A heti bibliai részhez – Aranyborjú

Salamon király uralkodása Izráel felvirágzása, sikerei és elismertsége ellenére belső feszültségekkel és ellentmondásokkal volt teljes. A Szentírás nem takargatja a problémákat, miszerint a király élete végére különösen letért az Úristen útjáról, parancsolatait nem tartotta meg. „Salamon király sok idegen asszonyt szeretett(…), olyan népekből valókat, amelyekről ezt mondta az Úr Izráel fiainak: Ne keveredjetek közéjük, és ők se keveredjenek közétek, mert saját isteneikhez fordítják szíveteket!” (1Kir 11,1–2) Salamon alatt a bálványimádás, más népek isteneinek az imádata felerősödött: „Salamon szívét feleségei vénségére más istenekhez fordították, és szíve nem maradt teljesen Istenéé, az Úré, mint volt apjának, Dávidnak a szíve.” (1Kir 11,4) Jeroboám, aki Salamon halála után a kettészakadt ország északi részének királya lett, már a király életében fellázadt. Salamon meg akarta őt öletni, azonban Egyiptomba menekült, és ott maradt egészen az uralkodó haláláig (1Kir 11,26–40).

Fotó: https://www.freepik.com/

Az aranyborjú és kultusza régóta kísértette Isten népét, hiszen az Egyiptomból való szabadulás után a szövetségkötés hegyénél Istent akarták pótolni, helyettesíteni vele (2Móz 32–33). Az új északi, nem dávidi királynak önálló, a maradék két törzstől eltérő identitást kellett új állami kultuszhelyeken alapítani. Jeroboám úgy gondolta, ne járjon a nép a jeruzsálemi templomba, ezért csináltatott két aranyborjút, amelyeket az ország két „kapujában”, Bételben és Dánban helyeztetett el (1Kir 12,28–30). Hóseás próféta később ekként összegzi ezt a gyakorlatot: „Emberek borjúkat csókolgatnak!” (Hós 13,2)

A nemesfémből készített bika, amelyet a Szentírás csak borjúnak hív, az istenség jelenlétét hivatott mutatni, éppen ezért vált hamis emberi tisztelet tárgyává, a bálványimádó istentisztelet részévé.