LXVII. évf. 9. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Hodossy-Takács Előd református lelkipásztor, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem intézetvezető egyetemi tanára (II. 28-ig) és Bogárdi Szabó István református lelkész, korábbi dunamelléki püspök, a Zsinat egykori lelkészi elnöke (III. 1-től) osztja meg velünk gondolatait.
-
Tudományközi együttműködés a cigányságért
A periférián élők emlékeztető jelként állnak az egyház előtt. A megújuló református cigánymissziós stratégia is támaszkodik erre az alapelvre – nyilatkozta Balogh Róbert, a Károli-egyetem Romológia Kutatóműhelyének tagja a roma identitásról, érdekvédelemről tartott konferencia alkalmán.
-
Él-e a Kosztolányi-törvény?
Korábbi írásművészeink közül Jókai és Arany János szókincsét ötvenezerre becsülik. Szinte a teljes magyar értelmező szótárt a fejükben hordozták! És sorolhatjuk a patinás régi nyelv többi zsenijét: Balassitól Csokonain, Kazinczyn át Vörösmartyig, Petőfiig. Okkal illette Kalmár György felvilágosodás kori nyelvtudós a „drágakőnél gyönyörűbb” kifejezéssel páratlan szókincstárú, sok ezer árnyalatot kifejezni képes, spirituális anyanyelvünket.
-
Hála a kimentett halottakért is
A szeretetszolgálattól elsőként heten indultak a földrengés sújtotta Törökországba. Pénteken tizenkét tagú küldöttség és egy kutya érkezett hozzájuk erősítésként. Öt túlélő megmentéséhez járultak hozzá. Mindennap új területeket vizsgáltak át, a török hatósággal és a katasztrófavédelemmel dolgoztak együtt. – Megbecsültek bennünket, nagy tisztelet övezte a magyar csapatok munkáját – tudatja Juhász Márton, a csoport operatív vezetője, a szeretetszolgálat ügyvezető igazgatója.
-
Újrakezdés a romokon
Közel négy hét telt el azóta, hogy 7,8-as erősségű, pusztító erejű földmozgás rázta meg Észak-Szíriát és a szomszédos Törökországot. Az Aleppóban élő Haroution Selimian, a Bethel gyülekezet vezető lelkésze, a Szíriai Örmény Református Egyházak Közösségének elnöke naponta szembesül a megrázó látvánnyal, ahogy a túlélők összetört életük maradványai után kutatva ásnak egykori otthonuk romjai között.
-
Kölcsey Hymnusa – közép-európai tükörben
A himnusz szót hallva először legtöbbünk tudatában saját nemzeti jelképünk jelenik meg: Kölcsey Ferenc kétszáz éve papírra vetett költeménye. Rövid áttekintésünk célja bemutatni a mi himnuszunk közép-európai kontextusát: mi az, ami tartalmában, formájában hasonló bennük Kölcsey költeményéhez, és miben különböznek tőle tágabb szomszédságunk nemzeti jelképei.
-
A mesterséges intelligencia...
... (rövidítve: MI, angolul: AI) már nem küszöbön álló jövő, hanem velünk van. Intelligencia a neve, mert ezek a rendszerek emberi beavatkozás nélkül, automatikusan képesek válaszolni feltett kérdésekre, változó körülményekre. Hol van a határa? Van-e, lesz-e tudatos önkorlátozás, önmérséklet, böjtös alázat bennünk, emberekben ahhoz, hogy mégsem teszünk meg mindent, amire képesek lennénk? Isten könyörüljön rajtunk!
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Hallgassatok a bölcsességre!
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják a közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönző elmélkedések. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Pap Ferenc írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
Élni a csekély mozgástérrel
Legyen hazánk az európai érdekek hűséges szószólója az Európai Unió fórumain, a kontinens pedig igyekezzék visszanyerni érdekérvényesítő képességét – ezt tartja helyesnek Zila János hívő református politikai elemző, akivel az elhúzódó orosz–ukrán háborút vizsgáltuk magyar szemszögből. Szerinte Bocskai és Bethlen példája mutatja, hogy rossz geostratégiai helyzetből is sokat kihozhat egy nemzet.
