A mesterséges intelligencia...

Előfizetek

... (rövidítve: MI, angolul: AI) már nem küszöbön álló jövő, hanem velünk van. Intelligencia a neve, mert ezek a rendszerek emberi beavatkozás nélkül, automatikusan képesek válaszolni feltett kérdésekre, változó körülményekre. Köztudott, hogy az egészségügyben sok eszközt használnak, amelyeket ezek vezérelnek. A betáplált mérhetetlen mennyiségű adat kezelésére, értelmezésére fejlesztették ki, és óriási segítséget nyújtanak, lehetőséget adnak a betegség felismerésében és a gyógyítás menetében. Hangsúlyosan említve az időtényezőt, amely fontos az orvosi vizsgálatoknál és azok adatainak elemzésében.

Ha belegondolunk, megdöbbentő, sőt félelmetes, hogy az emberiség története a mesterséges intelligencia által mennyire megváltozott, és folyamatosan változóban van, ahogyan fejlődnek a rendszerek. A korábban robotnak nevezett technika már nemcsak gépekbe, műszerekbe és látványosan az önvezető autókba, vonatokba van beépítve, hanem az emberi gondolkodásunk és tudásunk adatainak és ismereteinek felhasználásával már szellemi terméket is előállít. A tanulás szerkezetének és az érvelésnek az elsajátításával képessé válik adott témáról előadást vagy beszédet írni. Például ilyet: „A mesterséges intelligencia olyan számítástechnikai rendszerek összessége, amelyek emberi szintű vagy magasabb szintű intelligenciával rendelkeznek. Ezek a rendszerek képesek az érzékelésre, az adatgyűjtésre, a tanulásra, az értelmezésre és a döntéshozatalra. Az AI fejlődése az utóbbi évtizedben nagy előrelépést tett, és egyre inkább hatással van az élet minden területére. Az AI alkalmazásaival kapcsolatos kihívások és lehetőségek vitái azonban továbbra is folyamatosak.” (Részlet, amit „önmagáról” ír a ChatGPT.)

Kipróbáltam három, minket érdeklő témáról: egyház, Biblia, Jézus Krisztus. Néhány másodperc alatt kiadta a rövid, helyes, általános összefoglaló szöveget.

Beleszédülünk, ha továbbgondoljuk, mi mindent változtat meg ez a technika, amelynek kutatása még az 1950-es években kezdődött, és kisebb-nagyobb megtorpanás után és rengeteg pénzt felemésztve fellendült. Az ember munkáját sok területen lecserélte. Amiket a tudományos-fantasztikus (sci-fi) filmek világából ismerünk, részben megvalósultak. Ez az embert halálos veszélybe sodorhatja: istennek képzelheti magát a „teremtménye” miatt. Micsoda az ember…? (Zsolt 8,5) Hol van a határa? Van-e, lesz-e tudatos önkorlátozás, önmérséklet, böjtös alázat bennünk, emberekben ahhoz, hogy mégsem teszünk meg mindent, amire képesek lennénk? Isten könyörüljön rajtunk!

(folytatjuk)