Ötvenezer Mentő Mackó...

Nagyszerű érzés egy plüssmackóval örömöt szerezni egy kisgyermeknek. A Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány rehabilitációs foglalkoztatási programjának köszönhetően ezt az érzést már több tízezer alkalommal elősegíthette, hiszen átlépte az ötvenezret az elkészített Mentő Mackók száma, amelyek az Országos Mentőszolgálattal együttműködve számtalan alkalommal nyújtottak vigaszt a nehéz pillanatokat átélő gyermekeknek.
A Magyar Református Szeretetszolgálat 2017-ben szerezte meg rehabilitációs akkreditációs tanúsítványát, ekkor Sarkadon és Harsányban huszonhét fővel kezdte meg legújabb programját az alapítvány. Mára Budapesten további két helyszínen, illetve Zemplénagárdon és Alsóörsön is fenntart egyszerű betanított ipari munka végzésére alkalmas műhelyt, ahol immár százhatvan megváltozott munkaképességű munkatárs vesz részt a gyártásban. A foglalkoztatás célja, hogy a támogatásra szoruló emberek a munkába állás folyamatával részesei legyenek a munkaszocializációnak, jövedelmet szerezzenek, valamint a lehető legjobban kihasználják a munkaképességüket az őket segítő szakemberek segítségével.
A foglalkoztatás gerincét az egyedi tervezésű, karitatív célú Mentő Macik, illetve 2022 óta a Pöttyös Panni babák készítése teszi ki. A macik gyártása 2018-ban indult az Országos Mentőszolgálattal együttműködve, hogy a két és tizennégy év közötti gyermekeknek vigaszt nyújtsanak a mentőautókban. Két évvel ezelőtt újabb plüssjáték készítését sajátíthatták el a munkatársak: a Pöttyös Panni babák református és önkormányzati óvodák, valamint gyermekjóléti intézmények részére készülnek, továbbá a felzárkózó településeken élő, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek arcára is több alkalommal csalhattak már mosolyt ajándékként. A gyártási folyamat igen sokrétű, felöleli a szabást, varrást, hímzést, lyukasztást, illetve a Pöttyös Panni babáknál a haj felerősítését és a különböző címkék rögzítését is.
A munkatársak foglalkoztatásának hangsúlyos része, hogy a képességeiknek megfelelően kapjanak feladatokat, ne legyen munkakényszer, szigorú időkorlát, hanem mindenkinek megtalálják a munkafolyamatok között azt, amelyben jól érzi magát, egészségi állapotának megfelelő, és sikert él át a feladat teljesítésével.

A macik gyártása például könnyen elsajátítható, de gyakorlást igénylő folyamat. A rajzolás sablon segítségével, a gépi varrás a maci testének összeállításához, valamint a kézi varrás a fülekhez, szemekhez és orrhoz mind hozzájárulnak a kézügyesség, a precizitás és a türelem fejlesztéséhez. A koncentráció, a kreativitás és a sikerélmény pedig hozzájárul a munkatársak mentális jóllétéhez, a közös munka pedig erősíti a csapatszellemet, a társas kapcsolatokat, a rugalmasságot és a nyitottságot más véleményekre.
A Mentő Mackók készítői mellett Debrecenben, Ebesen és Nagytarcsán további megváltozott munkaképességű kollégákat foglalkoztatnak. Van, aki a vakmisszió területén dolgozik előadóként: az érzékenyítési folyamatokat segíti elő különböző oktatási intézményekben. Más a szociális fejlesztési területen van jelen mentorként, és sorstársként segíti betegséggel küzdő társait, sokan pedig adminisztrátori, oktatói, sofőri, portási és épületkarbantartói munkakörökben állnak helyt. A rehabilitációs foglalkoztatás terén az elmúlt években jelentősen növekedett a létszám az alapítványban, ami annak köszönhető, hogy különös figyelmet fordítottak a környezetünkben élő egészségkárosodott munkanélküli személyekre.
Az elkövetkező időszakban a szeretetszolgálat a már meglévő foglalkoztatottjait szeretné jobban középpontba emelni, termékeik minőségi javulását, illetve az újonnan érkezett munkatársak szakmai fejlesztését igyekszik előtérbe helyezni. Mert ahogyan nincsen két teljesen egyforma plüssjáték, úgy nincs két egyforma ember sem – éppen ezért a rehabilitációs foglalkoztatás során minden egyedi helyzetre lehetőségként, minden munkatársra értékként tekintenek az alapítványnál.