Újrakezdés a romokon
Egyre súlyosbodó válsággal küzdenek a polgárháború évei után még hatalmas földrengés által is sújtott északnyugat-szíriai területek lakói. Közel négy hét telt el azóta, hogy 7,8-as erősségű, pusztító erejű földmozgás rázta meg Észak-Szíriát és a szomszédos Törökországot. Az Aleppóban élő Haroution Selimian, a Bethel gyülekezet vezető lelkésze, a Szíriai Örmény Református Egyházak Közösségének elnöke naponta szembesül a megrázó látvánnyal, ahogy a túlélők összetört életük maradványai után kutatva ásnak egykori otthonuk romjai között. A gyógyulás lehetőségeit keresi a háború sújtotta terület sorozatos humanitárius katasztrófáinak legutóbbi eseménye után.
Mik a földrengés következményei Aleppóban?
Szörnyű állapot fogadott, amikor éjfélkor hazaértem Bejrútból. A hétfőn bekövetkezett természeti csapás a helyieket enyhe rengéssel ébresztette, amely hamarosan egyre hevesebbé vált. Sokan elmenekültek, mielőtt az épületek összeroskadtak és romba dőltek, de vannak, akiknek ez nem sikerült. A túlélők az utcára kerültek, minden vagyonuk megsemmisült, szinte képtelenek gondolkodni a sokk miatt. A szíriaiak a tizenkét éve tartó polgárháború során sok könyörtelen halált és pusztítást tapasztaltak. Néhányan azonban azt mondják, a földrengés rosszabb volt, mint bármi más, amit eddig el kellett viselniük. Már túlságosan jól ismerik, mit jelent elveszíteni az otthonukat, amikor a falak pillanatok alatt összerogynak, és az emberek napokig a törmelékek alatt rekednek. Aleppó az országban zajló polgárháború legsúlyosabb harcainak volt a szemtanúja, mindezt a 2022 végén kitört kolerajárvány is tetézte. Jelenleg is le vannak zárva létfontosságú főutak, mert a hidakon olyan nagy repedések jelentek meg, amelyek összeomlással fenyegetnek. A különböző kormányzóságok, városok és a vidék közötti közlekedés tovább romlott, emiatt a szíriai egyetemek első félévi vizsgáit elhalasztották. A megrongálódott iskolák száma Szíria-szerte megközelíti a hatszázat. Ugyanakkor sok oktatási intézményt közszállásként használnak.
Hogyan tudnak segíteni?
A közösségünk hamar megnyitotta a templomunkat és mindazokat a létesítményeket, amelyek hozzánk tartoznak, hogy elszállásoljuk az utcán tengődőket, hiszen a gyülekezetünk felelősséget érez irántuk. Igyekszünk ellátni őket élelemmel legalább naponta kétszer, és gondoskodunk a személyes szükségleteikről, hogy képesek legyenek folytatni az életüket a trauma után. A legutóbbi felmérések szerint Szíria északnyugati részén ötvenezer háztartás szorul szükségszállásra, és legalább nyolcvannyolcezer család matracokra, hőtakarókra és ruházatra vár.

A körzetünkben megközelítőleg 400-500 családot, tehát 8-900 főt támogatunk. A legsérülékenyebbek a gyerekek és a nők. Mindenkit megkerestem a gyülekezetünk életben maradt tagjai közül, és felvettem a kapcsolatot az összes helyi egyházzal, muszlimokkal, keresztyénekkel egyaránt.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!