveszíteni a lelkesedésemet. A fiatalok megérzik, ha rutinból vagy kötelességből foglalkoznak velük. Az ifjúsági munka a kitartásom megőrzésére is hatással van, hiszen ez a korosztály négyévenként cserélődik. Amint az elvetett igemagvak gyümölcsöt teremnének bennük, kikerülnek a látószögünkből, és újra kell kezdeni a következő csapattal. Mégis hiszem, hogy a magvetésünk nem hiábavaló, és fiataljaink csatlakozni tudnak egyetemi gyülekezetekhez vagy a saját anyagyülekezetükhöz. Istennek hála, ebben a munkában a kollégák segítségére erőteljesen számíthatok, ez igazi csapatmunka.
Hogyan lehet megszólítani a fiatalokat?
Számukra a közösség a legnagyobb hívóerő. Szeretnek együtt lenni, érzékelik, hogy jó találkozni. A fiatalok kapcsán az a nagy áldás, hogy ők egymást hívják az ilyen alkalmakra. A gyülekezetekben tapasztalható munkatárshiány nem érvényes a fiatal generációra. Lehet rájuk számítani az alkalom hirdetésében, szervezésében, levezénylésében. Negyedévente szervezünk ifjúsági csendesnapokat, ahová a környék gyülekezeteinek fiataljait várjuk. A legutóbbi ilyen alkalomra százhúsz résztvevő jött el. Nekik a felnőttekhez hasonlóan vannak lelki igényeik, szeretnének valakivel beszélni örömeikről, gondjaikról, félelmeikről. Ezeket nem szabad csak úgy félvállról venni.
Gyülekezeti és ifjúsági lelkészként is helytáll a hétköznapokban, van-e ideje kikapcsolódásra?
Egyre nehezebbnek érzem ezt, de közben egyre fontosabbnak is. Önmagamra is időt kell szakítanom, mert a minőségi pihenés segít feltöltekezni és erőt meríteni. A legjobban a természetben találom ezt meg, szeretek sétálni, közben keresni, látni, megérteni. Ugyanezt érzem egy könyv társaságában. Természetesen a lelkészi munkával járó váratlan események olykor felülírják ezeket, de tudatosan igyekszem a hét során legalább egyszer néhány órára elvonulni és elcsendesedni.