Előfizetek

LXVIII. évf. 3. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Vladár Gábor professor emeritus, a Magyarországi Református Egyház Doktorok Kollégiumának elnöke, volt soproni lelkipásztor osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Nemzeti egységet teremtő imádság

    Olyan versnek a születéséhez kapcsolódik a magyar kultúra napja, amely költemény a magyar protestantizmusnak, a magyar reformációnak, a magyar kálvinizmusnak is diadalünnepe – emlékeztet Kulin Ferenc író, irodalomtörténész.

    Tovább olvasom
  • Tudsz róla, hogy éhezel?

    Miért van az, hogy nem éhezzük és szomjazzuk Isten igazságát? Ha egy étteremben elfogyasztunk egy kétfogásos menüt, majd a pincér újra megjelenik ugyanennyi mennyiségű ennivalóval, valószínűleg visszautasítjuk, hiszen már jóllaktunk. Ugyanígy nem fogunk éhezni és szomjazni az igazságra, ha tele vagyunk a világ dolgaival. Hiába tudjuk, hogy nem töltik meg a szívünket, mégis elfeledkezünk róla.

    Tovább olvasom
  • Kilenc baba életét mentette meg a nemrég véget ért SMA-szűrés

    Remélem, hamarosan megünnepelhetjük, hogy az SMA is felkerül a kötelező újszülöttkori szűrések listájára. Így a beteg babák egészséges társaikhoz hasonlóan fejlődhetnének, élvezhetnék a mozgás szabadságát, boldog gyerekkoruk lehetne – bizakodik Mikos Borbála, a Bethesda Gyermekkórház orvosigazgatója.

    Tovább olvasom
  • Újrakezdés Keleten és Nyugaton

    Az ifjúsági munka szövetéből két szálat emelünk ki: egy dunántúli falusi gyülekezet és a kálvinista Róma egyetemi közösségének szolgálatát. – A közösséget szomjazzák az emberek, de ennél fontosabb az önmagát emberért feláldozó Istennel való találkozás. Szeretnénk segíteni a diákoknak, hogy megtapasztalják az örömhír hatását – vallja Kovács Gergő, a Debreceni Református Egyetemi Gyülekezet vezető lelkésze.

    Tovább olvasom
  • Igaz

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják a közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönző elmélkedések. A heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Karsay Eszter lelkipásztor írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg mélyebb megértéséhez.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Megtérni, de hogyan?

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. A heti bibliai szakaszhoz Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg mélyebb megértéséhez.

    Tovább olvasom
  • Át kell gondolni a „cégfilozófiánkat”?

    Túl sok mindennel foglalkozunk. A hit harcát manapság nem kis részt azért kell vívni, hogy küldetésünk fókuszához, Jézus Krisztushoz visszataláljunk – vallja Kis Klára, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem gyakorlati teológiai tanszékének docense. A lelkipásztori hivatás most lezárult éve összegzéseként fejti ki gondolatait.

    Tovább olvasom
  • A szabadság hangja

    Becslések szerint évente harmincmilliárd dollárnál is több profit származik az emberkereskedelemből. A felfoghatatlan összegek mögött tragikus sorsok állnak, több tíz millió felnőtt és gyermek esett áldozatul ennek az üzletnek. E témába nyúlt bele a valós történet alapján készült, A szabadság hangja című film.

    Tovább olvasom
  • „Egymás terhét...”

    Tenni kellene azért, hogy élhetőbb, jobb legyen a világ. Az egész világ terhét senki sem veheti a vállára, különben is, Krisztus már megtette, de mindenki hordozhatja a felebarátja terhét, miként az irgalmas samaritánus, aki a szó szoros értelmében hordozta a rablók kezébe esett embert. Ilyenkor mindig fölvetődik a kérdés: ki a felebarátom?

    Tovább olvasom
  • Az Ige egyháza

    Nekünk, reformátusoknak minden esztendő az élő Ige éve. Lényeges, hogy nyissunk a körülöttünk élő, nem egyházias, de a spiritualitásra fogékony, értékhordozó emberek felé is, bekapcsoljuk őket az egyház vérkeringésébe. A velük folytatott párbeszéddel építhetjük azt a hidat, amely összekötheti az elvilágiasodott embereket az élő Ige üzenetével.

    Tovább olvasom
  • „Nem hatalommal és nem erőszakkal, hanem az én lelkemmel!”

    A Baranyai Református Egyházmegye új esperese, Wébel Zsolt tudatja: a tiszta krisztusi evangélium hirdetését tartja szem előtt, a lelkésztársakkal való kapcsolatot, a segítőkész viszonyulást, a közös igeolvasást és imádságot.

    Tovább olvasom
  • Az igazi Homo Deus

    A Harmat Kiadó gondozásában magyar nyelven is megjelent könyv rávilágít, hogy noha a szűk mesterséges intelligencia az életünk, egészségünk és környezetünk javára válhat, mégis egyszerre számos fenyegetést rejt: igazságtalanul járhat el egyes személyekkel vagy csoportokkal szembenm elveheti sokak munkahelyét, veszélyezteti az egyéni és közösségi adatvédelmet, szabadságot és stabilitást.

    Tovább olvasom
  • Az Úréi vagyunk

    Bátky Miklós az Úrban, az Úrnak élt, és az Úrban halt meg. Olyan lelkipásztori generáció tagja volt, amely életelemeként tekintett a szolgálatra. – Steinbach József dunántúli püspök fogalmazott így a nyugalmazott esperes-lelkipásztort búcsúztató istentiszteleten, Rédén.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Kombájn és sarló

    A bibliai időkben még nem voltak ilyen gépek, hanem kézzel kellett levágni a gabonát. Ehhez sarlót használtak. Ez olyan, mint egy jó nagy konyhakés vagy kisebb kard, de félkörben meg van hajlítva a pengéje. Az arató fogott egy marokra való gabonát, levágta a száráról, majd a mögötte haladó asszonyok, lányok a levágott kalászokat kévébe kötötték.

    Tovább olvasom
  • Puskás Attila

    – Már presbiter voltam, amikor egy erdélyi lelkipásztor, Bódis Miklós pestszentlőrinci evangelizációja döntő fordulatot hozott az életemben. Korábban is foglalkoztatott a bűn kérdése, és nem sokkal előtte jutottam el oda, hogy sírni is tudtam a bűneim miatt. De az evangelizációra szóló idézés ítéletre hívott. Ott, akkor megtapasztaltam Isten kegyelmének csodáját.

    Tovább olvasom