-
Milánói kifutókról beteg gyerekek ágya mellé
Ahogy a Bethesdában a gyógytornászoknak általában, Békés Tímeának sincs napi rutinja a kórházban, a reggeli vizit és megbeszélések után mindennap más osztályon kezdi a munkát. Hozzá az intenzív áll a legközelebb. Profi modellként Milánóban is dolgozott korábban. Mindig mosolyog, rajong a szakmájáért és a gyerekekért: kitűnő párosítás a Bethesda-kórház gyógytornászaként.
-
Hogy jobb legyen a világ
Szép ez a teremtett világ, de nem jó, mert túl sok a szenvedés benne. Akarva-akaratlanul meglehetősen elrontottuk ezt a jó világot, és most szenvedünk benne. Azonban sohasem késő jót tenni a magunk kis világában. Jézus szerint csak egy jó van, az Isten, de az ő jóságának kútjából mindenki meríthet, hisz „jó az Isten, jót ád”. Azonban sohasem késő jót tenni a magunk kis világában, mert a jónak is van kisugárzása, nem csak a rossznak.
-
Böjt minden időben
Megbocsátás. Ha meg kell bocsátani, akkor történt is valami. Valami, amit el kell engedni. Egyfajta önmegtagadás. Böjt. Amelyről pedig az Úristen világosan beszélt mindenkori népének:„Nekem az olyan böjt tetszik, amikor leoldod a jogtalanul fölrakott bilincseket, kibontod a járom köteleit, szabadon bocsátod az elnyomottakat, és összetörsz minden jármot!”
-
Tetten ért szavak
Kerüld a durva, nyers beszédet, szólít fel a Biblia. Ám a köznapi életben gyakori a közönséges beszéd. A verbális agresszió széles skálájába éppúgy beletartoznak a szidalmazások, az enyhébb fenyegetések, mint egy lekicsinylő ajakbiggyesztés. Kis Klára, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem adjunktusa azt is kifejti: a verbális agresszió zárlatot okoz Isten és az ember között.
-
Múltidéző
Nincs régibb egy tegnapi újságnál – tartja a tréfás mondás. Pedig a hajdani lapok, a református sajtóorgánumok, kiadványok számos megfontolandó, ma is igaz, érvényes, tanulságos, sőt jövőbe tekintő gondolatot kínálnak. Időálló régi elmélkedésekből olvashatók citátumok e rovatban. Idézésük értékőrzés, hagyományápolás.
-
Futóverseny az oviban
Mit gondolsz, e három férfi közül ki volt a felebarátja a rablók kezébe esett embernek? – Hát az, aki segített neki! A samaritánus. – És a futóversenyen ki volt a felebarátja Rolinak? – Én! – itt Menyus egy pillanatra elgondolkodott. – Szerinted lehetnénk teljes barátok is ezután?
-
Elhunyt Koncsol László
Nyolcvanhat éves korában elhunyt Koncsol László József Attila-díjas szlovákiai magyar irodalomkritikus, helytörténész, költő, műfordító, szerkesztő, pedagógus, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház volt főgondnoka. „Koncsol László műfaja a humanizmus. Ő nem a kritika, nem a recenzió, nem az esszé, hanem a humanizmus műfaját műveli” – jellemzi a kor- és pályatárs, Tőzsér Árpád.
-
Génterápiás centrum a Bethesdában
A gyermekek fejlődési esélye attól is függ, milyen korán kapják meg a génterápiát. Így a siker azon is múlik, mennyire hamar tudják diagnosztizálni egy gyermek érintettségét – tudatja Mikos Borbála, a Bethesda Gyermekkórház orvos-igazgatója, a génterápiás munkacsoport vezetője. Egészségügyi intézményükben megtörtént az első, újszülöttkorban kiszűrt SMA-s csecsemő génterápiás kezelése.
-
Püski Gábor
– Véleményem szerint két tényező határozza meg a fiatalok közti szolgálat eredményét: a hitelesség és az odaszánt idő. Rengeteget imádkozunk értük és velük. Nem színészek vagyunk, hanem olyan felnőttek, akik nem felejtették még el a fiatalságukat.