Csend a borsodi Kis-Balatonnál
Számtalanszor hallottam beszélgetések közben Mályi nevét, gyülekezeti kirándulások, gyermektáborok vagy presbiteri konferenciák, lelkészértekezletek összefüggésében. Most végre én is itt vagyok, bár nem csoporttal, hanem egyedül, és nem egy hetet, csak néhány órát töltök el a Miskolc szomszédságában fekvő, négyezer lelket számláló község szélén található – a Tiszáninneni Református Egyházkerület tulajdonában álló – Mécses Szabadidő- és Továbbképző Központ üdülőjében.

Fehér vitorlát látok elúszni a fák takarásában, miközben belépek a főbejáraton. A ház le sem tagadhatná származását: a kétemeletes épület a hetvenes évek végén pártüdülőként látta meg a napvilágot a felhagyott bánya üregében létrejött mályi Öreg-tó partján. Bár már dübörög a nyári szezon, a száztíz személyes üdülő szokatlanul csendes. Az ok: kisebb javítási munkák miatt azon a héten nem fogadtak szállóvendégeket.
ANGLIÁBÓL BORSODBA
A masszív, emeletes kockaépület földszinti előterében még légkondicionálás nélkül is elviselhető a kánikula. Itt beszélgetünk az üdülőt vezető Hobora Erzsébettel és férjével, Gáborral, a gondnokkal.
– Három éve vettem át az irányítást, előtte Angliában éltünk tizenkét évet – tekint vissza Erzsébet. – Éttermet vezettem, Gábor pedig egy nyolcvanlakásos társasház gondnoka volt – részletezi. Ezek alapján nem áll tőlük távol a Mályiban végzett feladat sem, talán ezért választotta őket a Tiszánneni Református Egyházkerület a korábbi igazgató, Szabolcsik Istvánné nyugdíjba vonulása után a megüresedett állásra jelentkezők közül. A miskolci házaspár hazatérésük után költözött Mályiba.
Munkájuk nem ismeri a nyolcórás beosztást, Gábor reggel 5-kor váltja le az éjjeliőrt, felesége egy órával később érkezik. Este nyolc óra előtt szinte sosem érnek haza, igaz, mindössze három percre laknak a Mécses Központtól.
PÁRTÜDÜLŐBŐL LELKI KÖZPONT
A Mécsest 1978-ban kezdték el építeni az egykori kavicsbányában létrejött, 0,32 négyzetkilométeres bányató partján, amely a vármegye „Kis-Balatonjaként” vált ismertté. Az építkezés két ütemben zajlott, 1980-ban adták át a százharminc személyes ingatlant, amely üdülője és továbbképző központja volt a megyei tanácsnak, később kollégiumként is üzemelt. – Vendégeink közül többen megjegyezték, korábban jártak már nálunk – mondja a gondnok.
A rendszerváltozás után az épület alapítványi tulajdonába került, állapota leromlott, majd csaknem két évtized után, 2009-ben vásárolta meg azt és a mellette fekvő telket a tiszáninneni egyházkerület, hogy továbbképző és szabadidőközpontot hozzon létre ott. Hobora Gábor felidézi: a szükséges felújítási munkákat eleinte apránként végezték saját, illetve egyházkerületi forrásból, így korszerűsítették a konyhát, a vizesblokkokat, és szereltek fel új nyílászárókat. Az első nagyobb renoválást tavaly végezték, a mostani szünetre e munkálatok tökéletesítése miatt volt szükség.
A vezetőtől megtudom azt is, hogy a szomszéd telekre faházas szállásokat tervezett az egyházkerület, a tavalyi felújításra elnyert pénzből akár azt is megvalósíthatták volna, de végül az épület felújítása mellett döntöttek. – Öreg az üdülő, korábban hetente tört el egy-egy vízcső vagy volt áramszünet, akadozott a fűtés – sorolja a gyakran tapasztalt hibákat az igazgató.
A Mécses Központ egész évben nyitva tart, mert konyhája hétfőtől vasárnapig üzemel, egy közeli idősotthon lakóinak nyújtanak napi háromszori étkezést; aki igényli, szintén kérhet ellátást.
EGY HÉT, EGY GYÜLEKEZET
Bár a központ az év minden napján üzemel, ősztől nyárig leginkább hétvégi, néhány napos konferenciák, találkozók helyszínéül szolgál, de ahogy elkezdődik a nyári szünet, beindul a nagyüzem. Egymásnak adják a kilincset a kiránduló osztályok, gyülekezeti csoportok, gyermek- és ifjúsági táborok résztvevői – jellemzően öt-hat napot töltenek Mályiban, és közülük sokan visszajáró vendégek. Emiatt családként vagy egyénileg nehéz szobát foglalni az üdülőben, de a kialakuló tendencia miatt elképzelhető, hogy változtatnak majd a jelenlegi rendszeren.
– Szomorú tapasztalatunk a gyülekezeti csoportok létszámcsökkenése. Például az egyik, korábban rendre százhúsz fővel érkező gyülekezet most csak nyolcvan emberrel jött. Hasonló a csökkenés aránya a kisebb létszámú csoportokban is – osztja meg észrevételét az igazgató. Ez azért is aggasztó, mert Mályiba azért jönnek a gyülekezetek, hogy „egyedül” pihenjenek. Egy éjszaka a Mécsesben teljes ellátással 14 900 forintba kerül.
– Nem szeretek vegyíteni gyülekezeteket, vagy gyülekezetek mellé egyéni családokat elszállásolni, mert volt már ebből problémánk. A család pihenni jön hozzánk, de a nyugalmukat zavarhatja például az éjszakába nyúló beszélgetés vagy dicsőítés – mondja Hobora Erzsébet. – Volt, hogy éjjel kettőkor kérte meg a családfő az őrt, hogy küldje el aludni a hozsannázó reformátusokat, de az őr visszautasította a kérést, mondván, nem teheti meg – említ példát a közelmúltból Hobora Gábor.
– Jobb a békesség – teszi hozzá a felesége. Az „egy hét, egy gyülekezet” elvet az előző vezetőség honosította meg, a csoportok pedig megszokták, és sokan emiatt is választják a Mécsest.
HÉT HÓNAP
Az biztos, hogy a Mályiba érkező csoportok ettől az évtől kezdve sokkal komfortosabban érezhetik magukat, köszönhetően a tavaly ősszel kezdődött és idén júniusban befejezett felújítási munkáknak, amelyek érintették a gépészetet,

Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!