LXVIII. évf. 30. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. E héten (VII. 31-ig) Bogádi Szabó István, a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki Egyházkerületének korábbi püspöke és Balog Zoltán, a Dunamelléki Egyházkerület püspöke osztja meg velünk gondolatait (VIII. 1-től).
-
Elveszhet a legnagyobb református prédikációgyűjtemény
A hatalmas református online igehirdetés-gyűjtemény, a Reflabor.hu – melyen ezer igehirdető több mint húszezer prédikációja érhető el – jövője akkor lenne biztos, ha valamely egyházi szervezet, munkacsoport átvenné, fejlesztené.
-
Mindenki élete olyan, akár a pára
A teremtő Isten a másodperc töredékében is gyakorolja szuverenitását, ez az, ami értelmet és reményt ad az életnek és nekünk. Isten jelenlétének buborékában éljük a mindennapjainkat. Nincsenek hátsó ajtók, amelyeken elmenekülhetnénk, amikor nem figyel. Ha a tőlünk telhető legmagasabbra megyünk fel az égbe, ott van. Vagy elérhetetlen mélységbe – még mindig jelen van.
-
Istent dicsérje a csifra deszka!
Krimibe illő nyomozására hívta az egyházi és világi szakembereket a Pápától tíz kilométernyire fekvő Nyárád mennyezetkazettáinak története Csodálatos élmény, amikor a töredékek összeállnak. Talán egyszer a kazetták ügyében is tisztán látunk majd, de addig is van valami nagyon szép abban, ahogy ezek új életre keltek, és újra Isten dicsőségét hirdetik – vallja a múzeumpedagógus.
-
Hazatérés rákdiagnózis után
A felvidéki presbiter ma már teljes életet él, miértjeire megkapta Isten válaszait. Némelyek a szenvedések után Istenhez érkeznek haza. Mi pedig családtagként, barátként nem tehetünk mást, kísérjük őket ezen az úton. Ne feledjük, az Úr nem vár többet, mint amit nyújtani tudunk a szeretteinknek. Olykor elég, hogy simogatjuk a kezüket.
-
Ezer gyermeket segítene tanszerrel a szeretetszolgálat
A nyári tanszergyűjtés elnevezése jól tükrözi Magyar Református Szeretetszolgálat célját: radírozzuk ki a különbségeket! A tapasztalatok szerint ugyanis a hátrányos helyzetű gyermekeknek az oktatás lehet az a kiugrási lehetőség, amellyel felnőttként, megfelelő végzettség birtokában, esélyük nyílhat egy anyagilag stabilabb életre.
-
Az ellenség...
A legtöbbször mi magunk vagyunk önmagunk ellenségei. Ha elmélyedünk a kérdésben, kiderül, hogy van dolgunk ezzel a felszólítással. De nem tudunk parancsra gyöngéd érzelmeket csiholni és táplálni azok iránt, akik gáncsolnak, erőszakosak, netán üldöznek minket. Jézus nem is érzelmeket kér, hanem tetteket és magatartást. Imádkozzatok értük!
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Érintések
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják a közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönző elmélkedések. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
Jézussal mindig lehet újat kezdeni
M. Kiss Katalin kerámiatervező művész hatvanéves pályafutásának derekán tért meg. Művészetével is az Urat szolgálja: minden munkájára ráteszi még a szignója előtt: S. D. G. Egyedül Istené a dicsőség! A kétezres években új útra, új anyagra, új színvilágra talált: a levélformára, amely kettős üzenethordozó: láttatja a Teremtő „keze nyomát” a levél lenyomatában, és a levélre írott Igéjét közvetíti a szemlélőnek.
-
A végigjárt idő
A rossz cipő még néhány további szolgálatra esélyt kapott, aztán ki kellett selejtezni. Érdemei elismerésével. Azt hiszem, így múlunk el mi is. Mint egy rossz cipő. Először még emlékezünk rá, aztán már alig. Ahogy a mi emlékünk is gyorsan megkopik majd. Mert a nyomunkban az emlékezők is elmúlnak. Marad néhány, évente felbukkanó internetes emlék, aztán már az sem. Csak az örök, akinek a nevében hirdettük az Igét.
-
Nem tűrnek ellentmondást
A tízparancsolat előírásai vitathatatlanok, még akkor is, ha civil szervezetek az Egyesült Államokban most az egyház és állam szétválasztására hivatkozva támadják a szövetségi állam vezetésének döntését. Amint Ravasz László püspök is fogalmazott: az Isten által felállított szabályok „ellentmondást nem tűrők, vitatkozni nem lehet velük, abszolút érvényük parancsoló.”
-
A Református keresztyén erkölcs forrása és mércéje, a Biblia
A XXI. századi ember leginkább idegenkedéssel figyeli a rajongást, amellyel a zsoltáros, más bibliai szerzőkhöz hasonlóan, epekedéssel átitatott himnuszt énekel Isten erkölcsi útmutatásáról. Még számos keresztyénnek is különösen hat ez a szenvedélyes vallomás – olvasható Hit-Élet rovatunk újabb hitvalló írásában.
-
Keresztyén hivatásetika és gazdasági racionalitás
Nálunk hangsúlyos szerepet kap a Bibliára épülő keresztyén értékrend. Ehhez társulnak a professzionális gazdasági ismeretek, amelyek alkalmasak közösségeink hatékony támogatására. A Magyarországi Református Egyház új felsőoktatási profiljaként a keresztyénség örök értékeit követve kívánjuk a gyakorlatban továbbadni azokat gazdasági területen is – nyilatkozta lapunknak Lentner Csaba, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezetője.
-
Anyanyelvi kapuőr
A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.
-
A búcsú
A végső elválás fájdalmas és szomorú. Akkor is, ha idős szerettünk hal meg. Ám ha egy gyerek, az elképzelhetetlenül szörnyű lehet a szüleinek. Ma már szerencsére ritkábban történik meg ez, ám Jézus korában sokkal több gyerek halt meg, mint manapság. Mert nem ismerték olyan jól a betegségeket, nem voltak igazán hatékony gyógyszerek, de még kórházak sem.
-
Kamarás-Horváthy Petra
– Édesanyám azt szerette volna, ha közgazdasági irányba indulok. Pista bácsi Miskolcról jött vissza azért, hogy rábeszélje a szüleimet: engedjenek felvételizni a pápai refibe, ha nem úgy akarja Isten, úgysem fognak felvenni. Felvettek. Tizenhárom éves korom óta tudtam, hogy semmi mást nem szeretnék, csak az Istent szolgálni.