A pápai „képzelődő társaságtól” a Parnasszusig
A Múzeumi Majálisnak köszönhetem ennek a nem mindennapian változatos és érdekes kötetnek a megismerését, közelebbről a Pannonia Reformata Múzeum sátrának. Ezt az intézményt méltán illeti meg az „ékszerdoboz Pápa város szívében” címke, hiszen sok felnőtt és gyermek látogatott már el az itteni kiállításokra (nemcsak a múzeumba, hanem egyebek mellett a könyvtárba is, ahol a 2023-as Petőfi-tárlat mindmáig nagyon népszerű!) és rendezvényekre. Hol rendhagyó órákon és gyülekezeti látogatásokon, hol a közeli Balatonról az esőnapokon Pápa szépségeihez menekülő családi kirándulásokon.
A kiadói ajánlásban Köntös László, a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeinek igazgatója, e könyv elkötelezett „gazdája” így szólítja meg az olvasókat: „Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója nem kis kihívás elé állította a Dunántúli Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeit. Ez a könyvtárat, levéltárat és múzeumot magában foglaló intézmény ugyanis a Pápai Református Kollégium intézményegyüttesének része, azé a Kollégiumé, amelynek egykori híres diákja volt Petrovics Sándor, aki már itt is írt verseket, s aki aztán Petőfi Sándor néven a magyar kulturális és közösségi identitás ikonikus alakjává vált.
A feladat ez volt: hogyan lehet Petőfi Sándorról úgy megemlékezni, hogy ne fulladjunk bele a közhelyekbe? Nos, visszatekintve az eddigi visszajelzésekre, elmondhatjuk, hogy ez sikerült. S mintegy harmadik felvonásként [a színvonalas tavalyi konferencia, az Acta Papensia ebből szerkesztett különszáma, vagy éppen Veress Zsuzsa kiváló református magyartanár Petrovics Sándor, a pápai diákköltő című tanulmánya után! – P. É.] itt van Mezei Zsoltnak, a könyvtár korábbi vezetőjének hiánypótló kötete Petőfi Pápán írt vagy Pápához köthető verseiről, írásairól.”

Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!