LXVII. évf. 20. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Vassné Baki Ilona nyugalmazott református lelkipásztor osztja meg velünk gondolatait.
-
Egyedül Istené a dicsőség!
A Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom már a kezdetek óta állandó résztvevője a Csillagpontnak és segíti a visszakapott iskolák oktatóit és tanulóit a reformátusságuk megélésében – mondja Kovács Dia iskolalelkész, a mozgalom munkatársa.
-
Mennybemenetel: a Krisztus-esemény összegzése
A mennybemenetel azt jelzi, hogy Isten elfogadta elégtételként Jézus Krisztus szenvedését, halálát és feltámadását az ember bűne miatt. Ezzel megtörtént a kiengesztelés, a megbocsátás. A Mennyei Atya nem megisteníti emberré lett Fiát, hiszen sosem veszítette el istenfiúságát, hanem jutalomból dicsőséggel koronázza meg, és felemeli maga mellé, az őt megillető helyre.
-
Legyen gondod önmagadra és a tanításra
Járay Márton református teológus, egyetemi oktató és Mucsi Zsófia lelkipásztor, a Missziói Szolgálat munkatársa gyakorló lelkészként és segítőként is megtapasztalták hivatásuk minden szempontból sajátos küzdelmeit. Szakács Gergely Attila, a pápai református gyülekezet lelkészi elnöke bizakodva várja a lelkészeket támogató program kibontakozását.
-
Szépsége a nehézsége: kevesen vannak
– A lelkészi szolgálat évei során egyre inkább kirajzolódik számomra a hűség fontossága – vallja Németh Judit református lelkipásztor. Harmincöt éve szolgál a Salgótarjánban és a szórványban élő református családok, néhány tagú közösségek között. Három felnőtt gyermek édesanyja. Tavaly Dobos Károly-díjat vehetett át.
-
A kényszer...
... és a kényszerítés szavak ellenérzést váltanak ki belőlünk, mert erőszakra utalnak. Sok visszaélés történt évszázadokon át az egyháztörténelemben éppen erre a szóra hivatkozva. Sajnos ma is vannak, akik ösztönösen erőszakosok, másokra kényszerítik a saját igazságaikat, nem Isten országát építik vele, hanem a saját hatalmukat és dicsőségüket.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Kinek mondanak engem?
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, hanem közösségi élményt is nyújt, amely erősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, melyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Győri István írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
A Szentlélek munkája, ajándékai és gyümölcse
A Szentlélek munkájáról szólva először arra kell emlékeztetnünk magunkat, hogy ő egy az Atyával és a Fiúval, és a Szentháromságnak ebben az egységében a teremtés kezdetétől munkában van – olvashatjuk Hit-vallás rovatunk új részében, melyben a Szentlélek Úristen munkáját, ajándékait és áhított gyümölcsét vizsgáljuk röviden.
-
Hittem, azért szóltam
Köntös László volt dunántúli főjegyző Hittem, azért szóltam című kötetének írásai a református teológia nagy kérdéseit taglalják, biblikus hűséggel, nagy teológiai és filozófiai mélységgel, ugyanakkor érthetően és mindenki számára világosan. A könyv összegyűjtött cikkei hetente jelentek meg a Reformátusok Lapja hasábjain a 2019–2020 közötti időszakban.
-
Misszió vagy antimisszió
Artikuláris emléknapot és missziói találkozót tartanak evangélikus testvéreink az egyházkerületükben, a Dunántúlon. Számomra azt jelzi a rendezvény, hogy lehet az értékeket ünnepelve emlékezni. Felmutatni azt, hogy a legzordabb körülmények ellenére tartottak ki eleink, akik nélkül ma nem volnánk.
-
Bevont vitorla, viharvert csónak
Ravasz László utolsó püspöki jelentésében fontos kérdésekről szólt. Elemezte az egyház és az állam közötti helyzetet is. Hangsúlyozta, hogy „az egyház és az állam viszonyára nézve a református egyház azt a megoldást tartja leghelyesebbnek, amit a szabad egyház szabad államban jelszó fejez ki”.
-
Megsanyargatással növekszik a hatóanyag
A kölcsönös örömmegosztás, egymás megsegítése, lelki megmelengetése folyamatosan életben tart egy kapcsolatot. Ebben segít a közös hit is – hallom egy hatgyermekes, bizonyságtevő református házaspártól a Veszprém vármegyei Halimbán. A feleség a falu polgármestere, a férj neves történész.
-
Felebarát
– Renivel a Happokat gyűjtjük közösen, Rolival meg építünk... Ez szeretet volna? – Már hogyne volna. Hiszen olyan dolgokat csináltok együtt, amit mind a ketten szerettek. Ha jól ki akarsz jönni Rolival vagy a többiekkel, akkor viselkedj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy veled viselkedjenek. Mert Jézus is azt mondja: „Amit csak szeretnétek, hogy az emberek tegyenek veletek, mindenben ugyanúgy tegyetek ti is velük...”
-
Az igaz istentisztelet és a háború
Görögországban tárgyalt a Református Egyházak Világközösségének Európai Területi Tanácsa. Az összejövetel témáinak az orosz–ukrán háborút és következményeit, valamint az igaz istentiszteletet választották.
-
Mátyás Péter
– Családom több szállal is kötődik a református egyházhoz. Sárospatak tizenegyezer fős kisváros, és aki akár kissé is nyitott szemmel, füllel jár Patakon, tudhatja, hogy az orvosi hivatásom mellett a református gyülekezet főgondnoka is vagyok.