A krízis az élet jele

Előfizetek

A válságok korában élünk, amelyek az életünk szinte minden területét érintik. A legtöbben elkerülnénk ezeket a helyzeteket, pedig áldássá válhatnak egy ember, egy szervezet, sőt egy nemzet számára is. Ha a változás során figyelmen kívül hagyjuk a problémákat, válsággá terebélyesednek. Azok a szervezetek, amelyek a krízisben megteszik a szükséges lépéseket, erősebbé válnak, míg a megdermedés gyengülést eredményez, amely végzetes lehet. Hogyan viselkedjünk egyházként a válságok és változások sűrűjében? A választ nehéz megtalálni, hiszen ebben a témában szűkös a szakirodalmunk. Esztergály Előd, a Csömöri Református Egyházközség lelkipásztora nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy az egyházközségeket sújtó krízishelyzetek kezelésében, elemzésében, sőt megoldásában segítséget nyújtson. Egyházközségi diagnosztika és válságkezelés alapjai címmel készült szakdolgozatának témavezetője Noszkay Erzsébet, a Budapesti Metropolitan Egyetem professzora volt. Hamarosan könyv formában is megjelenő hiánypótló munkájának szakmai lektora Bogárdi Szabó István, a Budahegyvidéki Református Egyházközség lelkipásztora.


Miért kezdett diagnosztikával és válságkezeléssel foglalkozni?

Esztergály Előd: Gyülekezetem tíz év alatt elérte hosszú távú céljait, korszakhatárhoz érkezett. Naponta eltöprengtem, hogyan adhatnám tovább gyülekezetépítési és közegyházi tapasztalataimat. Közgazdászként vállalkozásszervezésből szereztem diplomát, majd a Biblia egyik Igéje megfordította az életemet, és Isten teljesen új úton indított el: beiratkoztam a teológiára. Soha nem gondoltam, hogy egy egyházközség lesz a „vállalkozás”, amelyet szervezni fogok. Szolgálatom során válsághelyzetekkel találkozva döbbentem rá, hogy az egyház nincs felkészülve ezekre, továbbá rövid és hosszú távú hatásaikat sem elemeztük, szakmailag nem tártuk fel.

Generációk végzik el úgy a teológiát, hogy alig van erre vonatkozó ismeretük, majd a gyülekezetekbe kikerülve elkövetik ugyanazokat a hibákat, mint az elődeik. Nekünk feladatunk, hogy az utánunk jövőknek továbbadjuk a tapasztalatainkat és elméleti úton megszerzett ismereteinket, szakmai alapon megújított válságkezelési módszereinket. Keresni kezdtem, és rábukkantam a Budapesti Metropolitan Egyetemen Executive MBA Turnaround menedzsment kurzusán változás- és válságmenedzsmentet oktató Noszkay Erzsébet munkásságára, akinek mentori közreműködésével születhetett meg a szakdolgozatom. Segítségével adaptáltam a vezetés- és szervezéstudomány, valamint az üzletviteli tanácsadás területén évtizedek óta hatékonyan alkalmazott Palwons vállalatdiagnosztikai, változás- és válságkezelési ismereteket és módszereket az egyházi környezetre. De nemcsak a szakmai oldalt szándékoztam erősíteni, hanem a Biblia válság- és változáskezelését is fel akartam tárni, mert ez az ősképe a menedzsment területén alkalmazott kríziskezelési módszereknek.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!