Orvosi szemmel a szervadományozásról
Halálunk után is tehetünk jót, bár kicsi az esélyünk rá, száz kórházi haláleset között átlagosan egyszer fordul elő agyhalál, azaz a lehetőség a szervadományozásra. A saját szerveink adományozása személyes döntésünk, helyettünk nem hozhatja meg más, hangsúlyozza Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója, akitől azt is megtudjuk, egy elhunyt akár tíz ember életét is megmentheti.
Milyen szervre várnak a legtöbben Magyarországon az Eurotransplant várólistáján?
Hazánkban, ahogy az Eurotransplant közösségi várólistáján is, a legtöbben veseátültetésre várnak, ez a leggyakrabban előforduló végstádiumú szervelégtelenség-típus. Bár a művesekezeléssel a betegek hosszú évekig, évtizedekig is élhetnek, a veseátültetés nyújthatja a leghosszabb és a dialízis kötöttségeitől mentes, jó minőségű életet az arra alkalmas érintetteknek.
Mitől függ, hogy a beteg neve a várólista elejére vagy végére kerül?
A várólista kifejezés félreérthető a szervát ültetés esetén, mivel míg például csípőprotézis-műtétnél kizárólag a várakozási időtől függ, mikor kerülhet sorra a beteg, a transzplantáció esetében nem csak ez számít, és a donorszervelosztási kritériumrendszert az Eurotransplant szakértői határozzák meg orvosszakmai és igazságossági szempontok figyelembevételével. Ahhoz, hogy a beültetett vese ne lökődjön ki, és a lehető leghosszabb ideig működjön a szervet kapó betegben, a donornak és a recipiensnek immunológiai szempontból minél inkább hasonlítania kell egymásra. Teljes egyezés csak egypetéjű ikreknél lehetséges, viszont részleges vagy a vizsgált szempontok tekintetében teljes egyezésre ritkábban, de van esély.
Magyarországon ma több mint ezerkétszáz beteg várakozik szervátültetésre, döntő többségük vesére. Amíg hazánkban ezren, addig az Eurotransplantban tizenegyezren szerepelnek a várólistán veseelégtelenséggel. Az immunológiai egyezés mellett igazságossági szempontokat is figyelembe veszünk. Ha a betegnek ritkább szövettípusa van, azaz nehezebb a számára megfelelő donorvesét találni, akkor amennyire lehetővé teszi az immunológia, ezt plusz pontokkal kompenzáljuk. Mivel szolidárisan együttműködő közösségben vagyunk, ha az országunkból több vesét küldtünk külföldre az elmúlt időszakban, akkor a magyar betegek több pontot kapnak. A várakozási időt is számításba veszik.
...
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!